Fotografie z 11. plesu obecního zastupitelstva

Uplynulou sobotu se asi stovka místních i přespolních v garderobach a dalších dvacet pět zamaskovaných hostů příjemně pobavilo na plese obecního zastupitelstva. Hrála jim k tomu Bystřická kapela, byla tombola, byl guláš, bylo dobré vínko, jen škoda, že tolik lidí zůstalo doma.

p1090712

(Pokračování textu…)

Knihovní poplatky

Protože se vyrojily spekulace a nedorozumění ohledně poplatků za knihovnu, dovolte mi celou situaci osvětlit. Od ledna 2009 vybírá knihovna poplatky od svých čtenářů: 50Kč od dospělých, 20Kč od dětí za rok, což bylo avizováno už při jejím otevřením v listopadu 2008. Dočíst se o tom také můžete v knihovním řádu na nástěnce před knihovnou nebo na vírském webu. Knihovna prošla velkou proměnou, je nově vybavená, významně rozšířila své služby, je otevřená 6 hodin týdně, nabízí i veřejný internet, který je hojně využíván. Myslím si, že poplatky nejsou nijak přemrštěné (uvážíme-li ceny knih na pultech knihkupectví, náklady na připojení k internetu, atd.) a zdaleka nepokryjí náklady na provoz knihovny. Knihovna je služba lidem a smyslem poplatků není zisk. Je to spíš symbolický příspěvek čtenářů na provoz knihovny.

Další otazníky vznikly ohledně upomínek. V knihovním řádu (k jeho dodržování se čtenáři zavazují při podpisu registrace) vedle poplatků za knihovnu najdete i informaci o tom, že knihy jsou půjčovány na jeden měsíc, pak následují upomínky. I výpůjční doba má svou logiku. Zdvořile žádám čtenáře, aby respektovali knihovní řád. Již teď je poptávka po již vypůjčených knihách. Nenechte prosím své kolegy čtenáře čekat a neustále se ptát, byla-li ta která kniha již vrácena. Není problém výpůjční dobu prodloužit, stačí jen napsat email nebo se stavit. Důležité zkrátka je dát to vědět, abych tuto informaci mohla předat čekajícím čtenářům.

Věřím, že čtenářské poplatky a upomínky nebudou příčinou odlivu čtenářů vírského MLOKa. Knihovna raketovou rychlostí nastartovala svou činnost. Za 3 měsíce fungování vypůjčila téměř 300 knih, z 90% je zinventarizován knižní fond, který najdete na webu, děti navštěvují páteční čtení, chodí si do knihovny povídat o knihách, které přečetly, učí se pracovat s internetem, hrají si v dětském koutku, píší do Snůšky (také najdete na webu)… A vy, dospěláci? Pokud máte pocit, že 50Kč za půjčení pár knih ročně je moc, tak neváhejte. Projděte si služby knihovny (na webu i na nástěnce) a využijte každou z nich! Nebo přijďte s nápadem, co byste v knihovně ještě chtěli najít nebo využít. Jsem tu pro Vás.

Vyhodnocení soutěže

Už čtrnáct minut po silvestrovské půlnoci došla správná odpověď na naši dřevěnou soutěž a tak dalších šest soutěžících nemělo žádnou šanci, protože se nejprve vyspávali z oslav Nového roku a pak zasedli k emailu a dávali dohromady odpověď.

Vítězem se tedy stává paní Jitka Špačková, gratulujeme a výhru má uloženu na obecním úřadě. A správné odpovědi?

Foto Vlastník rázu Fotografie

21. 12.

Jaroslav Zítka

drevo-doprovodne Všechny fotografie si můžete prohlédnout zde

22. 12.

Slezák Jaroslav

23. 12.

Šudoma Jiří

24. 12.

Kašpar Zdeněk

25. 12.

Havel Jan

26. 12.

Snášelová Eva (pan Zámečník)

27. 12.

Vícha Josef

28. 12.

Zbytovský Jiří

29. 12.

Vilím Aleš

30. 12.

Švancara Ladislav

31. 12.

Šíp Bohuslav

Až se zima zeptá

Tak takhle si mnozí z nás zdůvodňovali, proč se v létě lopotí s pilou a sekyrou a chystají si zásoby dřeva. Sehnali dřevo, dovezli, nařezali, naštípali a uložili.

Při svých cestách po Víru jsem si uvědomil, že každá hromada dřeva je jiná a že každá (téměř) je krásná. A tak jsem je začal krást. Kradl jsem je objektivem fotoaparátu a mám teď všechny doma. Ale napadlo mne, že bych se s vámi o ně mohl rozdělit. A dokonce něco přidat.

Tenhle sáhodlouhý úvod jsem si dovolil, abych mohl vyhlásit soutěž. Soutěž o lahvičku Vírského vánku. Od neděle 21. prosince budu na tyto stránky umísťovat každý den jednu fotografii s rázem dřeva kdesi ve Víru či Hrdé Vsi. Do konce roku to bude 11 fotografií. Ten, kdo jich pozná nejvíc, je vítězem. Při shodném počtu správných odpovědí rozhoduje čas odeslání těchto odpovědí na adresu ou@virvudolisvratky.cz. Na správné odpovědi se těším a věřím, že si všichni užijeme spoustu legrace. Ještě doplním, že správné odpovědi posílejte najednou po Silvestru. Čas budeme spouštět až 1. ledna v 00.00 hodin. Dřívější odpovědi nebudou brány v potaz. A kdy končíme? Uzávěrka soutěže je na Tři krále 😉

A PROTOŽE MÁME DNES SILVESTRA, NECHAL JSEM SI PRO VÁS JEDNU FAJNOVOST. TATO FOTOGRAFIE NABÍZÍ ŘEŠENÍ, CO DĚLAT, POKUD BY RUSOVÉ OTOČILI KOHOUTKEM A PLYN K NÁM PŘESTAL TÉCI. PAK STAČÍ NAPOJIT TRUBKU NA HROMADU DŘEVA A VYUŽÍVAT DŘEVOPLYN 🙂

p1040651-1

(Pokračování textu…)

Vír četl a křtil

p1080629-1
p1080859-1

O. Vetchý a J. Beneš. Oba byli součástí akce Bystřicko potažmo Vír čte dětem. Jedná se o druhý ročník akce, letos byla významně finančně podpořená Fondem Vysočiny a firmou EON. Do tohoto čtení je zapojeno 15 obcí mikroregionu Bystřicko. Akce probíhá v každé obci 5 dnů a pak se stěhuje do další. Každý den jeden čtenář seznámí děti se svou oblíbenou knihou a pak následují doprovodné aktivity nebo volná zábava a občerstvení.

Vrcholem Vírského čtení bylo vystoupení herce Ondřeje Vetchého, který četl svou oblíbenou povídku od Oty Pavla. Po skončení četby začal slavnostní křest naší knihy Vír v údolí Svratky. Křtu se zúčastnili autoři, kmotrem se stal právě O. Vetchý. Kniha byla pokřtěná místní specialitou – likérem Vírský vánek. Součástí křtu bylo vystoupení hudebních těles Umělecké školy v Bystřici nad Pernštejnem a bohaté občerstvení. Křtu se zúčastnilo asi 400 lidí.

Kniha Vír v údolí Svratky je velmi vydařená publikace, která se snažila zachytit na papír vše co o obci víme. Popisuje přírodu, historii i obyvatele a významné návštěvníky a jejich život. Mezi zajímavé kapitoly určitě patří výstavba přehrady, nebo spolkový život, která popisuje historii hasičů, sportovců, myslivců, rybářů nebo všude známých vírských ochotníků.

Rozhovor s Ondřejem Vetchým v internetovém zpravodaji Žďárský.deník.cz.

Vánoční jarmark 2008

ZŠ a MŠ Vír vás srdečně zve na VÁNOČNÍ JARMARK, který se bude konat dne 12. 12. 2008 v budově školy od 15.00 do 19.00 h. Na samý závěr ochutnávek vánočního punče, cukroví a nakupování vám děti připravily malé pásmo z koled za doprovodu hudebních nástrojů.

Výsledky druhého kola senátních voleb

Druhého kola volby do Senátu Parlamentu České republiky konaného 24. a 25. října 2008 se zúčastnilo 210 občanů z 590 oprávněných voličů, z čehož vyplývá volební účast 35,59%. Volební účast v prvním kole byla 47,63%. Výsledek volby následuje.

Pořadí Kandidát Politická příslušnost % Hlasů

1.

Zvěřinová Dagmar Ing.

ČSSD

50,47%

106

2.

Novotný Josef Ing.

SNK ED

49,52%

104
Kompletní
výsledky

Volby do krajských zastupitelstev a Senátu

Voleb do krajského zastupitelstva konaných 17. a 18. října 2008 se z 590 právoplatných voličů zúčastnilo 281 občanů, volební účast byla tedy 47,63 %. Počty odevzdaných hlasů pro jednotlivé politické strany následují (uvedeny jsou pouze ty, které dostaly alespoň jeden hlas).

Pořadí Strana % Hlasů

1.

ČSSD

47,19 %

126

2.

KSČM

22,84 %

61

3.

ODS

16,85 %

45

4.

SNK ED

4,49 %

12

5.

KDU-ČSL

3,74 %

10

6.

Strana zelených

2,24 %

6

7.

Dohoda pro Vysočinu

1,87 %

5

8.

Dělnická strana

0,74 %

2
Kompletní
výsledky

Voleb do Senátu Parlamentu ČR se zúčastnilo stejné množství občanů. V prvním kole hlasování nezískal žádný kandidát nadpoloviční většinu hlasů, a tak do druhého kola postupují následující kandidáti.

Kandidát Politická příslušnost % Hlasů

Novotný Josef Ing.

SNK ED

40,07 %

109

Zvěřinová Dagmar Ing.

ČSSD

23,52 %

64
Kompletní
výsledky