Informace o křtu knihy Chudobín – historie zaniklé obce

Zhruba před padesáti lety zanikla obec Chudobín, svérázná horácká obec ležící v údolí Svratky mezi obcemi Vír a Dalečín (dnes okres Žďár n. Sázavou) a to v důsledku výstavby Vírské údolní nádrže a zatopení této části Svrateckého údolí. Chudobín byl proslulý svoji přírodní krásou, ve starších turistických průvodcích byl označován například jako „krajinářská perla na Svratce“, „jediný volný divoký park v širé přírodě“ nebo jako „Českomoravské Švýcarsko“ a byl velmi hojně navštěvován turisty a sportovci, zejména lyžaři.

Při příležitosti tohoto výročí byla v roce 2004 uskutečněna v Dalečíně a ve Víře dokumentační výstava fotografií. Její úspěch inicioval vznik knihy s výše uvedeným titulem, obsahující na 204 stranách zasvěcené texty celkem od 12 spoluautorů a téměř 300 fotografií. Editorem knihy je Milan Peňáz. Kniha vyšla s podporou Fondu Vysočiny a obcí Vír, Dalečín a Korouhvice a vydala ji Obec Vír.

Dne 6. května 2006 dopoledne se v rámci populární akce „Vírské výlety“ uskuteční křest knihy a to přímo poblíže místa, kde Chudobín kdysi stával – na pravobřežní komunikaci podél Vírské přehrady, v místě vyústění Písečského potoka asi 3 km pod obcí Dalečín. Účast na této akci přislíbil profesor Radovan Lukavský, hejtman kraje Vysočina Dr Miloš Vystrčil, poslanci a senátoři, autoři knihy, umělecké soubory žáků základních škol v Dalečíně a ve Víře a Lidové školy umění v Bystřici n. Pernšt. Hlavní část programu se křtem knihy by měl proběhnout v době mezi 10 – 11 hod. Protože na pravobřežní komunikaci není povolen provoz motorových vozidel, bude přeprava účastníků organizována z Víru na hráz přehrady kyvadlově autobusem a odsud na místo konání akce koňskými bryčkami.

Kontakt na pořadatele akce: Obec Vír – starosta Mgr. Ladislav Stalmach, Vír 178, telefon 566 575 121, e-mail: ou@virvudolisvratky.cz

Velikonoční výstava obrazů

kulturním středisku ve Víru byla na Květnou neděli 9.4.2006 v 15 hodin otevřena velikonoční výstava, jejíž součástí je expozice grafik „Křížová cesta“ vírské rodačky, akademické malířky Anny Poustové, rozené Šťastné. Výstava potrvá do 30.4. 2006.

Doprovodnými aktivitami byly v době velikonočních prázdnin pracovní dílny pro děti a rodiče s dětmi. Vyzkoušeli si různé techniky zdobení velikonočních vajíček, pletení pomlázky, vystřihovali velikonoční ozdoby z papíru, vyráběli vitrážové dekorace apod.

Organizátorky výstavy mohou být spokojené, protože dosavadní návštěvníci nešetří chválou a protože doprovodné akce se líbily hlavně dětem.

Fotografie z výstavy i dílen si můžete prohlédnout v nové fotogalerii.

obraz-poustova

Povodně na Svratce a stav Vírské přehrady

obrazek Jarní obleva přichází ruku v ruce s povodněmi, které trápí velkou část země. Vírská přehrada se ale na tání sněhu připravila upouštěním zásoby vody na takovou úroveň, že tento nevšední pohled na nízkou hladinu začal lákat i turisty. V nové fotogalerii se můžete podívat, jak jsem období nízké hladiny (dva týdny zpět) i praktického naplnění nádrže zachytil na fotografiích.

Dnes v ranních hodinách hráz zadržovala 45 milionů metrů kubických vody (z 56 milionů možných) při odtoku 43 metrů kubických a přítoku 76 metrů kubických za sekundu. Pokud je tato úroveň odtoku maximální možná (což nevím), pak se možná dočkáme i vizuálně velmi poutavých přepadů vody přes výpustě pod korunou hráze.

Tyto informace jsem získal ze stránek Povodí Moravy, kam současně odkazuji všechny zájemce o aktuální informace.

Další užitečné informace:

Další informace o Vírské přehradě.

Křest knihy o Chudobínu se blíží

Vesnička Chudobín. Že jste o vesnici toho názvu nikdy neslyšeli? A že jste ji marně hledali na mapě? To proto, že ona víska už neexistuje. Zalila ji voda. Před padesáti lety, kvůli vyšším zájmům, bylo zatopeno malebné údolí řeky Svratky vodami Vírské přehrady. Ale Chudobín přece jen existuje. Existuje díky půvabné knize a partě nadšenců, kteří ji dali vzniknout. Knížka Chudobín – historie zaniklé obce Vám umožní alespoň v myšlenkách vrátit se do vsi, kde se čas zastavil před padesáti lety. Představí Vám na mnoha krásných dobových fotografiích krajinu, domy i samotné občany Chudobína a jejich bohatý život.

chudobin-vizualizace

Pozvánka na zasedání zastupitelstva obce

Zveme Vás na veřejné zasedání zastupitelstva obce, které se koná ve středu 8. 3. 2006 v 17,30 hodin v Kulturním domě ve Víru.

Program:

  1. Zahájení
  2. Kontrola úkolů z minulého zasedání
  3. Plnění rozpočtu roku 2005
  4. Schválení rozpočtu na rok 2006
  5. Inventury za rok 2005
  6. Různé
  7. Diskuse
  8. Návrh na usnesení
  9. Závěr jednání

Doplněno: zápis a usnesení.

Otcové se rodí ve skříních

Tak, už je tu zase divadelní sezóna vírských ochotníků. Letos nazkoušeli hru Otcové se rodí ve skříních. Premiéru měli na domovské scéně 10. února a čeká je nejméně dvacet pět dalších představení ve Víru i v mnoha dalších obcích v našem okrese. Zvlášť je potřeba vyzvednout dvě představení v Bystřici nad Pernštejnem a plánovanou šňůru na východním Slovensku.

f1000001

(Pokračování textu…)

Zasněžený Pyšolec

obrazek Jak zmiňuji i ve fotogalerii, při pohledu na siluety zdiva na kopci nad dolní přehradou mě vždy zajímalo, jak Pyšolec asi tak v zimě vypadá. Zatímco letní zeleň ho před pohledem z dálky celý skryla, v zimě pohledu na něj nic nebránilo a stejně tak nic nebránilo pohledu z něj do údolí. Přiznám se, že výsledný zážitek neodpovídal očekávání (z Víru toho bohužel moc vidět nebylo), ale brodění se sněhem až ke kolenům má také svoje kouzlo. Fotografie z této vycházky jsem umístil do galerie.

Vír z ptačího pohledu

mapy-seznam-hraz Je to asi necelý rok zpátky, co jsem k tomuto webu připojil letecké fotky. Ne proto, že by byly užitečné k něčemu jinému než kochání, ale proto, že k nim měl málokdo přístup. O rok později je již ale vše jinak. Satelitní fotografie celého světa zveřejnila firma Google na svých mapách a v programu Google Earth, letecké fotografie Prahy zase Atlas a nyní (zkušebně) pokryl celou republiku server Seznam. Není nic snažšího než si jeho mapy přepnout ze Základních na Letecké a doputovat až nad Vír.

A tak zatímco jsem před rokem složitě sestavoval aktuální letecké fotky, nyní jsou tu vysoce detailní fotografie celé republiky. Kdokoli se tak může bez větší námahy podívat na Pražský hrad, na letadla na Ruzyni, na temelínskou jadernou elektrárnu či hrad karlštejn

Táčky

Na Tři krále se konaly v kulturním domě Táčky. Snad nikdo (ani pořadatelé) netušil, co táčky jsou, ale záměrem bylo odpoutat lidi od televizních přijímačů (zrovna skákal Janda) a poslechnout si vzpomínání pamětníků nad kronikou, nebo nad fotografiemi, které byly už dávno zapadlé prachem. A tak si zájemci mohli vyslechnout příběh o pohnuté historii rodiny Valnerovy, zavzpomínali jsme si na sousední obec Chudobín a na události související se stavbou Vírské přehrady. Povídání se sice nevyvíjelo tak dobře jako při talkshow Haliny Pawlovské nebo Jana Krause, ale přesto si myslím, že podobná akce si zaslouží opakování a že to nebyl pro přítomné promarněný večer.

pict0171