Vyhlídka Horymírka

Skalní vyhlídka Horymírka stojí na okraji Víru u silnice na Rovečné (doslova nad značkou konce obce). K vyhlídce chráněné zábradlím vede pěšinka, na kterou se „nejsnáze“ dostanete od domu Vilímových (č.p. 83). Výhled není nikterak dechberoucí, ale skalní útvar i okolní les působí kouzelným dojmem.

Vyhlídka od Vodafone vysílače

Prokácením lesa na Kači / Povrchnici se otevřel krásný výhled na Hrdou Ves a západní část Víru. Bohužel, není nikterak jednoduché dostat se na lesní cestu, která vede po celé severní straně Kače – jiné cesty se na ni paradoxně napojují pouze na jižním konci Víru (lesní cesta ke Kobylnicím) a západním konci Hrdé Vsi (lesní cesta k Pivonicím).

Reklamní spot Bystřicka v celoevropské soutěži EDEN

Region Bystřicka vyhrál v létě v celoevropské soutěži EDEN (European Destination of Excellence) titul „ráj na zemi“ a součástí výhry bylo natočení reklamního spotu o této lokalitě. Jak mě upozornil pan Karel Lejska, na mnoha záběrech poznáme místa kolem Vírské přehrady nebo i vodácký kanál ve Víru – především díky tomu, že ústředním tématem letošního ročníku soutěže byla Voda – turistický cíl. Následující video je jednominutový sestřih delšího snímku, který je možné přehrát například na serveru Idnes.cz (ten má tři minuty). Přečtěte si více informací o této soutěži na webu Bystřice nad Pernštejnem.

Vyhlídka Hraběcí stolek

Rozhled ze skalní vyhlídky Hraběcí stolek (známá také jako Hraběcí stolec), která své jméno získala pravděpodobně z toho důvodu, že na tomto místě nechal roku 1903 hrabě František Coudenhove-Honrisch na Kunštátě vybudovat dřevěnou rozhlednu (původní podoba), která tam stála až do roku 1930. Ještě před několika lety byly znát pozůstatky jakési zídky, která mohla tvořit její základy, ale dnes již z terénu nijak nevystupuje.

Pozvánka na Vírské výlety

Na počest zakladatele a prvního průkopníka turistiky ve Víru Františka Šťastného se letos v sobotu 8. května 2010 opět uskuteční výlety po přírodních krásách v okolí Víru.

Prezentace účastníků bude v Galerii „Na Bahnech“ (bývalá Mateřská škola) ve Víru od 7 do 11hodin, ukončení do 17hodin. Výlety se konají za každého počasí. Každý, kdo se zúčastní, jde a jede na vlastní nebezpečí. Rodiče plně odpovídají za své děti. Startovné je pro děti 10Kč a pro dospělé 20Kč. Občerstvení zajištěno.

Vírské výlety
2010 – propozice

V Galerii „Na Bahnech“ je taktéž připravena výstava fotografií Lucie Žaloudkové.

Vírské výlety 2009

Na počest zakladatele a prvního průkopníka turistiky ve Víru Františka Šťastného.

Nestůjte nohy, choďte horami,
krajem mocného kdysi Věnavy,
užijte přírody hýřící krásami,
poznejte Vír, perlu Moravy!

Výlety půjdeme v sobotu 9. května 2009 a zváni jsou všichni, kteří se chtějí na vlastní oči přesvědčit, jaké krásy přírody nám zůstávají skryty, pokud se za nimi sami nevypravíme.

Prezentace účastníků bude v Galerii „Na Bahnech“ (bývalá Mateřská škola) ve Víru od 7 do 11hodin, ukončení do 17hodin.

Výlety se konají za každého počasí. Každý, kdo se zúčastní, jde a jede na vlastní nebezpečí. Rodiče plně odpovídají za své děti.

Startovné je pro děti 10Kč a pro dospělé 20Kč. Občerstvení zajištěno.

Stáhněte si
propozice (i se všemi trasami)

Jak vypadá vrchol Povrchnice?

Před pár dny jsem od Chlumu přehlížel vírské údolí a podivoval se, jak mohutný je Povrchnice kopec. Pak mě napadlo, že jsem ještě nikdy nebyl na jeho vrcholu. Pravděpodobně není o co stát, je plně zalesněný a ačkoli je 649,8 metrů nad mořem, žádný zajímavý výhled nenabídne. Ale přesto bylo z onoho vyvýšeného místa znát, že vrcholek má. A tak jsem se na něj dnes vydal.

kaca-01

Zvolil jsem nejnáročnější, nejprudší a nejkratší směr. Přibližně od hájenky na Závodí přímo vzhůru. A od prvních výškových metrů se toto rozhodnutí ukazovalo jako opravdu odvážná volba 🙂 Poštěstilo se mi také vyplašit obrovského dravce (snad sovu?), který se neslyšně snesl ze smrku a vylétl z lesa.

(Pokračování textu…)

Vírské výlety 2008

Na počest zakladatele a prvního průkopníka turistiky ve Víru Františka Šťastného.

Nestůjte nohy, choďte horami,
krajem mocného kdysi Věnavy,
užijte přírody hýřící krásami,
poznejte Vír, perlu Moravy!

Výlety půjdeme v sobotu 3. května 2008 a zváni jsou všichni, kteří se chtějí na vlastní oči přesvědčit, jaké krásy přírody nám zůstávají skryty, pokud se za nimi sami nevypravíme.

Prezentace účastníků bude v Galerii „Na Bahnech“ (bývalá Mateřská škola) ve Víru od 7 do 11hodin, ukončení do 17hodin. Výlety se konají za každého počasí. Každý, kdo se zúčastní, jde a jede na vlastní nebezpečí. Rodiče plně odpovídají za své děti. Startovné je dobrovolné. Občerstvení zajištěno.

(Pokračování textu…)

Vírský mlýnek již klape!

V sobotu 29. září 2007 došlo k dlouho očekávanému spuštění Vírského mlýnku. Svítící sluníčko umožnilo stovkám místních i přespolních obdivovat hračku, kterou před léty vymyslel a vyrobil pan Vincenc Navrátil a kopii na jeho počest vyrobila obec Vír. Desítky figurek tančily, cvičily a prováděly další pohyby. Kulturní program zařídily děti z Víru, dechový kvartet bystřické základní lidové školy umění a Bystřická kapela. Atmosféru doplňovalo množství stánků s lidovými řemesly. Občerstvení zajišťovala osádka vírské polní kuchyně.