Pozvání od předsedkyně poslanecké sněmovny

Paní Miroslava Němcová zaslala na naší obec dopis, ve kterém nám děkovala za pozvání na slavnostní vyhlášení krajského kola soutěže Vesnice roku a na oplátku zve vírské občany na návštěvu poslanecké sněmovny. Obracím se proto na všechny občany, aby se v případě zájmu hlásili co nejdříve na obecním úřadě. Návštěva poslanecké sněmovny se koná 5. října. Od deseti hodin proběhne beseda s paní Němcovou a v jedenáct hodin začne prohlídka poslanecké sněmovny.

Nejlepší vesnicí Vysočiny je letos Vír

Nejlepší vesnicí Vysočiny roku 2010 je Vír nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. V pátek 30. července to její starosta Ladislav Stalmach dostal černé na bílém z rukou hejtmana kraje Jiřího Běhounka. Prohlédněte si příslušnou fotogalerii.

Příjemnou posilu rozpočtu, kterou si Vírští pojistili vítězstvím v krajském kole, však mohou ještě znásobit: Vysočinu totiž budou zastupovat ještě v celostátním klání. Na Vysočině zvítězili v těžké konkurenci 35 zúčastněných.

A nejsou bez šance: obec s pořádně vousatou historií a více než sedmi sty obyvatel totiž zaujme už jen tím, v jaké krajině leží. Hluboké údolí Svratky připomíná okolními strmými kopci spíš Valašsko než Vysočinu, což platí o výškovém rozdílu na tomto jediném katastru. Na 531 hektarech jeho výměry se ocitnete v nadmořské výšce hodné jižní Moravy stejně jako v pásmu plně odpovídajícím pravé vrchovině. Převýšení totiž dosahuje téměř 200 metrů.

Na romantické kulisy obce jsou místní právem hrdí a dělají všechno pro to, aby se Vír nestal mrtvým skanzenem. „Obec jsme plynofikovali, zrekonstruovala se škola a hasičská zbrojnice, vyrostly nové byty,“ namátkou vzpomněl starosta Stalmach na investice z posledních let. Obec si také pořídila repliku proslulého Vírského mlýnku, jehož originál se jako odkaz svého tvůrce dostal do novoměstského Horáckého muzea. Dvě desítky dřevěných postaviček tak od roku 2007 opět rozpohybován i vírský potok.

scan0018-2

„Na osudu vírského mlýnku je vidět nezdolnost místních lidí. Toto ocenění, které podle mě rozhodně nebude poslední, ve Víru nic nezmění – je to jen výsledek toho, co se tu léta děje,“ vysekl poklonu poslanec Josef Novotný.

Obec totiž neuvízla v hledáčku komise pouze pro upravený vzhled, ale zejména pro bohatý společenský a kulturní život, který korunují proslulí místní ochotníci. Vír se rovněž může pochlubit vydáním již dvou knih: jednou o historii obce Vír, druhou o Chudobínu, jenž uzavřel svoji historii na dně Vírské přehrady.

Finanční dar od kraje by mohl Vírským přidat na modernizaci sportovišť, pokud nevyjde žádost o dotaci. Zájem je o hřiště s umělým povrchem či o bowlingovou dráhu.

Ke slavnostnímu aktu se letos ve vysočanské premiéře přidalo i Ministerstvo obrany ČR, které ceremoniál rozšířilo o předání pamětních plaket za péči o válečné hroby. Ocenění převzaly čtyři obce, jedna společnost a pětkrát směřovala pocta k osobám soukromým.

Jana Pechová – Právo

Vírský mlýnek klape každou celou

Od dnešního dne se mohou všichni, kteří chtějí vidět Vírský mlýnek v provozu, těšit na každou celou hodinu, protože Vírský mlýnek od desíti do devatenácti hodin s úderem věžních hodin spustí a po dobu dvou minut bude klapat pro radost malým i velkým. 64-virsky-mlynek-pred-instalaci-2

Vír v měsíčníku Parlamentu České republiky

Vítězství naší obce v krajském kole Vesnice roku se objevilo i v Informačním měsíčníku pro krajské úřady, města a obce. Stáhněte si toto číslo kliknutím na následující obrázek!

regiony

Vážený pane starosto,

chtěli bychom Vám tímto dopisem veřejně poděkovat za to, co jste všechno pro naši obec udělal. Ocenění – OBEC ROKU 2010 – je toho krásným důkazem a my Vám děkujeme za to, že jste pro naši vesnici tento titul získal.

Nikdo z nás není dokonalý a také víme, že starostování není vůbec lehká věc (sám by to nikdo z nás dělat nechtěl) a je jisté, že na takovém postu se nikdy všem nezavděčíte, ale i přesto jste se své funkce starosty obce Vír zhostil velmi zodpovědně a výsledky Vaší práce jsou nepřehlédnutelné.

Závěrem Vám chceme všichni vyjádřit naši podporu a doufáme, že starostou naší obce budete ještě dlouho a pod Vašima rukama bude i nadále vzkvétat.

(Poděkování patří i těm, kteří Vás podporovali a pomáhali Vám, protože bez těchto lidí by to prostě nešlo).

Viktorinova Marie ml., Viktorinová Marie str., Kolář Radim, Vilímová Veronika, Prudký Petr, Čermák Stanislav, Ostrýžová Martina, Štourač Michal, Štyndl Pavel st., Šudoma Zdeněk, Pěnčík Zdeněk, Slezáková Milena, Halámková Věra, Šudomová Alena, Slezák Jan, Klusák Miloš, Klusák Zdeněk, Šudomová Zdena, Štyndl Petr, p. Šterlink, Sys Milan, Věžová Alena, Sysová Eliška, Bodláková Anna, Martínek Stanislav, Slezák Jaroslav, Jílková Lenka, Couralová Šárka, Čermáková Marie ml., Čermáková Gabriela, Šudoma Daniel, Purč Václav ml., Havel Marek, Bělehrad Jakub, Janoušková Lenka, Viktorin Lukáš, Gregor Miroslav ml, Beneš Vojtěch, Hamřík Jiří, Čech Eduard, Kraupová Veronika, Laštovičková Vlasta, Řehoř Karel, Drla Miroslav, Zemanová Jarmila, Procházková Martina, Navrátilová Vlasta, Rendlová Kateřina, Zbytovský Jiří, Skoumal Jaroslav, Preisler Jaroslav, Šudoma Jiří ml., Šudomová Kateřina, Navrátil Petr, Turičík Libor, Kočišová Markéta, Kočiš Jan, Slezák Jiří, Marek Petr, Čermáková Marie st., Coural Miroslav, Jelínek Roman, Šenkýř Petr, Kryštof Zdeněk, Navrátil František, Valach Zdeněk ml., Zítka Josef, Navrátil Jaroslav, Klujová Milena, Šenkýřová Eva ml., Navrátil Luděk, Skoumalová Radka, Fučíkovi – Zánovi Klára a Katka, p. Bělehrad, Kolářová Věra, Kolář Vladimír, Čermák Aleš, Lahodný Ladislav, Čermáková Jana, Matuška Miloš, Matuška Pavel a mnoho dalších, kteří neměli možnost podepsat tento otevřený dopis.

Vesnicí roku je letos Vír

Milí občané Víru, slova v nadpise jsem si přečetl na internetových stránkách Kraje Vysočina a stále si ještě nemůžu zvyknout, že je to pravda.

Dovolte, abych Vám všem poděkoval za to, jak jste se každý podle svých možností podíleli na zisku tohoto nesmírně prestižní ocenění. Desetičlenná hodnotitelská komise projela třicet pět přihlášených obcí a přestože byl letos výběr velmi těžký, Zlatou stuhu v kraji Vysočina získal právě Vír. Přeji nám všem, aby se nám ve Víru i nadále líbilo tak, jako se zde líbilo komisi.

obraz0042

Rád bych pogratuloval i dalším oceněným obcím. Jsou to:

  • Modrá stuha za společenský život – obec Modlíkov (okr.
    Havlíčkův Brod)
  • Bílá stuha za činnost mládeže – obec Křižánky (okr. Žďár nad
    Sázavou)
  • Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí – obec Bory
    (okr. Žďár nad Sázavou)
  • Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu – obec
    Police (okr. Třebíč)
  • Cena naděje pro živý venkov (za místní spolkový život a občanskou
    vybavenost v obcích) – obec Jiratice (okr. Třebíč)
  • Diplom za vzorné vedení kroniky – obec Římov (okr. Třebíč)
  • Diplom za vzorné vedení obecní knihovny – obec Vysoké Studnice (okr.
    Jihlava)
  • Diplom za podporu a rozvíjení hasičských tradic – obec Blažkov (okr.
    Žďár nad Sázavou)
  • Diplom za příkladnou péči o historické památky – obec
    Častohostice (okr. Třebíč)

Mimořádné ocenění za nejlepší projekt ze Strukturálních fondů – obec Vilémovice (okr. Havlíčkův Brod) – za rekonstrukci obecní budovy na objekt s polyfunkčním využitím

  • Čestné uznání za ekologickou výchovu – obec Domamil (okr.
    Třebíč)
  • Čestné uznání za mimořádnou péči o zeleň v okolí obce – obec
    Slavíkov (okr. Havlíčkův Brod)
  • Čestné uznání za příkladný rozvoj obce – obec Nová Buková (okr.
    Pelhřimov)
  • Čestné uznání za péči o veřejná prostranství – obec Štěpkov
    (okr. Třebíč)
  • Čestné uznání za práci s dětmi a mládeží – obec Květinov (okr.
    Havlíčkův Brod)

Také bych zde rád poděkoval Ministerstvu pro místní rozvoj a Kraji Vysočina, za to, že touto zajímavou formou podporují rozvoj našeho venkova a na závěr velice děkuji všem členům hodnotitelské komise, která se po pro ně velmi náročném týdnu shodla na vítězi jehož jméno zní VÍR 😛


Můžete si stáhnout prezentaci, která byla promítnuta členům komise: formát PPT (Microsoft Powerpoint, 37MB) nebo formát PDF (11 MB). Bohužel již bez doprovodného komentáře 🙂

Ani počasí nepřálo!

Již 20. ročník jarních rybářských závodů na Vojtově rybníku pod Vírem uspořádala místní organizace rybářů v sobotu 8. května 2010. Soutěžící přivítalo uplakané ráno a déšť se střídavou intenzitou provázel závod téměř celé dopoledne. To také ovlivnilo účast : jen 50 rybářů.

A nejen počasí, ale i ryby kazily závodícím dobrou náladu: přestože jich bylo před závodem do rybníku vysazeno 800 kg (!) a týden před závodem se na rybníku nerybařilo, odmítaly brát! A tak po skončení lovu mohli rozhodčí konstatovat: bylo uloveno celkem 70 ryb, z nich pak bylo 55 kaprů, 5 amurů a 10 ostatních ryb (plotice, cejn, pstruh duhový). Pouze 31 rybářů ulovilo nějakou rybu!

(Pokračování textu…)