(Pozor, tento článek byl publikován před 9 lety)

V rámci akce „Ve Víru běháme všichni“ finančně podpořené Fondem Vysočiny a zařazené do akcí „Sportuj s námi“ ČUS, patřila sobota 23.srpna 2014 ve Víru 61.ročníku Malého svrateckého maratonu a doprovodným běžeckým závodům.

I letos měli pořadatelé obavy z počasí, které jim však nakonec přálo a v sobotu bylo příjemně, i když nechyběla i dešťová přeháňka.

Dopoledne patřilo tradičně běžeckým závodům mládeže všech věkových kategorií. 36. ročníku „Běhu Vírem mládeže“ se tentokrát zúčastnilo 162 dětí a pro všechny měli pořadatelé připraven párek v rohlíku s limonádou a zajímavé ceny i odměny za účast.

Odpoledne, ve 14,30 hod. byl pak odstartován 61. ročník MSM, na jehož start se postavilo celkem 99 maratonců, mezi nimi 16 žen. Závod dokončilo 97 startujících.

Na startu se objevilo hodně nových tváří, z nichž zaujal zejména loňský mistr republiky v maratonu, teprve 24 letý Jiří Homoláč svým suverénním výkonem. Závod absolvoval způsobem start-cíl a s přehledem překonal deset let starý traťový rekord o 43 sekund a na druhého v cíli Jana Kohuta získal 6:25 min.! Ten se na druhou pozici propracoval po desátém kilometru, kdy předběhl vítěze květnového horského běhu „Bystřickem kolem Vírské přehrady“ Jana Janů. Tuto trojici v čele závodu zpočátku doplňoval Daniel Orálek, ale postupně na ni ztrácel. Čtvrté místo však bezpečně kontroloval až do cíle. Na jeho výkon, jak v cíli řekl, měla vliv prodělaná viróza.

Mezi ženami se zpočátku zdálo, že za svým dalším vítězstvím běží desetinásobná vítězka Ivana Martincová. To jí však nedopřála Tereza Ďurdiaková, která ji cca 2 km před cílem předběhla a proměnila  svůj první start ve Víru ve vítězství, s náskokem 33 sekund před druhou Martincovou. Třetí místo patřilo Lindě Beniačové, která byla ve Víru také poprvé.

Soutěž družstev se stala kořistí dvojice Adidas Running TEAMu Jiří Homoláč-Aleš Borek před družstvem Moravská Slávia Brno „A“ Michal Glier –Daniel Orálek.Třetí skončil tým Moravské Slávie „B“ Petr Svoboda-Jiří Rerych.

Po startu MSM byl tradičně startován také „Běh Vírem“ na 3 km dorostu,a to jeho 48.ročník.Potěšitelná byla poměrně velká účast:6 dívek a 11 chlapců. Nejlepší mezi dívkami byla Adéla Lorenčíková z Chrudimi, z chlapců pak Matyáš Ammer ze Žďáru nad Sázavou.

V 19,00 hod.pak proběhlo vyhlášení výsledků MSM a také poháru „Běháme Vysočinou“,ve kterém byl nejlepší mezi muži Jan Kohut před Janem Janů a Danielem Orálkem, mezi ženami byla nejlepší Ivana Martincová před Terezou Procházkovou a Zdeňkou Komárkovou.

Po celý den měli pořadatelé pro návštěvníky zajištěno bohaté občerstvení, zájemci mohli vyhrát zajímavé ceny v tombole, mezi nimi i dva vyhlídkové lety nad Vírem a okolím.

Pořadatelé i touto cestou děkují všem, kteří jim pomáhají zajišťovat tuto tradiční akci!!! O tom, že ve Víru opravdu „běhají všichni“ svědčí to, že z celkových 278 závodníků byly nejmladšímu necelé 2 roky a nejstarší byl ve věku 76 let.

Výsledky ke stažení: Výsledky 61. ročníku Malého svrateckého maratonu

Fotografie od návštěvnice Terezy ve fotogalerii Rajče.cz.