Vyhlídka Hraběcí stolek

Rozhled ze skalní vyhlídky Hraběcí stolek (známá také jako Hraběcí stolec), která své jméno získala pravděpodobně z toho důvodu, že na tomto místě nechal roku 1903 hrabě František Coudenhove-Honrisch na Kunštátě vybudovat dřevěnou rozhlednu (původní podoba), která tam stála až do roku 1930. Ještě před několika lety byly znát pozůstatky jakési zídky, která mohla tvořit její základy, ale dnes již z terénu nijak nevystupuje.

Pozvánka na Vírské výlety

Na počest zakladatele a prvního průkopníka turistiky ve Víru Františka Šťastného se letos v sobotu 8. května 2010 opět uskuteční výlety po přírodních krásách v okolí Víru.

Prezentace účastníků bude v Galerii „Na Bahnech“ (bývalá Mateřská škola) ve Víru od 7 do 11hodin, ukončení do 17hodin. Výlety se konají za každého počasí. Každý, kdo se zúčastní, jde a jede na vlastní nebezpečí. Rodiče plně odpovídají za své děti. Startovné je pro děti 10Kč a pro dospělé 20Kč. Občerstvení zajištěno.

Vírské výlety
2010 – propozice

V Galerii „Na Bahnech“ je taktéž připravena výstava fotografií Lucie Žaloudkové.

Vírské výlety 2009

Na počest zakladatele a prvního průkopníka turistiky ve Víru Františka Šťastného.

Nestůjte nohy, choďte horami,
krajem mocného kdysi Věnavy,
užijte přírody hýřící krásami,
poznejte Vír, perlu Moravy!

Výlety půjdeme v sobotu 9. května 2009 a zváni jsou všichni, kteří se chtějí na vlastní oči přesvědčit, jaké krásy přírody nám zůstávají skryty, pokud se za nimi sami nevypravíme.

Prezentace účastníků bude v Galerii „Na Bahnech“ (bývalá Mateřská škola) ve Víru od 7 do 11hodin, ukončení do 17hodin.

Výlety se konají za každého počasí. Každý, kdo se zúčastní, jde a jede na vlastní nebezpečí. Rodiče plně odpovídají za své děti.

Startovné je pro děti 10Kč a pro dospělé 20Kč. Občerstvení zajištěno.

Stáhněte si
propozice (i se všemi trasami)

Jak vypadá vrchol Povrchnice?

Před pár dny jsem od Chlumu přehlížel vírské údolí a podivoval se, jak mohutný je Povrchnice kopec. Pak mě napadlo, že jsem ještě nikdy nebyl na jeho vrcholu. Pravděpodobně není o co stát, je plně zalesněný a ačkoli je 649,8 metrů nad mořem, žádný zajímavý výhled nenabídne. Ale přesto bylo z onoho vyvýšeného místa znát, že vrcholek má. A tak jsem se na něj dnes vydal.

kaca-01

Zvolil jsem nejnáročnější, nejprudší a nejkratší směr. Přibližně od hájenky na Závodí přímo vzhůru. A od prvních výškových metrů se toto rozhodnutí ukazovalo jako opravdu odvážná volba 🙂 Poštěstilo se mi také vyplašit obrovského dravce (snad sovu?), který se neslyšně snesl ze smrku a vylétl z lesa.

(Pokračování textu…)

Vírské výlety 2008

Na počest zakladatele a prvního průkopníka turistiky ve Víru Františka Šťastného.

Nestůjte nohy, choďte horami,
krajem mocného kdysi Věnavy,
užijte přírody hýřící krásami,
poznejte Vír, perlu Moravy!

Výlety půjdeme v sobotu 3. května 2008 a zváni jsou všichni, kteří se chtějí na vlastní oči přesvědčit, jaké krásy přírody nám zůstávají skryty, pokud se za nimi sami nevypravíme.

Prezentace účastníků bude v Galerii „Na Bahnech“ (bývalá Mateřská škola) ve Víru od 7 do 11hodin, ukončení do 17hodin. Výlety se konají za každého počasí. Každý, kdo se zúčastní, jde a jede na vlastní nebezpečí. Rodiče plně odpovídají za své děti. Startovné je dobrovolné. Občerstvení zajištěno.

(Pokračování textu…)

Vírský mlýnek již klape!

V sobotu 29. září 2007 došlo k dlouho očekávanému spuštění Vírského mlýnku. Svítící sluníčko umožnilo stovkám místních i přespolních obdivovat hračku, kterou před léty vymyslel a vyrobil pan Vincenc Navrátil a kopii na jeho počest vyrobila obec Vír. Desítky figurek tančily, cvičily a prováděly další pohyby. Kulturní program zařídily děti z Víru, dechový kvartet bystřické základní lidové školy umění a Bystřická kapela. Atmosféru doplňovalo množství stánků s lidovými řemesly. Občerstvení zajišťovala osádka vírské polní kuchyně.

Vírské výlety 2007

Na počest zakladatele a prvního průkopníka turistiky ve Víru Františka Šťastného. Motto: Nestůjte nohy, choďte horami, krajem mocného kdysi Věnavy, užijte přírody hýřící krásami, poznejte Vír, perlu Moravy!

Výlety půjdeme v sobotu 5. května 2007 a zváni jsou všichni, kteří se chtějí na vlastní oči přesvědčit, jaké krásy přírody nám zůstávají skryty, pokud se za nimi sami nevypravíme. Prezentace účastníků bude z Kulturního střediska (bývalá Mateřská škola) ve Víru od 7 do 11 hodin, ukončení do 17 hodin. Výlety se konají za každého počasí. Každý, kdo se zúčastní, jde a jede na vlastní nebezpečí. Rodiče plně odpovídají za své děti. Startovné je dobrovolné. Občerstvení zajištěno. Udělejte něco pro své zdraví a dobrou pohodu, poznávejte své okolí:

1. trasa – 11 km

Vír – Javorův kopec – Horní les (rozhledna) – modrá – 6 km
Horní les – Chlum – modrá – 2 km
Chlum – Klubačice (vyhlídka) – nevede po značce – 2 km
Klubačice – Vír – červená – 1 km

(Pokračování textu…)

Turistický pochod Vysočinou Jitřenka 2006

Datum konání: sobota 16. září 2006
Trasy: 15, 25 a 35 kilometrů
Start / Cíl: Kulturní dům Vír 178
Sraz účastníků od 8:00 do 11:00 hod.
Občerstvení bude zajištěno. Startovné dobrovolné.

Akce se koná za podpory a přízně Obecního úřadu ve Víru a všech milovníků zdravého pohybu v krásné přírodě.
Přijďte se projít podzimní Vysočinou a rozhlédnout se z Karasína, Klubačice a Horního lesa.

Jde se za každého počasí. Jitrenka.webpark.cz

Výlet na kolech kolem Víru

Tento článek má posloužit všem sportovně založeným čtenářům jako neumělý návod, jak strávit pár chvil na kole na zajímavé trase, kterou mají velmi blízko (bydlí-li v naší obci) a přitom ji třeba ani neznají.

Mluvím o lesní cestě na kopci Povrchnice (Kača) vysoko nad údolím vesnice. Cesta kopíruje vlnění svahu, ovšem prakticky po vrstevnici, dostanete-li se tedy na ni, pak už Vás čeká pouze jízda po rovinkách vysoko nad údolím. A nabídne se Vám nejeden krásný výhled…

Vyrážíme! (poloha na mapě)

Po mostě v jižní části obce vyrazíme po stoupající cestě do lesů, jako bychom po (tuším) červené značce chtěli dojet ke zřícenině Pyšolce. Odbočku (vlevo) z lesní cesty ovšem mineme a stoupáme dále. Toto je jediné stoupání, které na celé trase stojí za zmínku. Chceme-li později na Vír shlížet z ptačí perspektivy, pak musíme vystoupat nahoru.

01-most

(Pokračování textu…)