Setkání s Robem McBridem – lovcem stromů

Britský lovec stromů Rob McBride zavítal k naší kandidátce na Evropský strom roku – Chudobínské borovici. Setkal se zde se zástupci Víru, Dalečína a Nadace partnerství z Brna. Počasí nepřálo, ale i tak byl Rob naší Královnou okouzlen. Mimo jiné navštívil i Vírskou univerzitu, školu, kde probíhalo Čtení, Vagón bowling, zhlédl část připravované hry vírských ochotníků… jistě si pobyt u nás užil.

Odkaz na reportáž v České televizi:

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3043245-chudobinska-borovice-muze-byt-evropskym-stromem-roku-ocenil-ji-take-anglicky-znalec

Hlasování probíhá do konce února, neváhejte poslat hlas a oslovit i další lidi kolem vás, děkujeme.

Odkaz na hlasování:

https://www.treeoftheyear.org/Stromy/Chudobinska-borovice?gclid=Cj0KCQiAsbrxBRDpARIsAAnnz_NVd-PUY5c-w17LMT7Vyo9Gy2gMuNm5WE7Zxk3n5y4yW41OolIa5aQaAhFvEALw_wcB

Evropský strom roku 2020 – hlasování

A je to tady! 1. února začíná hlasování soutěže Evropský strom roku 2020. Do finále evropské soutěže postupují vítězové národních kol a my jsme hrdi na to, že Českou republiku v ní zastupuje Chudobínská borovice. Hlasovat můžete od 1.2  do 29.2. 2020. Každý člověk může hlasovat pouze jednou prostřednictvím své e-mailové adresy. Hlasující označí vždy dva kandidáty a svůj hlas potvrdí.

Předem děkujeme za všechny poslané hlasy.

 

Odkaz na hlasování:

https://www.treeoftheyear.org/Stromy/Chudobinska-borovice?gclid=Cj0KCQiAsbrxBRDpARIsAAnnz_NVd-PUY5c-w17LMT7Vyo9Gy2gMuNm5WE7Zxk3n5y4yW41OolIa5aQaAhFvEALw_wcB

 

Chudobínská borovice vítězem ankety Strom roku 2019

4394 hlasů pomohlo Chudobínské borovici k vítězství v anketě Strom roku 2019, které bylo vyhlášeno 3. 10. v Planetáriu v Brně. Všem, kteří hlasovali, mnohokrát děkujeme. Borovice získala poukaz na arboristické ošetření, ale vzhledem k tomu, že je volně rostoucí strom v přírodní krajině a my jsme od samého počátku ankety všem říkali, že v případě vítězství tento šek neuplatníme, tak jsme se dohodli s navrhovateli Žižkova dubu, který byl v anketě druhý, že jim tento šek předáme. Vítězství také přináší postup do celoevropské soutěže, kde bude příští rok reprezentovat Českou republiku na Evropském stromu roku .

Ještě jednou děkujeme téměř 16ti tisícům fanoušků za hlasování a gratulujeme všem soupeřům.

Zatopené osudy – Chudobín

Televizní cyklus Zatopené osudy zavítal i k Vírské přehradě a osudům vesniček Chudobín a Korouhvice. Byla by škoda, kdyby tento pořad o našem krásném okolí a pohnuté historii jen tak zapadl do televizního archivu, proto jej můžete jednoduše zhlédnout tady (kliknutím na šedou šipku v levém dolním rohu).

(video již bohužel není dostupné)

Jen připomenu, že v pondělí 10. listopadu v 21:25 bude na Dvojce odvysílána epizoda Šumných měst, ve kterých si Vír i s přehradou také zahraje menší roli.

Informace o křtu knihy Chudobín – historie zaniklé obce

Zhruba před padesáti lety zanikla obec Chudobín, svérázná horácká obec ležící v údolí Svratky mezi obcemi Vír a Dalečín (dnes okres Žďár n. Sázavou) a to v důsledku výstavby Vírské údolní nádrže a zatopení této části Svrateckého údolí. Chudobín byl proslulý svoji přírodní krásou, ve starších turistických průvodcích byl označován například jako „krajinářská perla na Svratce“, „jediný volný divoký park v širé přírodě“ nebo jako „Českomoravské Švýcarsko“ a byl velmi hojně navštěvován turisty a sportovci, zejména lyžaři.

Při příležitosti tohoto výročí byla v roce 2004 uskutečněna v Dalečíně a ve Víře dokumentační výstava fotografií. Její úspěch inicioval vznik knihy s výše uvedeným titulem, obsahující na 204 stranách zasvěcené texty celkem od 12 spoluautorů a téměř 300 fotografií. Editorem knihy je Milan Peňáz. Kniha vyšla s podporou Fondu Vysočiny a obcí Vír, Dalečín a Korouhvice a vydala ji Obec Vír.

Dne 6. května 2006 dopoledne se v rámci populární akce „Vírské výlety“ uskuteční křest knihy a to přímo poblíže místa, kde Chudobín kdysi stával – na pravobřežní komunikaci podél Vírské přehrady, v místě vyústění Písečského potoka asi 3 km pod obcí Dalečín. Účast na této akci přislíbil profesor Radovan Lukavský, hejtman kraje Vysočina Dr Miloš Vystrčil, poslanci a senátoři, autoři knihy, umělecké soubory žáků základních škol v Dalečíně a ve Víře a Lidové školy umění v Bystřici n. Pernšt. Hlavní část programu se křtem knihy by měl proběhnout v době mezi 10 – 11 hod. Protože na pravobřežní komunikaci není povolen provoz motorových vozidel, bude přeprava účastníků organizována z Víru na hráz přehrady kyvadlově autobusem a odsud na místo konání akce koňskými bryčkami.

Kontakt na pořadatele akce: Obec Vír – starosta Mgr. Ladislav Stalmach, Vír 178, telefon 566 575 121, e-mail: ou@virvudolisvratky.cz