Stanovisko obce Vír ke kamerovému systému

Zastupitelstvo obce Vír na svém zasedání dne 14. dubna 2010 zaujalo stanovisko k petici, která vyzývala ZO k podniknutí všech právních kroků proti instalaci kamerového systému na hrázi Vírské přehrady.

Tuto petici podepsala více než polovina dospělých obyvatel obce. Zastupitelé se usnesli, že petici přijímají a budou se řídit jejím obsahem. Toto je stanovisko ZO:

Kamerové systémy se v uplynulých deseti letech staly velkým módním hitem. Každý z nás chce mít větší pocit bezpečí a proto slyší na všechny technické vymoženosti, které mu tento pocit dávají. Tento pocit plyne ovšem z chybného předpokladu, že kamera všechno vidí a ochraňuje. Tento předpoklad nám primárně předkládají firmy, které tuto techniku vyrábějí, prodávají a instalují, sekundárně pak média a všichni ti, kteří už svůj majetek takto monitorovaný mají. Skutečnost je jiná. Kamery, kterých stále přibývá a které budou za chvíli monitorovat každý náš pohyb (průměrný Londýňan se prý octne denně v zorném poli tří set kamer) ve skutečnosti jen v mizivém počtu případů zachytí pachatele tak, aby byl identifikovatelný. Většinou se jedná o snímky postavičky v baseballové čepici nebo v kapuci (ne nadarmo se říká, že průmyslové kamery jsou první technický vynález, který ovlivnil módu- mládež prý začala chodit v kapucích právě kvůli anonymitě především před kamerami), kterou není možné identifikovat. Z vyjádření tiskové mluvčí Povodí vyplývá, že zařízení je určeno pro sledování osob v povodí vodárenské nádrže. Jejich umístění je plánováno na veřejném prostranství, takže přirovnání ke kamerám v oploceném prostoru fotovoltaické elektrárny není srovnatelné. Tisková mluvčí dále hovořila o možnosti teroristického útoku, tento argument je tak nesmyslný, že uvádíme jeden nesmyslný scénář, jak by to asi mohlo vypadat: Terorista- v Afgánistánu vycvičený specialista, bude týden pozorovat, zahrabaný v listí, dění kolem sebe, pak si navlékne skafandr, popluje deset kilometrů přehradou a v předem naplánované hloubce umístí kontejner s jedem. Kontejnér jed uvolní za týden a otrávená voda zabije pokusné pstruhy, kteří jsou umístěni v budově úpravny vod. Zastaví se kohoutky, vyhlásí se stav ohrožení. Ale kamery, jak vidíte, v tomto scénáři vůbec nefigurují. A kdyby figurovaly? Ano, terorista může být zaznamenán kamerou, ale jednat začínáme až po zjištění otrávení vody a na kameře zase vidíme jen muže v kapuci.

V televizi zaznělo, že nám vadí, že Povodí Moravy s.p. s námi nekomunikuje a tento stav trvá. Na téma kamer na hrázi jsme už vedli mnoho rozhovorů, oslovili nás občané, úředníci z MěÚ v Bystřici nad Pernštejnem, média i firma, která je chce montovat, Povodí mlčí.

Závěrem uvádíme, že nás těší, že vírští občané v době, kdy se angažovanost nenosí, kdy si každý snažíme hledět jen svého a stávkujeme jen za zvýšení mezd, ukázali, že vyjádřit vlastní názor v jiných otázkách než materiálních a alespoň se pokusit jít si za ním ještě umíme.

Oznámení o odečtech elektroměrů

Energetika EON
oznamuje občanům, že v pondělí 12. dubna a v úterý 13. dubna se budou
v obci Vír provádět odečty elektroměrů. Žádáme občany, aby umožnili
přístup k elektroměrům, případně aby zanechali lístek s číslem
elektroměru a stavem na viditelném místě.

Pozor změna

Všichni, kdo se těšíte na čtení pana Arnošta Goldflama a plánujete přijít ve čtvrtek 1. dubna, čtěte dále. Pan Arnošt Goldflam byl nucen své vystoupení ve Víru přeložit na čtvrtek 8. dubna v 17.00 ve školní družině. 1. dubna se tedy čtení nekoná.

Soutěž Mladý web

Soutěž pořádá obecně prospěšná společnost Centrum Vysočina, o. p. s. v Havlíčkově Brodě společně s duchovním otcem soutěže Michalem Kandrem a je určena pro žáky základních a středních škol z kraje Vysočina, kteří se věnují tvorbě internetových stránek a aplikací.

Cílem je podpořit mladé webdesignéry a programátory v jejich úsilí a ukázat jejich vrstevníkům, že s počítačem lze dělat zajímavější a smysluplnější věci, než je hraní her.

Organizátoři soutěže na podnět kraje Vysočina vytvořili novou kategorii Elektronická pohlednice Vysočiny, jejímž hlavním partnerem je agentura Vysočina Tourism. Hodnocení této kategorie provede vedle odborné poroty navíc ještě zástupce agentury. Snahou kategorie je vtáhnout do soutěže více obce a města, případně další spolky, v nichž mladí lidé pracují. Věková hranice pro novou kategorii je stejná jako v případě celé soutěže (tzn. soutěžící musí navštěvovat základní nebo střední školu v kraji Vysočina).

Jak se soutěže zúčastnit? Zájemci se mohou do soutěže přihlásit na stránkách Mladého webu www.mlady-web.cz – pro kategorii „Elektronická pohlednice z Vysočiny“ byl prodloužen termín uzavření přihlášek do neděle 28. 2. 2010.

Zdeněk Ryšavý
radní kraje Vysočina za oblast informačních technologií

Dračky u Fialů

Kdysi klasická zimní aktivita venkova – draní peří. Pojem, pod kterým si málokteré dítě umí něco představit. Vírské děti ten pojem znají. Dnes se jich u nás sešlo skoro třicet. Střídaly se na peci, promrzlé za zahřáté, zahřáté děti se pak vrhaly na švestkový koláč a bylinkový čaj. Proběhlo i několik exkurzí do Pekla. Účinek zjištění, že u nás bydlí čerti, ale neměl dlouhé trvání. Nakonec se děti přece jen zklidnily a paní Žilová mohla dětem vyprávět, jak dračky probíhaly „za stara“ a že i dnes se ve Víru dračky pořádají. Děti se pak střídaly u stolu, zpod hrnce vytahovaly pírka a draly a draly… K tomu si vyslechly i několik pověstí a báchorek z vírského okolí z knih Hynka Jurmana. Akce to byla zdařilá a rozhodně ne poslední.

Fotky na www.ufialu.cz

Povodňový domek

Dne 13. ledna 2010 bylo povoleno užívání povodňového domku. Ještě začátkem září 2009 na jeho místě stál dům č.p. 205. Přes mnohé problémy, z nichž největší byl asi šibeniční termín daný dárcem dotace, Ministerstvem pro místní rozvoj ( půl roku od povodně), se nám povedlo dům dostavět včas a tím získat tuto dotaci. Rád bych zde poděkoval všem, kteří se na rychlém termínu výstavby (i stavbě předcházejícího bourání) podíleli: Bourací práce prováděla vírská Rychlá rota (paní Zbraňková, Knapová, Martínková a Matějová a pánové Navrátil a Hamřík), projekt vypracoval pan architekt Kruml, základy s podezdívkou postavili pánové Turičík, Hajcman a Sýs opět ve spolupráci s Rychlou rotou a firmou SPH a pak se závratným tempem do práce pustila firma pana Holého, pana Bílka (střecha a podlahy v patře), pana Padrtky (voda, kanalizace, plyn), pánové Kolář (elektroinstalace), Dvořák z Rovečného (schodiště), Dvořák z Pivonic a Horníček (zemní práce),firma VPO Protivanov (okna a vstupní dveře). Revizi elektroinstalací provedl pan Slezák, revizi komína pan Piskač. V současné době probíhají poslední dokončovací práce a intenzivní vysoušení. Povodní postižená rodina doposud setrvává v obecní turistické ubytovně, po vysušení objektu se bude moci přestěhovat do povodňového domku.

povodnovy-domek-dokoncen

(Pokračování textu…)

Vánoční provoz ordinace praktického lékaře

V době vánočních svátků bude provoz v ordinaci praktického lékaře v době:

Datum Ordinační doba Místo

Po

21.12.2009

7.30 – 11.00

Vír

Út

22.12.2009

7.30 – 11.00

Rovečné

Po

28.12.2009

7.30 – 11.00

Vír

Út

29.12.2009

7.30 – 11.00

Rovečné

Ve středu 23. a 30. 12. 2009 možnost ošetření v Rovečném po telefonickém objednání v 9 –11h (tel. 566 574 196).

Společně se sestřičkou přejeme všem hezké vánoce prožité ve zdraví. I. Prudká

O mateřské škole

1. září 1950 byla ve Víru otevřena mateřská škola v Rotterově vile.

Vážení spoluobčané, od tohoto data uplyne v příštím roce 60 let. K tomuto výročí chceme sepsat o MŠ podrobnější informace a především shromáždit fotodokumentaci. Bez vaší pomoci to nepůjde. Pokud vlastníte fotografie z období, kdy jste navštěvovali MŠ ve Víru, zvláště starší ročníky, prosíme o jejich zapůjčení s příslušným popisem, o který ročník se jedná.

O základní škole

„16. října 1910 bylo povoleno používání nové budovy bez veřejných řečí, hostin, zpěvu a hudby, 17. října byla škola definitivně rozšířena na dvoutřídní.“

Od tohoto data uplyne v příštím roce přesně 100 let. Rozhodli jsme se, že i k tomuto výročí shromáždíme obsálejší fotodokumentaci. Abychom mohli tento záměr uskutečnit, budeme rovněž potřebovat vaši pomoc.

Prosíme všechny bývalé žáky základní školy ve Víru, aby nám zapůjčili fotografie ze školních let do období školního roku 1977/78 (úplná základní škola), nejlépe fotografie žáků osmých nebo devátých tříd – celkové foto, dále fotografie ze školních akcí, výletů apod. Fotografie vložte do obálky s následujícím popisem:

  1. vaše jméno a adresa
  2. počet zapůjčených fotografií
  3. u fotografií uveďte školní rok, ve kterém žáci ukončili povinnou
    školní docházku, uvítáme i jmenovitý seznam žáků na fotografiích

Pokud vypátráte hodně staré fotografie, mohou být i bez popisu.

Fotografie odevzdejte do 10. ledna 2010 paní J. Šudomové nebo M. Ondráčkové, případně paní ředitelce školy Mgr. P. Zánové. Vaše fotografie oskenujeme a v pořádku vrátíme. Máte-li kontakty na bývalé absolventy základní školy, kteří už dlouhou dobu ve Víru nežijí, informujte je o našem záměru, aby nám fotografie mohli poslat. Děkujeme a těšíme se na spolupráci s vámi. Milada Ondráčková Mgr. Petra Zánová Jaroslava Šudomová ředitelka školy