Pozvání do Ratměřic

Obec Ratměřice – vesnice roku 2010 zve všechny vítěze krajských kol na slavnostní vyhlášení výsledků soutěže. Jelikož se termín vyhlášení posunul do doby po volbách, domnívám se, že by bylo vhodné, aby se do této úspěšné obce jeli podívat nově zvolení zastupitelé. Tato cesta může jednak být výtečnou inspirací pro jejich čtyřletou práci a jednak může sloužit k tomu, aby se noví zastupitelé lépe poznali a měli snad příjemnou příležitost hned po volbách probrat mnohé věci, které by chtěli později řešit v rámci naší obce. Bylo by tedy dobré, aby kandidáti už nyní přemýšleli o tom, zdali budou mít možnost v pátek 22. 10. věnovat svůj čas této události. Nově zvolené zastupitele budeme v pondělí 18. 10 kontaktovat s dotazem, jestli chtějí do Ratměřic jet.
ratmerice-program

Dosáhli jsme na zajímavou dotaci

Dnes 8. 10. 2010 nám přišlo z ministerstva pro místní rozvoj oznámení, že jsme v rámcí podpory regionálního rozvoje obdrželi finanční dotaci ve výši 900.000 Kč na vybavení kulturního domu bowlingovou technologií. Jelikož na bowling máme z dřívějška přislíbenou dotaci z Fondu Vysočiny ve výši 75.000 Kč, znamená to, že na celou akci máme téměř jeden milion korun a za to se toho už dá zbudovat hodně. Věřím, že je to dobrá zpráva nejen pro mladé sportovce, ale i pro ty, kteří pamatují doby, kdy pro Vír byl kuželkový sport typický. Vždyť za první republiky bylo možné hrát kuželky u chaty pana Šťastného a po válce se stavbou přehrady vznikla kuželna na Táboře. V těch dobách dospělí hráli kuželky a ti, kteří tenkrát byli náctiletí vzpomínají, jak si přišli na drobné mince stavěním kuželek. V dnešní době je bowling mladším a oblíbenějším bratrem kuželek, proto jsme se rozhodli právě pro něj. Dnes se děti nemohou těšit na stavění kuželek, protože moderní šňůrová technologie to udělá místo nich, ale vstup do kuželny jim rozhodně zakázán nebude – bowling je totiž hra pro celou rodinu. Pro kulturní dům to znamená kromě divadel, plesů, zábav a sportu na sále další využití. Jelikož bowling potřebuje odbornou obsluhu, počítáme s tím, že v kulturním domě bude pro účel kuželny stálé občerstvení a osoba, která ho bude zajišťovat, bude zároveň obsluhovat bowlingovou dvoudráhu. Pevně věřím, že v příštím roce už návštěvníci bowlingu ve Víru naházejí své první „strikes and spares“.

Návrh loga pro bowlingovou dvoudráhu ve Vírubowling

Soutěž Vesnice roku zná své vítěze

11. září v Luhačovicích na XVIII. mezinárodním festivalu dětských folklórních souborů byly vyhlášeny výsledky celostátního finále soutěže Vesnice roku. Vítězem se stala obec Ratměřice, druhé místo získal městys Koloveč a na třetím místě skončila Hlavnice. Vítězům blahopřejeme. Další pořadí nebylo vyhlašováno, slova komise byla:“Všichni jste čtvrtí“. To svědčí o tom, že v letošním roce byla konkurence soutěžících velmi vyrovnaná. Při rozhovorech po vyhlášení jsem vyslechl, že Vír se líbil díky výborně fungující škole a jejímu okolí, probíhající obnově obecního majetku, udržování a vytváření nových tradic, společenskému životu a aktivitám knihovny. Podnětné bylo setkání se starosty dalších dvanácti účastníků. Rád bych, aby v nejbližší době došlo k návštěvě vírských občanů v některých ze zúčastněných obcí, tak abychom mohli porovnat, jak žijí úspěšné obce v jiných krajích. Vítězství v krajském kole pro Vír také znamená, že starosta obce bude v příštích dvou letech členem krajské komise soutěže, ve druhém roce dokonce jejím předsedou. Tato funkce umožňuje získávat další zkušenosti a kontakty, které by měly být využity pro rozvoj Víru v dalších letech.
Ještě jednou děkuji všem, kteří v uplynulých letech pracovali na tváři obce tak, že se dostala do společnosti nejlepších vesnic v republice.

Pozvání od předsedkyně poslanecké sněmovny

Paní Miroslava Němcová zaslala na naší obec dopis, ve kterém nám děkovala za pozvání na slavnostní vyhlášení krajského kola soutěže Vesnice roku a na oplátku zve vírské občany na návštěvu poslanecké sněmovny. Obracím se proto na všechny občany, aby se v případě zájmu hlásili co nejdříve na obecním úřadě. Návštěva poslanecké sněmovny se koná 5. října. Od deseti hodin proběhne beseda s paní Němcovou a v jedenáct hodin začne prohlídka poslanecké sněmovny.

Nejlepší vesnicí Vysočiny je letos Vír

Nejlepší vesnicí Vysočiny roku 2010 je Vír nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. V pátek 30. července to její starosta Ladislav Stalmach dostal černé na bílém z rukou hejtmana kraje Jiřího Běhounka. Prohlédněte si příslušnou fotogalerii.

Příjemnou posilu rozpočtu, kterou si Vírští pojistili vítězstvím v krajském kole, však mohou ještě znásobit: Vysočinu totiž budou zastupovat ještě v celostátním klání. Na Vysočině zvítězili v těžké konkurenci 35 zúčastněných.

A nejsou bez šance: obec s pořádně vousatou historií a více než sedmi sty obyvatel totiž zaujme už jen tím, v jaké krajině leží. Hluboké údolí Svratky připomíná okolními strmými kopci spíš Valašsko než Vysočinu, což platí o výškovém rozdílu na tomto jediném katastru. Na 531 hektarech jeho výměry se ocitnete v nadmořské výšce hodné jižní Moravy stejně jako v pásmu plně odpovídajícím pravé vrchovině. Převýšení totiž dosahuje téměř 200 metrů.

Na romantické kulisy obce jsou místní právem hrdí a dělají všechno pro to, aby se Vír nestal mrtvým skanzenem. „Obec jsme plynofikovali, zrekonstruovala se škola a hasičská zbrojnice, vyrostly nové byty,“ namátkou vzpomněl starosta Stalmach na investice z posledních let. Obec si také pořídila repliku proslulého Vírského mlýnku, jehož originál se jako odkaz svého tvůrce dostal do novoměstského Horáckého muzea. Dvě desítky dřevěných postaviček tak od roku 2007 opět rozpohybován i vírský potok.

scan0018-2

„Na osudu vírského mlýnku je vidět nezdolnost místních lidí. Toto ocenění, které podle mě rozhodně nebude poslední, ve Víru nic nezmění – je to jen výsledek toho, co se tu léta děje,“ vysekl poklonu poslanec Josef Novotný.

Obec totiž neuvízla v hledáčku komise pouze pro upravený vzhled, ale zejména pro bohatý společenský a kulturní život, který korunují proslulí místní ochotníci. Vír se rovněž může pochlubit vydáním již dvou knih: jednou o historii obce Vír, druhou o Chudobínu, jenž uzavřel svoji historii na dně Vírské přehrady.

Finanční dar od kraje by mohl Vírským přidat na modernizaci sportovišť, pokud nevyjde žádost o dotaci. Zájem je o hřiště s umělým povrchem či o bowlingovou dráhu.

Ke slavnostnímu aktu se letos ve vysočanské premiéře přidalo i Ministerstvo obrany ČR, které ceremoniál rozšířilo o předání pamětních plaket za péči o válečné hroby. Ocenění převzaly čtyři obce, jedna společnost a pětkrát směřovala pocta k osobám soukromým.

Jana Pechová – Právo

Vírský mlýnek klape každou celou

Od dnešního dne se mohou všichni, kteří chtějí vidět Vírský mlýnek v provozu, těšit na každou celou hodinu, protože Vírský mlýnek od desíti do devatenácti hodin s úderem věžních hodin spustí a po dobu dvou minut bude klapat pro radost malým i velkým. 64-virsky-mlynek-pred-instalaci-2

Vír v měsíčníku Parlamentu České republiky

Vítězství naší obce v krajském kole Vesnice roku se objevilo i v Informačním měsíčníku pro krajské úřady, města a obce. Stáhněte si toto číslo kliknutím na následující obrázek!

regiony

Vážený pane starosto,

chtěli bychom Vám tímto dopisem veřejně poděkovat za to, co jste všechno pro naši obec udělal. Ocenění – OBEC ROKU 2010 – je toho krásným důkazem a my Vám děkujeme za to, že jste pro naši vesnici tento titul získal.

Nikdo z nás není dokonalý a také víme, že starostování není vůbec lehká věc (sám by to nikdo z nás dělat nechtěl) a je jisté, že na takovém postu se nikdy všem nezavděčíte, ale i přesto jste se své funkce starosty obce Vír zhostil velmi zodpovědně a výsledky Vaší práce jsou nepřehlédnutelné.

Závěrem Vám chceme všichni vyjádřit naši podporu a doufáme, že starostou naší obce budete ještě dlouho a pod Vašima rukama bude i nadále vzkvétat.

(Poděkování patří i těm, kteří Vás podporovali a pomáhali Vám, protože bez těchto lidí by to prostě nešlo).

Viktorinova Marie ml., Viktorinová Marie str., Kolář Radim, Vilímová Veronika, Prudký Petr, Čermák Stanislav, Ostrýžová Martina, Štourač Michal, Štyndl Pavel st., Šudoma Zdeněk, Pěnčík Zdeněk, Slezáková Milena, Halámková Věra, Šudomová Alena, Slezák Jan, Klusák Miloš, Klusák Zdeněk, Šudomová Zdena, Štyndl Petr, p. Šterlink, Sys Milan, Věžová Alena, Sysová Eliška, Bodláková Anna, Martínek Stanislav, Slezák Jaroslav, Jílková Lenka, Couralová Šárka, Čermáková Marie ml., Čermáková Gabriela, Šudoma Daniel, Purč Václav ml., Havel Marek, Bělehrad Jakub, Janoušková Lenka, Viktorin Lukáš, Gregor Miroslav ml, Beneš Vojtěch, Hamřík Jiří, Čech Eduard, Kraupová Veronika, Laštovičková Vlasta, Řehoř Karel, Drla Miroslav, Zemanová Jarmila, Procházková Martina, Navrátilová Vlasta, Rendlová Kateřina, Zbytovský Jiří, Skoumal Jaroslav, Preisler Jaroslav, Šudoma Jiří ml., Šudomová Kateřina, Navrátil Petr, Turičík Libor, Kočišová Markéta, Kočiš Jan, Slezák Jiří, Marek Petr, Čermáková Marie st., Coural Miroslav, Jelínek Roman, Šenkýř Petr, Kryštof Zdeněk, Navrátil František, Valach Zdeněk ml., Zítka Josef, Navrátil Jaroslav, Klujová Milena, Šenkýřová Eva ml., Navrátil Luděk, Skoumalová Radka, Fučíkovi – Zánovi Klára a Katka, p. Bělehrad, Kolářová Věra, Kolář Vladimír, Čermák Aleš, Lahodný Ladislav, Čermáková Jana, Matuška Miloš, Matuška Pavel a mnoho dalších, kteří neměli možnost podepsat tento otevřený dopis.