Vír a jeho okolí na starých pohlednicích Františka Šťastného

Pan Karel Popelka nám zaslal ke zveřejnění tento text, ve kterém představuje svoji snahu o vydání knihy s pohlednicemi Víru a okolí.

V dnešní Toulavé kameře pan starosta Ladislav Stalmach krásně vyzdvihl, jak velkou měrou se podílel na zviditelnění obce Vír pan František Šťastný. Jeho pohlednice mě upoutaly již před deseti lety a začal jsem postupně dávat dohromady svoji sbírku. Již dva roky pracuji na obsahu knihy z těchto pohlednic.
Rád bych Vás všechny informoval o přípravě vydání knihy s názvem „VÍR a jeho okolí na starých pohlednicích Františka Šťastného“.

Obsah knihy je ucelený výběr historických pohlednic Františka Šťastného od sedmi sběratelů. Rozděleny jsou do historických celků jednotlivých částí obce, dle data jejich zrodu a atelierů, ve kterých byla zadána jejich výroba. Kniha pohlednic je doplněna texty o rodině Šťastných, o obci Víru a jeho okolí, s popisnými texty k jednotlivým fotografiím. Je vhodně prokládána kresbami, historickými mapami, dalšími textovými a obrazovými materiály, souvisejícími s uvedenými pohlednicemi. K některým pohlednicím je vytvořeno tzv. porovnávací foto z nynějšího období.

(Pokračování textu…)

Fotogalerie z Martinských hodů a maratonu

Pan Karel Popelka nám zaslal fotografie z Malého svrateckého maratonu konaného v létě 2010, ale především spoustu fotografií z podzimních Martinských hodů, které k nám přijela natáčet i televize. Protože je to spousta obrázků, tak jsem z nich vytvořil dvě fotogalerie:

Fotografie z hasičských soutěží

Pan Kadlec nám zaslal další fotografie vírských hasičů ze soutěží v okolních obcích.

Také připojil několik historických fotografií, které jsem vložil do nové fotogalerie – Staré fotografie Víru a okolí.

Fotografie z červencové hasičské soutěže ve Věstíně

Pan Kadlec nám zaslal fotografie vírských hasičů z hasičských závodů ve Věstíně ze dne 4. 7. 2010. V létě jsme vzpomínali na zimu, v zimě se zahřejeme vzpomínkami na léto. Alespoň já ano SmÄ›jící se.

Další fotografie z hodů 2010

Pan Pavel Matuška nám zaslal další fotografie z letošních Martinských hodů.

Podzim v okolních lesích

Pan Barry Adams nám zaslal podzimní fotografie z procházky kolem Víru.

Další fotografie od čtenářů

Pan Bohuslav Matuška nám zaslal snímek z Kobylí skály a pan Jaroslav Sadílek fotografii podzimu na Hrdé Vsi.

Koncert skupiny Ortel ve Víru

Dobrý den, rád bych poděkoval organizátorům sobotního koncertu ve Víru (16. 10. 2010) za skvělou akci, kde jsme měli možnost poznat super lidi z tohoto kraje. Krásný sál a vřelá pohostinost byla pro nás překvapující, za kapelu ORTEL tedy ještě jednou děkuji za úžasný koncert, který jsme měli možnost u Vás odehrát. Ani ve snu by nás nenapadlo, že nás přijde podpořit tolik lidí, vážíme si toho a tak snad brzy naviděnou opět u Vás!

S pozdravem Tomáš Ortel
ortelrock@seznam.cz