Vánoční jarmark

Již tradiční vánoční jarmark v naší základní škole se opět vydařil. Děkuji všem pořadatelům, kteří našim občanům umožnili nakoupit pro své blízké vkusné vánoční dárky a připravili s dětmi půvabné vystoupení v pravé adventní atmosféře.

Navštívili jsme Ratměřice

Jak bylo dříve avízováno, noví zastupitelé navštívili 22. října Vesnici roku Ratměřice. Návštěva se konala v rámci oslav titulu v Ratměřicích. Malá vesnička celá žila oslavami, vše bylo výborně připraveno a my jsme si odvezli z Ratměřic spoustu pozitivních dojmů i inspirací a také mimořádné ocenění za vyjímečnou podporu školní a mimoškolní činnosti dětí a mládeže.
desktop
 

V následující části textu naleznete dvě videa a spoustu fotografií!

(Pokračování textu…)

Orlík na Vírské přehradě

Popravdě ani nevím, jestli se skalnímu výběžku z videa opravdu říká Orlík nebo Orlí hnízdo, ale mám to tak zafixované. Taktéž jsou v tamním lese skryty rozpadající se základy nějaké chaty, od toho možná název „spálená chata“. Starší si asi vzpomenou na houpačku, která tam kdysi visela z vysoké borovice nad břehem. Poloha na mapě. Na této fotografii je Orlík (napravo v pozadí) ještě holý a bez stromů a při troše námahy lze v blízkém lesíku poznat i (předpokládám) zmiňovanou chatu.

Vyhlídka Horymírka

Skalní vyhlídka Horymírka stojí na okraji Víru u silnice na Rovečné (doslova nad značkou konce obce). K vyhlídce chráněné zábradlím vede pěšinka, na kterou se „nejsnáze“ dostanete od domu Vilímových (č.p. 83). Výhled není nikterak dechberoucí, ale skalní útvar i okolní les působí kouzelným dojmem.

Vyhlídka od Vodafone vysílače

Prokácením lesa na Kači / Povrchnici se otevřel krásný výhled na Hrdou Ves a západní část Víru. Bohužel, není nikterak jednoduché dostat se na lesní cestu, která vede po celé severní straně Kače – jiné cesty se na ni paradoxně napojují pouze na jižním konci Víru (lesní cesta ke Kobylnicím) a západním konci Hrdé Vsi (lesní cesta k Pivonicím).

Reklamní spot Bystřicka v celoevropské soutěži EDEN

Region Bystřicka vyhrál v létě v celoevropské soutěži EDEN (European Destination of Excellence) titul „ráj na zemi“ a součástí výhry bylo natočení reklamního spotu o této lokalitě. Jak mě upozornil pan Karel Lejska, na mnoha záběrech poznáme místa kolem Vírské přehrady nebo i vodácký kanál ve Víru – především díky tomu, že ústředním tématem letošního ročníku soutěže byla Voda – turistický cíl. Následující video je jednominutový sestřih delšího snímku, který je možné přehrát například na serveru Idnes.cz (ten má tři minuty). Přečtěte si více informací o této soutěži na webu Bystřice nad Pernštejnem.

Vyhlídka Hraběcí stolek

Rozhled ze skalní vyhlídky Hraběcí stolek (známá také jako Hraběcí stolec), která své jméno získala pravděpodobně z toho důvodu, že na tomto místě nechal roku 1903 hrabě František Coudenhove-Honrisch na Kunštátě vybudovat dřevěnou rozhlednu (původní podoba), která tam stála až do roku 1930. Ještě před několika lety byly znát pozůstatky jakési zídky, která mohla tvořit její základy, ale dnes již z terénu nijak nevystupuje.