Archivní článek o předání Vírské přehrady veřejnosti

Pan Karel Sliž nám zaslal oskenovaný článek z tehdejšího závodního časopisu Rozběh podniku Ingstav, jehož zaměstnanci budovali Vírskou přehradu. Článek byl vydán při příležitosti předání přehrady veřejnosti do užívání dne 9. listopadu 1957. Ač poplatný své době, přesto plný zajímavých informací. Autor předvídal plavby na lodičkách po jezeře či pobyty v rekreační chatě v Korouhvici. Jak nešťastně tyto představy dopadly všichni dobře víme.

Ale nyní již k samotnému článku – stáhnete si jej v PDF formátu (6 MB – stahování bude trvat déle) kliknutím na následující obrázek.

rozbeh

Několik fotografií z tohoto dne

Vzpomínka na Dr. Františka Vojtu

Pan Karel Sliž zavzpomínal na svého spolupracovníka z doby stavby Vírské přehradydoktora Františka Vojtu, který se do historie naší obce vryl nesmazatelným písmem – během budování betonové hráze Vírské přehrady inicioval a pořádal první ročník Malého svrateckého maratonu, který se od onoho roku 1954 běhá každý rok a je jedním z nejstarších vytrvalostních závodů na Moravě.

Celý článek: Dr. František Vojta na stavbě Vírské přehrady

Na Vír se nezapomíná

Před šedesáti lety pracoval na stavbě Vírské přehrady. Dnes žije v Domažlicích. Dokážeme odhadnout spodní hranici jeho věku. Přesto s velkým zájmem sleduje naše stránky na internetu. Pan Josef Bednář díky nim vzpomíná na své mládí, které prožil v naši obci a o některé vzpomínky se s námi rozhodl podělit prostřednictvím fotografií, které nám zaslal. Kromě stavby přehrady v přiloženém albu naleznete také fotografii právě dokončeného Vírského mlýnku. Pane Bednáři děkujeme. A vy ostatní, kteří máte fotografie z historie naší vesničky, podělte se s námi. Fotografie oskenujeme a vrátíme vám je.