Vylepšený kalendář akcí a událostí

Vzhledem k tomu, jak hojně je kalendář akcí a událostí využíván a jak tragické měl od počátku provedení, zasloužil si velké úpravy a rozšíření, aby šlo akce vkládat pohodlněji a s více možnostmi.

Doposud šlo uložit pouze datum konání akce a krátký nijak neformátovaný popisek. Nyní došlo na několik změn:

 • Každá akce má nyní (povinný) nadpis.
 • Lze uložit nejen datum zahájení, ale i datum ukončení. Akce tedy bude
  v tomto časovém intervalu stále aktuální.
 • Data lze vkládat pomocí šikovných kalendářů vyvolaných kliknutím na
  tlačítko „Vložit datum“ – není třeba trápit si hlavu, v jakém
  formátu je datum nutno napsat.
 • Popis akce není nyní délkově nijak omezen a lze jej formátovat
  jednoduchou Texy! syntaxí, stejně tak jako zdejší komentáře.

Novinek je tedy spousta a je jen na Vás, abyste je využili a vložili do seznamu blížící se akce, o kterých tam není ani zmínka 🙂 (Mimochodem, možná bude nutné obnovit stránku, aby se načetly všechny aktuální změny a vše správně fungovalo.)

Další změnou bude vytvoření tradičního kalendáře, jaké znáte z jiných podobně zaměřených stránek. Ale to až v budoucnu.

Vírské výlety 2007

Na počest zakladatele a prvního průkopníka turistiky ve Víru Františka Šťastného. Motto: Nestůjte nohy, choďte horami, krajem mocného kdysi Věnavy, užijte přírody hýřící krásami, poznejte Vír, perlu Moravy!

Výlety půjdeme v sobotu 5. května 2007 a zváni jsou všichni, kteří se chtějí na vlastní oči přesvědčit, jaké krásy přírody nám zůstávají skryty, pokud se za nimi sami nevypravíme. Prezentace účastníků bude z Kulturního střediska (bývalá Mateřská škola) ve Víru od 7 do 11 hodin, ukončení do 17 hodin. Výlety se konají za každého počasí. Každý, kdo se zúčastní, jde a jede na vlastní nebezpečí. Rodiče plně odpovídají za své děti. Startovné je dobrovolné. Občerstvení zajištěno. Udělejte něco pro své zdraví a dobrou pohodu, poznávejte své okolí:

1. trasa – 11 km

Vír – Javorův kopec – Horní les (rozhledna) – modrá – 6 km
Horní les – Chlum – modrá – 2 km
Chlum – Klubačice (vyhlídka) – nevede po značce – 2 km
Klubačice – Vír – červená – 1 km

(Pokračování textu…)

S letním počasím letní vzhled

dizajn-leto Je to teprve pár týdnů, co začalo jaro roku 2007 a přesto už byl zimně laděný kabátek našeho webu trochu pasé, ne-li přímo webmasterovou ostudou 🙂 Vytvořil jsem tedy vzhled vskutku letní, veselý a hrající barvami. Doufejme tedy, že se bude s počasím za okny shodovat velmi, velmi dlouho.

Web samotný doznal i několika strukturálních změn, například nejnovější aktualita se vypisuje na úvodní stránce nad texty, při přidávání komentáře lze zobrazit jeho náhled ještě před publikováním. Drtivá většina novinek je ovšem v administraci a usnadňuje správu obsahu tohoto webu nám, editorům.

Máte-li k současné podobě webu jakékoli výhrady či připomínky, neváhejte a podělte se o ně v komentářích pod tímto textem.

Vír na starých vojenských mapách

Náhodou jsem na internetu narazil na zajímavý projekt Laboratoře geoinformatiky Univerzity J. E. PurkyněStaré mapy Čech, Moravy a Slezska. A když staré, tak z dob rakousko-uherského císaře Josefa (~1760) apod. Na podobném principu, který dobře známe z moderních mapových serverů, jsou zpracovány vojenské a katastrální mapy celé republiky. Kdo se chce podívat, jak vypadalo okolí Víru na starých mapách, má jedinečnou šanci. Následující obrázek znázorňuje údolí budoucí přehrady.

stara-mapa-prehrada

Virtuální procházka Vírem

Jarní čas je znát již i na Vysočině a změny se nevyhýbají ani našemu webu. Před třemi týdny jsme spustili virtuální kroniku, dnes – aby té virtualizace nebylo málo – spouštíme virtuální procházku obcí.

Co si pod tím představit? Sbírku záběrů naší obce ze všech možných míst a ve všech ročních obdobích. Ve výsledku jde o obrovskou mapu obce (obrázek o rozměrech 3000×2300px – datová velikost 500kB), nad níž jsou zobrazena malá oka, mnou nazývaná fotobody. K těmto místům na mapě jsou připojeny fotografie, které se zobrazí právě po kliknutí na dané oko. Samotná ikonka oka naznačuje i směr či zorný úhel, který je fotografií snímán. Při najetí kurzorem na načtenou fotografii se v její spodní části objeví název, případně seznam dalších fotografií připojených k této jedné ikonce oka, fotobodu.

virtualni-prochazka

Mapa je záměrně zjednodušená, barvy se slévají do sebe. K tomu jsem přistoupil ze dvou důvodů: detaily na mapě nejsou pro virtuální procházku podstatné (obzvlášť existují-li letecké fotografie), a také plně detailní mapa by byla datově mnohem větší. Již takhle je půl megabajtový obrázek docela troufalost.

Naše virtuální procházka je vytvořena moderními technologiemi plně spoléhajícími na podporu skriptovacího jazyku Javascript návštěvníkovým prohlížečem. Zmiňuji to pouze pro jistotu, dobrou podporu Javascriptu mají všechny moderní prohlížeče a procházka byla otestována v Internet Exploreru 6, Firefoxu 2 a Opeře 9. Setkáte-li se přesto s nějakým problémem či chybou, budu Vám velmi vděčný, popíšete-li ji v komentářích níže, abych ji mohl opravit.

A nyní již na Vás čeká…

Virtuální procházka obcí Vír

Fotografií je v současnosti vloženo přibližně 60, připravený mám ještě obdobný počet dalších. Samozřejmě uvítáme zaslání Vašich fotografií, které se v procházce ještě nevyskytují (nebo v jiných ročních období) a rádi je zveřejníme. Kontaktovat mě můžete na e-mailu marek.klusak@gmail.com.

Internetový kiosek

Dne 26.3.2007 byl ve vestibulu Obecního úřadu zprovozněn internetový kiosek. Přístup pro obyvatele obce, ale i její návštěvníky, je zdarma každý den v provozní době obecního úřadu.

p1010502-custom

(Pokračování textu…)

Řekněme NE základnám na území České republiky

Na území NAŠÍ země se má vybudovat součást zbraňového systému zaměřeného proti nepřátelům. Kdo jsou ti nepřátelé? Mně nikdy v životě žáden Korejec ani Iránec neublížil. Od koho víme, že jsou to nepřátelé? Od pana Bushe, který už tolikrát celému světu lhal. Vzpomeňte si, jak hledal v Iráku zbraně hromadného ničení a nic nenašel. Nezabránilo mu to ale rozpoutat válku, ve které umírali civilisté, děti… Každý den čteme o desítkách mrtvých, kteří jsou důsledkem této války. Je G. Bush a jeho administrativa skutečně někdo komu bychom měli důvěřovat?

Každý den spíláme, že si politici dělají co chtějí, ale je to také tím, že MY je necháme dělat si co chtějí. O základnách se začalo mluvit před nedávnem a už je to téměř hotová věc. O základnách rozhodují politici, kteří vzešli z velice nepovedených voleb a jejich motivaci můžeme sledovat každý den v televizi. Pokud se jedná o nějakou velkou investici, vždy ji schválí, protože tam kde jsou veliké investice, vždy jde něco odsypat bokem.

Nás se nikdo neptá. Plánovaná radarová stanice sice nebude na dohled, ale kolikrát jsme se u nás přímo v naší obci a okolí setkali s něčím co jsme nechtěli. Nikdo se za nás nepostavil. V Chudobínu žili lidé, nikdo jim nedal na vybranou- museli se odstěhovat, Švařecká úpravna by nestála, kdyby se někdo ptal místních obyvatel, kdybychom si uměli představit, jak bude vypadat přehrada po obetonování, nikdo by nesvolil k tomuto zvěrstvu.

Pojďme to jednou udělat jinak. Vžijme se do role těch, komu má stát základna za humny, představme si, že amík zapíchne prst do mapy a řekne: „ Vír“ nebo „Unčín“. Co pak? Taky budeme říkat, že máme málo informací, nebo že se jedná o politický boj? Pak si budeme chtít uchránit své domovy před sice zpochybňovanými ale reálnými nebezpečími. Vysvětlujte tomu, kdo má takovou věc za domem, že nebude první na řadě při případné válce, anebo proč u něj nelétají žádní ptáci protože byli uškvařeni obrovskou mikrovlnkou.

Otázka základen je možná už v tuto chvíli rozhodnutá věc, ale pojďme se alespoň pokusit udělat si na věc vlastní názor, vyslechnout i druhou stranu a udělat správnou věc. Podpisové archy petice za uspořádání referenda o umístění základny Národního raketového systému obrany Spojených států v České republice jsou k dispozici na obecním úřadě ve Víru.

Více se můžete dovědět například na www.nezakladnam.cz.

Virtuální kronika

Zákonem ze dne 30. ledna 1920 č. 80 Sb. ukládá se politickým obcím v celé Československé republice povinnost pečovati o řádné a pečlivé zapisování místních pamětí do trvanlivé knihy, obecní to kroniky.

Těmito slovy začíná (a zároveň svůj vznik vysvětluje) první kronika obce Vír. Od roku 1924 byl zaznamenáván život v obci a letmo i události ve světě. První kronika pokrývá období let 1924 až 1958, ve své závěrečné části se tedy věnuje stavbě přehrady.

ukazka-kroniky

Virtuální kronika obce Vír

Nasnímaná je v současnosti pouze první kronika, další části tudíž ještě nejsou aktivní. Pod každým listem je také pole pro zadání podstatných informací, o kterých daná strana kroniky pojednává a které může uložit úplně každý. V budoucnu pak půjde tyto informace použít pro vyhledávání.

Vírský mlýnek opět ve Víru

Když vyprávím o našem záměru postavit ve Víru „Vírský mlýnek“, mnohý z pamětníků se zasní a zavzpomíná, jak tenkrát zastavili s rodiči u silnice, sešli k potoku a obdivovali dílo pana Navrátila. Mnozí přiznali, že „Vírský mlýnek“ byl součástí jejich dětských snů- čerti brousící nože, policajt s pokutou, selka s válečkem, no a nikdo nezapomněl připomenout pantátu na záchodku…

Posledních dvacet let byl „Vírský mlýnek“ k vidění v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě, kde jej darovali dědicové pana Navrátila. Když už mechanizmus přestával sloužit, Vyrobil skvělý restaurátor pan Josef Filip z Velkého Meziříčí kopii mlýnku, která od jara do podzimu v muzeu baví malé i velké.

Jenže mlýnek se jmenuje Vírský, tak proč by neměl zase klapat ve Víru. A tak jsme loni požádali o dotaci a náš nápad se hodnotící komisi natolik zalíbil, že nám přiklepla čtyřicet tisíc korun. Ono to není moc peněz, ale pan Navrátil tenkrát pořídil mlýnek ještě levněji. Obec Vír k této částce přidá svůj podíl (asi sto tisíc korun) a pan Filip postaví nový mechanizmus (zatím jen s třetinou původních figurek), pan Havlíček vyrobí mlýnské kolo, další šikovní vírští na ně přivedou vodu a ve Víru už nebudou muset za svým mlýnkem jezdit do muzea. Jen někteří „znalci“ budou upozorňovat, že mlýnek není ve Víru, ale na Hrdé Vsi a tak jej budou chtít přejmenovat na „Hrdoveský mlýnek“. Nové umístění tohoto mechanizmu bylo totiž zvoleno u potoka Bystřice na zahradě domu č.p. 205, kde bydlívala rodina Sadílkova. Tam bude možno vybudovat klidovou zónu, kde obdivovatelé mlýnku nebudou rušeni projíždějícími auty a nebudou se muset bát o své děti.

Vírský mlýnek bychom rádi otevřeli ještě před začátkem turistické sezony.

clip-image002
Pohled s Vírským mlýnkem umístěným v novoměstském muzeu

Soutěžíme o Zlatý erb

Jako každoročně i letos jsme se přihlásili do soutěže Zlatý erb. V této soutěži se utkávají webové stránky měst a obcí. V naší kategorii soutěží dvacet osm obcí. Domnívám se, že naše stránky www.virvudolisvratky.cz jsou stále lepší a jejich šance na dobré umístění je rok od roku větší. Každý, komu se naše stránky líbí může pomoci jejich dobrému umístění alespoň v soutěži o cenu veřejnosti. Pokud kliknete na slůvko „hlasujte“ pod logem soutěže na našich stránkách, otevře se vám stránka soutěže, na které vyplníte formulář, odešlete jej a pak počkáte na email, který vám bude zaslán. V tomto emailu odkliknete adresu, která je v něm napsaná a tím bude váš hlas odeslán. Jelikož je naše obec jediným soutěžícím z mikroregionu Bystřicko, dáváte svůj hlas zástupci mikroregionu!

Hlasujte pro nás! Děkujeme.