Příprava nového webu je v plném proudu

Na Vírských internetových stránkách již téměř tři a půl roku neproběhla významnější změna vzhledu, a toto období se pomalu chýlí ke konci (jak je zřejmé z přiloženého obrázku). Nejde ale o změnu „z nějakého rozmaru“, změna podoby souvisí s nasazením nové verze redakčního systému. Během zmíněných tří a půl let se také rozšířilo zastoupení větších monitorů a webové stránky tak konečně mohou opustit svazující šířku cca 770 pixelů a obsah nabízet ve třech sloupcích namísto současných dvou.

Další významnou změnou bude transformace postranního menu do rozbalovací horizontální navigace, jak je z obrázku zřejmé. Jen dodám, že obrázek je snímkem mé pracovní verze nového webu a například obsah tohoto menu není nijak modifikován oproti současnosti – což bude určitě nutné.

Barevné ladění je zřejmé – do zelena – a hlavička je naplněna podzimními snímky obce. Výměna obrázku v hlavičce pro každé roční období je tím nejmenším.

Jak jsem zmínil, samotná potřeba změny vzhledu byla vyvolána prací na novém redakčním systému, který celý web pohání a který mi umožní rozšiřovat funkčnost webu mnohem snáze než doposud. Současně se autorům v mnoha směrech zjednoduší vkládání nového obsahu, takže se snad můžeme těšit i na živější a ještě aktualizovanější web 🙂

V komentářích se můžete k nové podobě webu vyjádřit, ale především navrhnout, co by se oproti současnosti mohlo zlepšit, jak web rozšířit, co předělat … jakýkoli návrh ocením 🙂

novy-web-2010

Letecké snímky z padesátých let

Pan Dan Borecký mě upozornil na existenci webu kontaminace.cenia.cz, jehož hlavním zaměřením je patrně inventarizace kontaminovaných míst na základě porovnávání leteckých snímků z padesátých let a ze současnosti. Vedlejším produktem tohoto projektu je pak možnost prohlédnout si celou Českou republiku v nostalgicky černobílé podobě.

Pro nás je to o to zajímavější projekt, neboť snímky odhalují rozestavěnou Vírskou přehradu, ale především nedotčené údolí Svratky až k Dalečínu. Stačí se jen s trochou zeměpisného umu proklikat mapou na adrese kontaminace.cenia.cz až k Víru (nebo kamkoli jinam) a přepínat mezi „Historickou“ a „Současnou“ mapou.

prehrada-1953-2004

Webkamera u ledové stěny je v provozu!

webkamera-2010

K dnešnímu mistrovství republiky v ledovém lezení Adrex Ice Run 2010 byla zprovozněna webkamera umístěná v „krabičce“ přímo pod ledovou stěnou. Dnešní kvalifikaci i následné závody budete moci sledovat i přes internet. Ale mnohem lepší samozřejmě bude zajít pod stěnu a vše vidět na vlastní oči 🙂

Podívejte se na: webovou kameru nebo na web Adrex Ice Run 2010.

Vír v údolí Svratky na Facebooku

Pravděpodobně každý návštěvník těchto stránek již o rozmachu sociálních sítí něco zaslechl. Pravda, informovala-li o nich média, pak převážně v případech kontroverzí, úniků osobních dat, šíření virů. Nic to ale nemění na jejich masovém úspěchu a možnostech, jak je využívat.

facebook A co to tedy je, ten Facebook, ta sociální síť? Facebook je internetový server, kde se může každý zdarma zaregistrovat a vyplnil si svůj profil – informace o tom, kde pracuje, kde studuje, jaké má koníčky, jakou poslouchá hudbu … ale nemusí mít strach, tyto informace budou viditelné pouze vašim „přátelům“ (ale také nemusí, záleží na vás). Přátelé jsou v kontextu Facebooku spíše „známí“ – další zaregistrovaní lidé, kterým výslovně umožníte přístup k vašemu profilu. Mohou to být přátelé, které každý den potkáváte, ale také staří spolužáci ze školy, se kterými jste se roky neviděli a přitom vás zajímá, co dělají a jak se mají. Takto vytvoříte svoji „sociální síť“, ve které snadno zjistíte, co druzí dělají, prohlížíte si jejich fotky, doporučujete kulturní akce, které stojí za návštěvu…

To ale není vše – firmy a organizace si mohou místo osobního profilu založit tzv. Stránku. Na té mohou publikovat krátké zprávičky, fotky, videa, odkazy na zajímavé stránky. A vy – máte-li na Facebooku osobní profil – se můžete stát „fanoušky“ takovéto stránky, stojíte-li o to. Pak budete ve vašem profilu informování o tom, co se na této stránce děje – o nových fotkách, zprávičkách i o všem ostatním.

přesně takovou stránku má již nějaký ten pátek na Facebooku i náš web, potažmo obec Vír. Takže pokud Facebook používáte, staňte se našimi fanoušky a budete informování o zajímavém dění v naší obci i okolí.

www.facebook.com /
virvudolisvratky

Doplnění: občané a přátelé Víru se také sdružují ve skupině My jsme Víráci.

Staré pohlednice od paní Věry Matuškové

Do naší fotogalerie dnes přibylo 145 fotografií. Paní Věra Matušková, sběratelka dobových pohlednic a fotografií a majitelka patrně největší sbírky pohledů týkajících se přímo naší obce mě poprosila o jejich vystavení na našem webu a já jí velmi rád vyhověl. Tři desítky starých pohlednic již ve fotogalerii máme z dřívější doby, ale připomínek tehdejší krásy našeho údolí a okolí nebude nikdy dost. Přesvědčit se o tom můžete v albu Sbírka pohlednic paní Matuškové.

pohlednice-viru

Velikonoční dílny

Mirko Tomášek nám zaslal několik fotografií z letošních velikonočních dílen pro děti.

Stotisící návštěvník

2. března 2009 navštívil naše stránky stotisící návštěvník.

Reorganizace levého menu

Počátky našeho (tehdy ještě neoficiálního) webu sahají do roku 2002 a od té doby je postupně plněn informacemi. To s sebou postupem času přinese zásadní problém – jak tyto informace organizovat, aby nejen na webu opravdu byly (což jsou) a aby je také obyčejný návštěvník dokázal najít (což je horší).

Horní menu slouží pro nejdůležitější odkazy – informace o obci, úřední deska, fotogalerie, kontakt – a nelze čekat, že by se jeho struktura měla měnit. Proto jsou odkazy na ostatní stránky webu soustředěny v levém menu a jejich bobtnání jej značně znepřehledňovalo. Přistoupil jsem tedy k radikálnímu řezu a menu přestavěl, odkazy rozřadil do kategorií, některé přidal a jiné smazal. Odkazy označené šipečkou poklepáním rozbalují podmenu s dalšími tematicky podřazenými odkazy. V tomto směru bude docházet k menším úpravám, jak budu nyní reorganizovat a aktualizovat i obsah webu.

Novinky a aktualizace webu

letni-fotogalerie Po delší době došlo na Vírských internetových stránkách k rozsáhlejším úpravám. Nejznatelnější změnou je přizpůsobení vzhledu fotogalerie hlavní části webu, což je sice pouze změna vzhledová, ale zato určitě k lepšímu 🙂

Další změnou je nové levé (vedlejší) menu – na první pohled se moc nezměnilo, ale záhy po najetí kurzorem a některé jeho odkazy dojde k rozbalení podmenu s dalšími odkazy. Tato úprava je pro mě hlavně odrazovým můstkem pro důkladnou změnu struktury informací zde na webu. Během několika let množství informací nabobtnalo a nebylo by rozumné, aby se v nich návštěvníci nemohli snadno zorientovat.

Díky spolupráci s novou knihovnicí Danou Říhovou byla vytvořena nová část webu Knihovna (viz levé menu), která bude v budoucnu zajisté ještě rozšířena.

Kosmetické změny v Archivu asi ocení málokdo – kdo taky archiv všech článků každý den zkoumá, že – ale nově se v něm bude lépe orientovat. Tak jako dříve je možné vypsat články z určitého měsíce, nyní se ovšem nad a pod články zobrazí odkazy pro přecházení na měsíc tomu aktuálnímu předcházející či po něm následující. Pokud si někdo takto nechá vypsat pouze články u určité kategorie nebo určitého autora, vypíší se pouze měsíce, které obsahují alespoň jeden takový text. Praktická ukázka – nechám si vypsat mnou napsané články s kategorie Sport v měsíci květnu 2007 (zde). Odkaz „Následující měsíc“ nad výpisem článků ovšem nevede na červen 2007, ale až na červenec. V červnu jsem totiž žádný sportovní článek nenapsal. Čtenář může rychle projít všechny texty odpovídající danému autorovi, vybrané kategorii nebo obojímu za celou dobu existence stránek jednoduchým klikáním na odkazy následující nebo předchozí měsíc.

Toto jsou nejznatelnější úpravy. Máte-li sami nějaké návrhy, neváhejte se o ně podělit v komentářích.