Nová adresa www.VirVudoliSvratky.cz

Vírské stránky mají nejen nový letní vzhled, ale došlo i k jejich přesunu na novou adresu! Bohužel ideální adresa www.vir.cz byla koupena spekulantem a její pronajmutí by nebylo právě levné. Adresa (např.) www.obec-vir.cz je vhodná, ale fádní a ničím nevyniká. A tak došlo na návrh www.virvudolisvratky.czVír v údolí Svratky, Wühr im Schwarzatal, čteme ze starých pohlednic z prvorepublikových dob, kdy byl Vír vyhlášeným turistickým centrem. Proč tedy na tradici nenavázat alespoň originální adresou (doménou)?

Doména je delší (~20 znaků), při jejím naťukání do prohlížeče se člověk snadno splete. Ale kdo nemá již navštívené adresy uložené v prohlížeči a vždy je všechny znovu vypisuje? Málokdo. Snad tedy nebude tato změna pro nikoho problémem.

Jak jsem již zmínil v článku o změně vzhledu webu, s novou adresou došlo i k přesunu webu na nový server. Opustili jsme freehostingový server Webzdarma.cz, který nám přibližně po tři roky v rámci možností spolehlivě sloužil, leč posledních několik měsíců trpěl častými výpadky a dlouhými odezvami (prodleva mezi kliknutím na odkaz a načtením požadované stránky), nemluvě o zaplněném přiděleném prostoru. V současnosti web sídlí na serveru společnosti Savana.cz, k dispozici máme 10× více prostoru, odezvy jsou bleskurychlé. Co víc si přát?

Nový letní vzhled stránek

Vírské stránky mají nový kabátek. Kdo si vzpomene na zimní vzhled s vločkami a zasněženým údolím Svratky ladící se sněhovým nadělením za okny, snad najde určitou spojitost i mezi svěžími barvami tohoto vzhledu a nefalšovaným létem, které všude kolem panuje. Kdo tuto spojitost nenajde, nechť se spokojí s mojí omluvou, neboť jsem především programátor a až další řadě grafik 🙂

Součástí změny vzhledu bylo i přeskupení menu. Zestručnil jsem levé menu, jež začínalo trpět přemírou odkazů v něm umístěných, a přidal horizontální menu pod obrázek v hlavičce, kde nalezly svoje místo nejdůležitější odkazy.

Druhou velkou změnou bude v nejbližších dnech přesun celého webu z freehostingu pod novou doménu i server, který zajístí kvalitní dostupnost webu a umožní rozšiřování fotoalba a dalších sekcí. V současné době web zabírá 98% jemu přiděleného prostoru.

Nový letní vzhled

letni-dizajn-webu-2006

Původní vzhled

letni-dizajn-webu-2006-puv

Snad se Vám tato změna líbí. A pokud ne, prostor pro konstruktivní kritiku je v komentářích.

Novinka – jednoduchý kalendář akcí v okolí

Spustil jsem na webu jednoduchou aplikaci pro prohlížení (a vkládání) událostí a akcí v okolí. Mnohdy o něčem chystaném vím (a mnohem častěji nevím), ale nevydá to na smysluplný nový text a na webu se nic neobjeví. Abych tuto situaci změnil, vytvořil jsem kalendář akcí.

Jeho nespornou výhodou je, že akce může přidávat kdokoli. Stačí vyplnit datum a krátký text, pozvánku. Odpadá tedy odrazující nutnost kontaktovat autory tohoto webu, aby informaci sami doplnili. Nečekám, že se na tuto novinku všichni vrhnete a napěchujete ji akcemi a událostmi – nejsem zase takový optimista 🙂 – ale když už tu tato možnost bude, tak proč ji nevyužít.

Víte-li tedy o něčem zajímavém v blízké budoucnosti (co v našem přehledu chybí), neváhejte a podělte se.

Vír z ptačího pohledu

mapy-seznam-hraz Je to asi necelý rok zpátky, co jsem k tomuto webu připojil letecké fotky. Ne proto, že by byly užitečné k něčemu jinému než kochání, ale proto, že k nim měl málokdo přístup. O rok později je již ale vše jinak. Satelitní fotografie celého světa zveřejnila firma Google na svých mapách a v programu Google Earth, letecké fotografie Prahy zase Atlas a nyní (zkušebně) pokryl celou republiku server Seznam. Není nic snažšího než si jeho mapy přepnout ze Základních na Letecké a doputovat až nad Vír.

A tak zatímco jsem před rokem složitě sestavoval aktuální letecké fotky, nyní jsou tu vysoce detailní fotografie celé republiky. Kdokoli se tak může bez větší námahy podívat na Pražský hrad, na letadla na Ruzyni, na temelínskou jadernou elektrárnu či hrad karlštejn

Hlasujte pro náš web v soutěži Zlatý erb!

Druhého ledna byl vyhlášen další ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky obce či města v daném kraji. Naše stránky budou již třetím rokem usilovat o co nejlepší umístění, o čemž rozhodne z odborníků složená porota.

Kdokoli může ovšem přispět hlasem v soutěži o Cenu veřejnosti. Máte-li tedy e-mailovou adresu a chuť podpořit náš web, s chutí do toho! Stačí přejít níže uvedeným odkazem na informace o obci na portálu MOOL, tam vyplnit krátký formulář s e-mailovou adresou a potvrdit jej. Na zadanou adresu dojde zpráva s odkazem, jehož navštívení potvrdí váš hlas. Pokud tak neučiníte, váš hlas nebude uznán.

Dejte nám svůj hlas pro cenu veřejnosti. Děkujeme!

Na vítězství v této kategorii minulý rok (a v našem kraji) stačilo lehce nad 100 hlasů. Rozhodnout tedy může každý. Líbí-li se vám tedy náš web, hlasujte pro něj. Je-li tomu jinak, ozvěte se v komentářích a my se pokusíme vše vyřešit.

Malé vylepšení vzhledu

webdesign Pokud to není znát nebo pokud se vám to nezdá, zkuste myší označit text v hlavičce stránky „Vírské internetové stránky“ (ten, za nímž je obrázek). Pokud se vám to povede, máte v prohlížeči uloženou stále starou verzi. Klikněte na tlačítko Aktualizovat (v prohlížeči) nebo stiskněte najednou CTRL a písmeno R.

Dříve byl totiž tento text tvořen textovým nadpisem, nyní je ale vepsán přímo do obrázku v hlavičce (mimochodem, je to pohled z hráze přehrady po hladině), nelze tedy myší označit. To já ale jen tak.

Co je tedy na vzhledu webu nového? Upravený obrázek v hlavičce. Po stranách sloupce s obsahem stránky jsem přidal jemné stínování. Trochu přestavěl Menu, přibylo okénko pro vyhledávání. Vyladění barev v patičce stránky…

Jde jen o drobnosti, žádné velké změny. A tento text píši jen proto, abych získal zpětnou vazbu, abych poprosil o názory návštěvníků. Máte-li tedy připomínky nebo se vám jen zdá, že by šlo něco vyřešit lépe, že tu chybí nějaké informace nebo ty současné jsou špatně strukturované… napište do komentářů tohoto textu nebo mi pošlete vzkaz (jako adresáta vyberte marek k. (admin)).

Spouštíme fotogalerii

obrazek V rámci tohoto webu jsem spustil jednoduchou fotogalerii. Odkaz na ni se objevil mezi ostatními v levém menu, ale můžete do ní vstoupit přes fotku hradu Pernštejna. Jeho opravě po požáru se totiž věnuje první vložená galerie. Fotogalerie nemá sjednocený vzhled se zbytkem webu, pokusím se to v klidnějších dnech dohnat.

Tímto také vyzývám každého, kdo si myslí, že má (digitální) fotografii, která by se ve fotogalerii Víru krásně vyjímala, ať mě přes odkaz Napište nám kontaktuje.

Nový web Víru

Rok se s rokem sešel a Vír má nový web! Zatím jej vidíte jen v jeho výchozí a pracovní podobě, ze které se postupem času přetvoří v (doufám) plnohodnotného nástupce předchozí verze.

Nebude to ovšem zítra a pravděpodobně ani do týdne, ale budu se snažit, aby tomu bylo tak brzy, jak jen mi to čas dovolí. Doplním původní texty, opravím chybky, zprovozním fotogalerii a diskuzní fórum…

V komentářích k tomuto textu se můžete podělit o připomínky nápady… vypadá web ve Vašem prohlížeči podivně? Napište to do komentářů! Máte dojem, že zde nějaká informace chybí? Napište to do komentářů…

Snad se budou nové stránky líbit 🙂