Podzimní Klubačice

Vyhlídka na Klubačici přišla o svého strážce, starou a dlouhá léta suchou borovici. Leží na vršku vyvrácená z kořenů.

Zhodnocení Vírských výletů 2011

Dne 7. května se již tradičně uskutečnily Vírské výlety plné turistiky po okolních přírodních krásách. Na pět různě dlouhých tras letos vyrazilo celkem 214 turistů, z toho 42 z Víru, dohromady se nachodilo 2 841km. Účast v číslech: 1. trasa 11 km – 122, 2. trasa 12 km – 30, 3. trasa 15 km – 43, 4. trasa 23 km – 16, 5. trasa 42 km – 3.

Po loňském deštivém dnu výletů bylo pořadatelům odměnou krásné májové počasí, které přilákalo opět spoustu nadšených obdivovatelů přírody. Svěží jarní zelené pohrávání barev, rašící stromy a květy, vše se dere po dlouhé zimě opět k životu. Modré nebe s chundelatými bělostnými oblaky, zlaté louky plné pampelišek, a hlavně, ta vůně rozkvetlých stromů všude kolem, radost a jásot všeho živého.

Děkujeme za ten dar všechnu tuhle nádheru vnímat, za to, že jsme nezapomněli se takhle zastavit, znovu se nadechnout a žít.

Těšíme se zase za rok a snad i někteří další se díky těmto našim Vírským výletům navrátí ke své přirozenosti.

Veronika Janďourková

Zúčastnili jste se pochodů a máte krásné fotografie z okolí? Neváhejte a pošlete nám je!

Pozvánka na Vírské výlety 2011

Na počest zakladatele a prvního průkopníka turistiky ve Víru Františka Šťastného.

Motto: Nestůjte nohy, choďte horami,
krajem mocného kdysi Věnavy,
užijte přírody hýřící krásami,
poznejte Vír, perlu Moravy!

Výlety půjdeme v sobotu 7. května  2011 a zváni jsou všichni, kteří se chtějí na vlastní oči přesvědčit, jaké krásy přírody nám zůstávají skryty, pokud se za nimi sami nevypravíme.

Prezentace účastníků bude  v Galerii „Na Bahnech“ (bývalá Mateřská škola) ve Víru od 7 do 11 hodin, ukončení do 17 hodin.

Výlety se konají za každého počasí. Každý, kdo se zúčastní, jde a jede na vlastní nebezpečí. Rodiče plně odpovídají za své děti.

Startovné je pro děti 10 Kč a pro dospělé 20 Kč. Občerstvení  zajištěno.

Udělejte něco pro své zdraví a dobrou pohodu, poznávejte své okolí.

(trasy pochodu pokračují v druhé části článku!)

(Pokračování textu…)

Vyhlídka Horymírka

Skalní vyhlídka Horymírka stojí na okraji Víru u silnice na Rovečné (doslova nad značkou konce obce). K vyhlídce chráněné zábradlím vede pěšinka, na kterou se „nejsnáze“ dostanete od domu Vilímových (č.p. 83). Výhled není nikterak dechberoucí, ale skalní útvar i okolní les působí kouzelným dojmem.

Vyhlídka od Vodafone vysílače

Prokácením lesa na Kači / Povrchnici se otevřel krásný výhled na Hrdou Ves a západní část Víru. Bohužel, není nikterak jednoduché dostat se na lesní cestu, která vede po celé severní straně Kače – jiné cesty se na ni paradoxně napojují pouze na jižním konci Víru (lesní cesta ke Kobylnicím) a západním konci Hrdé Vsi (lesní cesta k Pivonicím).

Reklamní spot Bystřicka v celoevropské soutěži EDEN

Region Bystřicka vyhrál v létě v celoevropské soutěži EDEN (European Destination of Excellence) titul „ráj na zemi“ a součástí výhry bylo natočení reklamního spotu o této lokalitě. Jak mě upozornil pan Karel Lejska, na mnoha záběrech poznáme místa kolem Vírské přehrady nebo i vodácký kanál ve Víru – především díky tomu, že ústředním tématem letošního ročníku soutěže byla Voda – turistický cíl. Následující video je jednominutový sestřih delšího snímku, který je možné přehrát například na serveru Idnes.cz (ten má tři minuty). Přečtěte si více informací o této soutěži na webu Bystřice nad Pernštejnem.

Vyhlídka Hraběcí stolek

Rozhled ze skalní vyhlídky Hraběcí stolek (známá také jako Hraběcí stolec), která své jméno získala pravděpodobně z toho důvodu, že na tomto místě nechal roku 1903 hrabě František Coudenhove-Honrisch na Kunštátě vybudovat dřevěnou rozhlednu (původní podoba), která tam stála až do roku 1930. Ještě před několika lety byly znát pozůstatky jakési zídky, která mohla tvořit její základy, ale dnes již z terénu nijak nevystupuje.

Pozvánka na Vírské výlety

Na počest zakladatele a prvního průkopníka turistiky ve Víru Františka Šťastného se letos v sobotu 8. května 2010 opět uskuteční výlety po přírodních krásách v okolí Víru.

Prezentace účastníků bude v Galerii „Na Bahnech“ (bývalá Mateřská škola) ve Víru od 7 do 11hodin, ukončení do 17hodin. Výlety se konají za každého počasí. Každý, kdo se zúčastní, jde a jede na vlastní nebezpečí. Rodiče plně odpovídají za své děti. Startovné je pro děti 10Kč a pro dospělé 20Kč. Občerstvení zajištěno.

Vírské výlety
2010 – propozice

V Galerii „Na Bahnech“ je taktéž připravena výstava fotografií Lucie Žaloudkové.

Vírské výlety 2009

Na počest zakladatele a prvního průkopníka turistiky ve Víru Františka Šťastného.

Nestůjte nohy, choďte horami,
krajem mocného kdysi Věnavy,
užijte přírody hýřící krásami,
poznejte Vír, perlu Moravy!

Výlety půjdeme v sobotu 9. května 2009 a zváni jsou všichni, kteří se chtějí na vlastní oči přesvědčit, jaké krásy přírody nám zůstávají skryty, pokud se za nimi sami nevypravíme.

Prezentace účastníků bude v Galerii „Na Bahnech“ (bývalá Mateřská škola) ve Víru od 7 do 11hodin, ukončení do 17hodin.

Výlety se konají za každého počasí. Každý, kdo se zúčastní, jde a jede na vlastní nebezpečí. Rodiče plně odpovídají za své děti.

Startovné je pro děti 10Kč a pro dospělé 20Kč. Občerstvení zajištěno.

Stáhněte si
propozice (i se všemi trasami)