Opatření v souvislosti s epidemií koronaviru – co můžeme udělat my

Vážení občané,

v souvislosti s epidemií koronaviru doporučujeme sledovat sdělovací prostředky a řídit se pokyny státních orgánů. V případě potřeby vás budeme informovat prostřednictvím obvyklých informačních prostředků. Těmi jsou:

Vývěsní desky obce

Webové stránky obce

Mobilní aplikace ČESKÁ OBEC

Doporučujeme občanům, aby si vyrobili a používali vlastní ústní roušky. Tištěný návod si můžete vyzvednout v prodejnách potravin ve Víru.

Zde je video k tomuto návodu.

Geografický systém obce Vír

Mnohé obce mají zpracovaný tzv. geografický systém obce, ve kterém jsou uloženy mnohé informace o obci. Společnost Google nabízí v aplikaci Mapy takovou práci s daty, že není nutné za GIS utrácet peníze a je možné si jej se znalostí místních poměrů vypracovat svépomocí. Geografický systém obce Vír máme zpracovaný právě touto formou. Jsou v něm zaznačeny komunikace, nemovitosti, veřejné osvětlení, místní rozhlas, nebo nadzemní hydranty. Jedná se o živý systém, který je možno doplňovat a aktualizovat a nám může sloužit např. při orientaci v obci, nebo k hlášení poruch veřejného osvětlení atd.

Obec Vír spouští participativní rozpočet

V příštím roce budou realizovány nejméně tři projekty, které navrhnete Vy, občané Víru. Stačí se jen zamyslet nad tím, co byste uvítali, aby se ve Vašem okolí vylepšilo, změnilo, abyste nám to popsali a my to rádi uděláme (Samozřejmě i při realizaci budeme vděčni za Vaši pomoc). Dobře si přečtěte dokumenty v sekci Participativní rozpočet a v průběhu následujících dvou měsíců můžete přicházet s prvními projekty. Pokud se myšlenka participativního rozpočtování osvědčí, je velice pravděpodobné, že v následujících letech budeme částku navyšovat.

 

 

Plast je past

Přijďte na naše promítání filmu A Plastic Ocean pod záštitou Greenpeace ČR a ponořte se do hlubin oceánu.

Každým rokem vzniká 300 milionů tun plastového odpadu. Nutno podotknout, že pokud se situace nezmění, do roku 2050 bychom v oceánech mohli vidět plavat více plastu než ryb. „Plast je nejodolnější materiál, který kdy člověk vyrobil. Každý kousek se v určité formě na naší planetě stále nachází,“ dodává k motivaci vzniku filmu režisér.

Režisér a novinář Craig Leeson spolu s rekordmankou ve freedivingu a ekologickou aktivistkou Tanjou Streeter a celým týmem vědců odhalují šokující pravdu o úrovni znečištění a množství plastu v našich oceánech. To, co začíná jako idylický dokumentární film o krásách oceánů, končí alarmujícími záběry plastového podvodního světa.

Film bude promítán v anglickém jazyce s českými titulky. Vstup volný, promítání můžete podpořit na www.plastjepast.cz/film

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=6zrn4-FfbXw

Více o filmu na: http://www.plasticoceans.org/