Povodňový domek

Dne 13. ledna 2010 bylo povoleno užívání povodňového domku. Ještě začátkem září 2009 na jeho místě stál dům č.p. 205. Přes mnohé problémy, z nichž největší byl asi šibeniční termín daný dárcem dotace, Ministerstvem pro místní rozvoj ( půl roku od povodně), se nám povedlo dům dostavět včas a tím získat tuto dotaci. Rád bych zde poděkoval všem, kteří se na rychlém termínu výstavby (i stavbě předcházejícího bourání) podíleli: Bourací práce prováděla vírská Rychlá rota (paní Zbraňková, Knapová, Martínková a Matějová a pánové Navrátil a Hamřík), projekt vypracoval pan architekt Kruml, základy s podezdívkou postavili pánové Turičík, Hajcman a Sýs opět ve spolupráci s Rychlou rotou a firmou SPH a pak se závratným tempem do práce pustila firma pana Holého, pana Bílka (střecha a podlahy v patře), pana Padrtky (voda, kanalizace, plyn), pánové Kolář (elektroinstalace), Dvořák z Rovečného (schodiště), Dvořák z Pivonic a Horníček (zemní práce),firma VPO Protivanov (okna a vstupní dveře). Revizi elektroinstalací provedl pan Slezák, revizi komína pan Piskač. V současné době probíhají poslední dokončovací práce a intenzivní vysoušení. Povodní postižená rodina doposud setrvává v obecní turistické ubytovně, po vysušení objektu se bude moci přestěhovat do povodňového domku.

povodnovy-domek-dokoncen

(Pokračování textu…)

Bláznivá komedie „Valčík tučňáků“

V letošním roce procestují oblíbení vírští ochotníci v jarních měsících okolní obce s divadelním představením Patricka Haudecoeura „Valčík tučňáků“. Jedná se o bláznivou komedii, v níž na prvním místě je zábava. Svět komedie je zaplněn svéráznými postavičkami, z nichž naprosto výjimečnou komediální postavou je Moriniho dcera Annabella, která je handicapována zážitkem z dětství- není schopna normálně komunikovat- vydává jen skrumáže zvuků, jimž rozumí pouze věrný majordomus Kajetán.

Premiéra představení se uskuteční v pátek 12. března 2010 v kulturním domě ve Víru, a to v 19.30 hodin. Předprodej vstupenek bude probíhat „postaru“, vstupenky bude možno zakoupit v předprodeji 14 dnů před premiérou v potravinách u paní Jitky Sehnalové a v pátek 12.3. přímo před představením v kulturním domě.

Více informací naleznete v tomto článku

Lednová sněhová nadílka

Na počátku ledna 2010 přešla přes Českou republiku „bouře“ Daisy, která s sebou přinesla velkou sněhovou nadílku. Vzhledem k teplotám pod bodem mrazu sníh prakticky neodtává a Vír je již dva týdny pod sněhem. Na vírské stránce na portálu Facebook jsem vytvořil fotogalerii s několika snímky z jedné procházky po naší obci.

(Do fotogalerie vstoupíte pomocí odkazu pod těmito obrázky)

snih1 snih2 snih3

Prohlédněte
si tuto fotogalerii »»»

Vánoční pracovní doba na obecním úřadě

Pracovní doba obecního úřadu je v době od 21. 12. do 31. 12. 2009 následující:

Pondělí

21.12.2009

7,00 – 14,00
Úterý

22.12.2009

7,00 – 14,00
Středa

23.12.2009

ZAVŘENO
Pondělí

28.12.2009

7,00 – 14,00
Úterý

29.12.2009

7,00 – 14,00
Středa

30.12.2009

ZAVŘENO
Čtvrtek

31.12.2009

ZAVŘENO

Vánoční provoz ordinace praktického lékaře

V době vánočních svátků bude provoz v ordinaci praktického lékaře v době:

Datum Ordinační doba Místo

Po

21.12.2009

7.30 – 11.00

Vír

Út

22.12.2009

7.30 – 11.00

Rovečné

Po

28.12.2009

7.30 – 11.00

Vír

Út

29.12.2009

7.30 – 11.00

Rovečné

Ve středu 23. a 30. 12. 2009 možnost ošetření v Rovečném po telefonickém objednání v 9 –11h (tel. 566 574 196).

Společně se sestřičkou přejeme všem hezké vánoce prožité ve zdraví. I. Prudká

O mateřské škole

1. září 1950 byla ve Víru otevřena mateřská škola v Rotterově vile.

Vážení spoluobčané, od tohoto data uplyne v příštím roce 60 let. K tomuto výročí chceme sepsat o MŠ podrobnější informace a především shromáždit fotodokumentaci. Bez vaší pomoci to nepůjde. Pokud vlastníte fotografie z období, kdy jste navštěvovali MŠ ve Víru, zvláště starší ročníky, prosíme o jejich zapůjčení s příslušným popisem, o který ročník se jedná.

O základní škole

„16. října 1910 bylo povoleno používání nové budovy bez veřejných řečí, hostin, zpěvu a hudby, 17. října byla škola definitivně rozšířena na dvoutřídní.“

Od tohoto data uplyne v příštím roce přesně 100 let. Rozhodli jsme se, že i k tomuto výročí shromáždíme obsálejší fotodokumentaci. Abychom mohli tento záměr uskutečnit, budeme rovněž potřebovat vaši pomoc.

Prosíme všechny bývalé žáky základní školy ve Víru, aby nám zapůjčili fotografie ze školních let do období školního roku 1977/78 (úplná základní škola), nejlépe fotografie žáků osmých nebo devátých tříd – celkové foto, dále fotografie ze školních akcí, výletů apod. Fotografie vložte do obálky s následujícím popisem:

  1. vaše jméno a adresa
  2. počet zapůjčených fotografií
  3. u fotografií uveďte školní rok, ve kterém žáci ukončili povinnou
    školní docházku, uvítáme i jmenovitý seznam žáků na fotografiích

Pokud vypátráte hodně staré fotografie, mohou být i bez popisu.

Fotografie odevzdejte do 10. ledna 2010 paní J. Šudomové nebo M. Ondráčkové, případně paní ředitelce školy Mgr. P. Zánové. Vaše fotografie oskenujeme a v pořádku vrátíme. Máte-li kontakty na bývalé absolventy základní školy, kteří už dlouhou dobu ve Víru nežijí, informujte je o našem záměru, aby nám fotografie mohli poslat. Děkujeme a těšíme se na spolupráci s vámi. Milada Ondráčková Mgr. Petra Zánová Jaroslava Šudomová ředitelka školy

Vír v údolí Svratky na Facebooku

Pravděpodobně každý návštěvník těchto stránek již o rozmachu sociálních sítí něco zaslechl. Pravda, informovala-li o nich média, pak převážně v případech kontroverzí, úniků osobních dat, šíření virů. Nic to ale nemění na jejich masovém úspěchu a možnostech, jak je využívat.

facebook A co to tedy je, ten Facebook, ta sociální síť? Facebook je internetový server, kde se může každý zdarma zaregistrovat a vyplnil si svůj profil – informace o tom, kde pracuje, kde studuje, jaké má koníčky, jakou poslouchá hudbu … ale nemusí mít strach, tyto informace budou viditelné pouze vašim „přátelům“ (ale také nemusí, záleží na vás). Přátelé jsou v kontextu Facebooku spíše „známí“ – další zaregistrovaní lidé, kterým výslovně umožníte přístup k vašemu profilu. Mohou to být přátelé, které každý den potkáváte, ale také staří spolužáci ze školy, se kterými jste se roky neviděli a přitom vás zajímá, co dělají a jak se mají. Takto vytvoříte svoji „sociální síť“, ve které snadno zjistíte, co druzí dělají, prohlížíte si jejich fotky, doporučujete kulturní akce, které stojí za návštěvu…

To ale není vše – firmy a organizace si mohou místo osobního profilu založit tzv. Stránku. Na té mohou publikovat krátké zprávičky, fotky, videa, odkazy na zajímavé stránky. A vy – máte-li na Facebooku osobní profil – se můžete stát „fanoušky“ takovéto stránky, stojíte-li o to. Pak budete ve vašem profilu informování o tom, co se na této stránce děje – o nových fotkách, zprávičkách i o všem ostatním.

přesně takovou stránku má již nějaký ten pátek na Facebooku i náš web, potažmo obec Vír. Takže pokud Facebook používáte, staňte se našimi fanoušky a budete informování o zajímavém dění v naší obci i okolí.

www.facebook.com /
virvudolisvratky

Doplnění: občané a přátelé Víru se také sdružují ve skupině My jsme Víráci.

Knihovna Vysočiny 2009

p1030628Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě letos pořádala již osmým rokem „Malou knihovnickou slavnost“. 11. listopadu získalo šestnáct regionálních knihoven ocenění nejlépe pracující neprofesionální knihovny v kraji Vysočina. Neprofesionálních knihoven je na území kraje Vysočina 565.

p1030594Při návrzích na ocenění knihovníků se přihlíželo k velmi dobré činnosti knihovny, k aktivitě knihovníků při modernizaci knihovny, k úspěšné kulturně výchovné činnosti a v neposlední řadě byla oceněna i dlouholetá práce v knihovně. „Právem náleží ocenění Haně Šotolové, která vede 38 let knihovnu v Lučici. Ke služebně starším knihovníkům patří také paní Věra Buchtová, starající se o Místní knihovnu v Zubří od roku 1972. Na druhé straně si vážíme i aktivních mladých knihovníků, kteří sem vnášejí nové nápady a využívají moderních forem práce se čtenáři. Příkladem je slečna Jana Řezaninová, která v Místní knihovně Březník propaguje folklórní tradice obce a paní Dana Říhová, která se v Místní lidové obecní knihovně Vír zaměřuje zejména na práci s dětmi. Úspěšnou aktivitou této knihovny bylo v roce 2009 Páteční večerní čtení dětem, které navázalo na projekt obce Vír Bystřicko čte dětem,“ komentovala zásluhy oceněných Irena Císařová z Krajské knihovny Vysočiny.