Vladimír Stanislav- Pomsta Gurghů

Knížka o dobrodružstvích, která by dva bráchové, Roman (14) a Lukáš (12), jen stěží zažili, kdyby jednoho prázdninového dne náhodou nepotkali bandu Lemounů.

Chtěli na prázdniny k moři a místo toho skončili kluci Sýkorovi jen u sestřenky ve Víru, v malé vesnici na Vysočině. Mají tam sice noťas a k tomu řeku a velkou přehradu, ale není to na léto přeci jen málo?

Pak potkají partu kluků, kteří si postavili tábor kousek za vesnicí. Začnou je sledovat a přepadnou i jejich ležení. Dopadnou sice nevalně, ale přesto získají mnohem víc než jen noční zážitek – totiž přátelství svérázné pětice kluků z družiny Lemounů a navíc kupu zážitku z boje proti Gurghům, tajemným postavám v černých pláštích.

Lemouni spolu s Romanem a Lukášem zápolí s mutanty i ostatními družinami a nakonec i s nečekaným nepřítelem, který možná bude nad jejich síly…

Není mnoho knih, které by pojednávaly o Víru a jeho okolí. Pokud byste ji rádi měli ve své knihovně, můžete se obrátit na paní Stanislavovou, nebo na obecní úřad.

 

Celebrity s.r.o.

Tak to je název nové divadelní hry, kterou zkoušejí vírští ochotníci. Pro připomenutí loňské sezony přinášíme video z divadelní hry Hrátky s čertem.

Silvestr v kulturním domě

Pokud ještě nevíte, jak strávit poslední den roku, zveme vás do kulturního domu ve Víru. Začínáme ve 20.00. Zajištěno je teplo, světlo, hudba, pivo (á 20 Kč,–) . Zbytek si přineste. Vratné vstupné 50,– Kč. Vstupné vracíme 1. ledna ve 14.00. To se totiž sejdeme při úklidu. Všem, kdo prožijí poslední noc roku jinde přejeme ať se jim také vydaří a i v novém roce mnoho zdraví a štěstí.

Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví

Na základě žádosti Ministerstva zdravotnictví ČR, Obecní úřad Vír upozorňuje všechny občany, aby se vyvarovali konzumace alkoholu, zejména z neověřených a neidentifikovatelných balení.

Nové dotace

V uplynulých dnech byly schváleny čtyři dotace z Fondu Vysočiny pro naši obec a Jiskru Vír.

Díky panu Zdeňku Šudomovi jsme získali 33.500 korun na Běh Bystřickem a 42.000 korun na 59. ročník Malého Svrateckého Maratonu. Pan Slávek Matuška připravil žádost na výstavbu umělé horolezecké stěny v kulturním domě- na tu jsme získali 50.700 korun a na festival, který proběhne ve dnech 27. a 28. července jsme obdrželi 36.000 korun.

Kultura evropského venkova Bystré 2012

Město Bystré po jedenácti letech opět hostí účastníky nádherného evropského setkání. V termínu 23. –26. srpna 2012 přijedou do našeho kraje stovky lidí, kteří žijí podobně jako my, jen v jiných koutech Evropy. Obec Vír má možnost účastnit se této sympatické družby. Město Bystré nás požádalo, abychom, kromě jiného zajistili ubytování v rodinách pro čtyřicet účastníků z Rakouské obce Kirchheim. Touto cestou se tedy obracím k zájemcům z řad vírských občanů, aby do konce měsíce června nahlásili na obecním úřadu ve Víru svůj zájem ubytovat několik rakouských návštěvníků bysterského setkání.

V roce 2001 jsme obdobně hostili návštěvníky z Anglie a mnozí z těch, kteří se tenkrát do akce zapojili, jistě rádi vzpomínají jednak na pobyt Angličanů u nás, ale také na výměnnou návštěvu, kterou jsme absolvovali v anglické obci Sweffling v roce 2003.

Hosté z Rakouska budou pravděpodobně kromě němčiny ovládat i angličtinu, ale zkušenost je taková, že i když žádný z těchto jazyků neovládáte, vždy naleznete společnou řeč.