VU3V Emil Jíra

25.4. jsme se na univerzitě seznámili s panem Emilem Jírou, který nám vyprávěl o svých zkušenostech s bezdomovectvím. Rozvod, exekuce, vězení, deprese … to vše stálo za tím, že je již více jak 15 let bez domova, tím je pro něj v současné době squat, ale byly doby, kdy přespával i na ulici v kartonech.

 

Vesnice roku 2019

Vzpomínáte si na rok 2010, kdy jsme společně slavili titul Vesnice Vysočiny? Je tu rok 2019 a naše obec je opět v nominaci na Vesnici roku. V týdnu od 27. do 31. května k nám přijede komise soutěže a my doufáme, že společnými silami předvedeme naši obec v tom nejlepším.

Více na www.vesniceroku.cz .

 

Pyšolec

Pyšolec, zřícenina gotického hradu u Víru. Pernštejnové ho postavili ve 14. století a jsme rádi, že alespoň jeho část nám zde stojí dodnes. Ovšem jeho stav nás stále zaměstnává a podnikáme různé kroky k tomu, aby jsme Pyšolec zachovali i pro další generace. Snažíme se dokončit převod hradu z Lesů ČR na obec. Zároveň vzniká pod hlavičkou Spolku na ochranu památek Bystřicka projekt, který bude řešit záchranu jednotlivých částí hradu. První na řadu přijde cisterna, se kterou už manželé Korbičkovi začali. A později se pustíme do opravy hlavní věže a dalších částí. Pokud jsou mezi vámi víkendoví nadšenci, kteří by byli ochotni nám s úpravami pomoci, rádi vás uvidíme.

Vírský blešák podruhé

Poslední dubnovou sobotu jste mohli přijít do kulturního domu prodat vše, co vám doma překáželo a nakoupit to, co vám udělá radost, na již 2. Vírský blešák. Děkujeme všem za účast.

 

Sportovní sobota ve Víru

Již v sobotu 25. 5. se uskuteční první z plánovaných akcí Jiskry Vír. Celý sportovní den začne v 9,30 hod., kdy s o.s. „Spolek přátel obce Vír“ a členy horolezeckého oddílu proběhne sportovně laděný „Dětský den“. Děti mohou soutěžit v různých disciplínách a za odměnu pak dostanou párek v rohlíku s limonádou a další odměny. Zdarma bude pro nejmenší připraven skákací hrad.

Hlavní závod, 15.ročník horského běhu „Bystřickem kolem Vírské přehrady“ (propozice) bude odstartován ve 14,30 hod., kdy se na 28 km dlouhou trať vydají závodníci z celé ČR. Závod je součástí běžeckého poháru „Běháme Vysočinou“ spolu s 66. ročníkem Malého svrateckého maratonu, který chystáme na 24. 8.

Ve 14,45  na 4,2 km dlouhou trať vyběhnou závodníci – příchozí (ženy i muži bez rozdílu věku), v rámci 15. ročníku běhu „Přes přehradu“. Závodu se mohou zúčastnit všichni, kteří chtějí změřit svoje běžecké síly. Vyhlášení výsledků hned po doběhu posledního závodníka.

Vyhlášení výsledků hlavního závodu bude v cca 18,00 hod.

Přijďte povzbudit závodníky a vezměte s sebou své přátele a hlavně děti. Pořadatelé se na vás těší a jistě se vám bude u nás líbit.

Po celý den je připraveno občerstvení a tradiční tombola.