Jedna dobrá a jedna špatná

V těchto dnech byly vyhodnoceny některé žádosti o dotace pro naší obec. Takže, obec Vír získala 1 300.000 korun na pořízení čtyř bytů. To je ta dobrá zpráva. My, kteří věříme, že se Ledničky opět promění v důstojné sportoviště, stejně jako loni pociťujeme zklamání. Stejně jako loni jsme obdrželi od Kraje Vysočina částku 100.000 korun, ale jelikož jsme opět neobdrželi požadovaných 400.000 od Ministerstva pro místní rozvoj, musíme dotaci odmítnout. Pokud bychom ji chtěli využít, museli bychom totiž z obecního rozpočtu uvolnit na rekonstrukci půl milionu korun. Navrhuji, abychom to zkoušeli příští rok. Pokud máte ale jiný nápad jak vylepšit Ledničky, sem s ním. Jednou z nutných věcí je demolice torza stavební buňky, která v současnosti Ledničky pouze hyzdí.

Poděkování za záchranu

První zachráněné žabky děkují. Přijďte také pomoct přírodě a jako odměnu si vy i vaše děti můžete osobně vyslechnout originální poděkování od těchto užitečných tvorů.

I žába má právo žít

Je tady opět jaro a v přírodě začíná nový život. Jsou ale místa, kde se novému životu daří nedobře. Takovým místem je okolí Vírské přehrady. Betonová zeď v délce čtyř kilometrů neumožňuje ropuchám obecným provést to, k čemu je příroda nutí. Ropucha obecná je naprogramována tak, že se celý život, který může trvat i desítky let, snaží na jaře, kdy noční teploty stoupnou k deseti stupňům celsia, cestovat k té vodní ploše, ve které se sama vylíhla. Tam pak klade tisíce vajíček.

Na levém břehu Vírské přehrady je tento proces možný jen v případě, že se najdou lidé, kteří jsou ochotní trávit několik jarních večerů tím, že sbírají zmatené ropuchy a přenášejí je přes jinak nepřekonatelnou překážku- betonovou zeď.

Touto činností se již řadu let zabývá především pan Faktor z Dalečína a hrstka jeho známých. Je třeba říci, že se na přenášení žab podílí i Správa a údržba silnic z Bystřice nad Pernštejnem. Přesto, každý komu není lhostejný osud ropuch, které nejenže mají právo na život, ale jsou i nesmírně užitečné v koloběhu života ostatních tvorů včetně nás lidí, může v těchto dnech vyrazit se svítilnou a kbelíkem a jít pomoci začátkům nového života.

Sraz na přehradě kolem deváté hodiny večerní.

 

Výsledky průzkumu Potenciál cestovního ruchu v obci Vír

Před měsícem jsme návštěvníky našich stránek poprosili o vyplnění dotazníku Marty Klusákové „Potenciál cestovního ruchu v obci Vír“. Nyní je tento dotazník uzavřen a byly zveřejněny výsledky odpovědí 236 respondentů. Níže naleznete vybrané souhrny odpovědí ve formě grafů, kompletní zpracování všech výsledků je zveřejněno na stránce dotazníku na webu Vyplnto.cz.

001-navstivil-a-jste-nekdy-obec-vir-vysocina

(Pokračování textu…)

Vír četl dětem

Pátý ročník vírské čtení se vydařil. Po pět večerů se ve školní družině scházelo na šedesát dětí, ale také tatínků, maminek, dědečků i babiček. V „horkém“ křesle postupně usedli čtyři muži a jedna žena. A vždy to byl příjemný zážitek. V pondělí četl pan Jan Hrubec, loutkař z Nového Města na Moravě z knihy „Babička to plete“. Po přečtení pak zahrál přítomným loutkovou pohádku a družina se otřásala smíchem. Úterý bylo spíše poučné, to když pan Karel Peřan, vírský chatař četl a pak i vyprávěl o svém životním koníčku – o létání. V tento den byla na čtení přítomná také krajská koordinátora akce „Celé Česko čte dětem“ paní Jana Tlustá a vyjádřila naší činnosti podporu. Ve středu četl pan Ladislav Stalmach z populární knížky o medvídku Kukym a pak se děti pustily do výroby vlastní hračky. Ve čtvrtek naše knihovnice paní Dana Říhová četla pohádku o tom, jak pejsek s kočičkou vařili dort a po skončení tak trochu vařily i děti. A v pátek čtení uzavřel četbou z vlastní knihy a pak zpěvem při kytaře pan Marek Šolmes Srazil.

Rád bych poděkoval za vynikající organizaci celé akce všem pracovnicím školy, které měly kromě výše zmíněného programu na každý den připraveny pro děti malé dárečky a pro všechny příchozí vynikající občerstvení, u kterého se tak krásně povídalo. Fotografie najdete ve Fotogalerii základní školy.

Finanční zajištění celé akce proběhlo díky mikroregionu Bystřicko, kterému se povedlo získat finanční podporu od Kraje Vysočina, Nadace OKD a společnosti E.ON.

logo-bcd2012-web

Potenciál cestovního ruchu v obci Vír – dotazník

Studentka Marta Klusáková zpracovává bakalářskou práci na téma Potenciál cestovního ruchu v obci Vír na Vysočině   a prosí obyvatele obce i její občasné návštěvníky, zda-li by nezodpověděli krátký on-line dotazník. 

„V rámci své bakalářské práce, která se týká zmapováním cestovního ruchu v obci Vír, provádím výzkum mezi místními obyvateli a turisty, kteří do této obce zavítali či nezavítali. Chtěla bych Vás poprosit o vyplnění tohoto stručného dotazníku, který Vám zabere maximálně 5 minut. Dotazník je anonymní a výsledky slouží jako podklad pro moji bakalářskou práci. Děkuji. Marta Klusáková.“

Odkaz na dotazník: Potenciál cestovního ruchu v obci Vír na Vysočině 

První videa z letošního vírského čtení

Krutá zima nenabízí příliš zábavy a tak tradiční setkávání ve školní družině je velmi příjemným trávením zimního času. To mohou potvrdit všichni, kdo se zúčastnili prvních dvou dní vírského čtení. V pondělí zahájil četbou a divadelním představením pan Jan Hrubec a rozesmál děti i dospělé. Úterní večer byl více ve znamení získávání nových technických a zeměpisných znalostí, když o létání četl a vyprávěl pan Karel Peřan. Zveme všechny občánky i občany, přijďte i v dalších dnech na VÍRSKÉ ČTENÍ!

Oslavy Nového roku

Na bílých píscích Vírské přehrady začala sezóna. Rekreanti pod slunečníky si užívali slunečních paprsků a osvěžovali se v příjemné vlažné vodě.

I. ročník Vánočního turnaje zná vítěze

V sobotu 11. 12. 2011 se konal první ročník Vánočního turnaje v bowlingu. Dvanáct mužů, dvě dívky a jeden žáček dohromady naházeli více než šest tisíc bodů a dobře se bavili. Vítězem se stal reprezentant Ukrajiny, který poznamenal, že i když navštívil spoustu světových turnajů, tak dobře jako ve Víru, se mu ještě nehrálo. Ani druhé a třetí místo neobsadili díky slabé účasti domácích vírští borci. Tyto příčky obsadili Skippy a Fík z nedaleké Hrdé Vsi.

Visací zámek z Aueršperku a vápenická pec u Pyšolce

Ahoj Karle, zasílám pár informací o našich nálezech. Určitě by stál za zmínku visací zámek z Aueršperku a vápenická pec u Pyšolce, o nichž vyšly příspěvky v časopise Archeologia technica. Zdraví Mirek Korbička.

Tuto zprávu zaslal panu Karlu Popelkovi jeho přítel, archeolog Miroslav Korbička. Mluví v nich o překvapivých nálezech na našich blízkých zříceninách – při svém zkoumání, jakými způsoby a prostředky byly tyto středověké stavby budovány, nalezl s kolegy u Aueršperku nevídaně zachovaný visací zámek, a u Pyšolce vápenickou pec. Oba případy byly publikovány v časopise Archeologia technica a jsou dostupné on-line. Obsáhlé dokumenty plné fotografií si můžete stáhnout a prostudovat, zde zveřejním pouze úryvky:

Visací zámek z Aueršperku

auersperk-zamek „Visací svorníkový pružinový zámek byl nalezen při povrchovém geofyzikálním průzkumu, jehož cílem bylo potvrdit na základě archeologického materiálu domněnku o existenci těžebního prostoru, z něhož stavitelé hradu získávali stavební materiál pro jeho stavbu. Kámen byl zde s velkou pravděpodobností těžen ze skalních výchozů, které se nachází zhruba 30 m od jádra hradu v příkrém západním svahu pod novodobou přístupovou cestou.“

Visací zámek z Aueršperku (PDF dokument, 1 MB)

Vápenická pec u Pyšolce

vapenicka-pec-u-pysolce „S výstavbou hradu Pyšolce s velkou pravděpodobností souvisí středověká vápenická pec, která byla odkryta hloubkovým archeologickým průzkumem do úrovně propustnosti terénu. Objekt se nachází v těsné blízkosti zdroje krystalického vápence asi 300 m jihozápadně od hradu. Těžební prostor o rozměrech 80 × 20 m je dodnes v poměrně exponovaném terénu velmi dobře patrný jako výrazná oproti okolnímu terénu, ostře ohraničená deprese antropogenního původu.“

Vápenická pec u Pyšolce (PDF dokument, 17 MB)