VU3V – odstartovali jsme 7. ročník

16. ledna jsme zahájili 7. ročník Vírské univerzity třetího věku. Prvním přednášejícím v novém školním roce byl pan Pavel Nepustil, který se nás seznámil se záludnostmi závislostí, jak lehce k nim přijdeme a jak těžké je se jich zbavit.

4. února proběhlo setkání s lovcem stromů Robem McBridem, o které jsme již informovali.

Další přednáška byla 13. února od paní Šimkové Dany, která už u nás jednou přednášela. Dnešní téma bylo Opera nekouše.  Paní Šimková nám pouštěla ukázky oper a ve zkratce nás seznámila s dějem daného hudebního díla i jejího autora (např. Mozart , Donizetti , Verdi  (opera Nabuko), Giacomo Puccini  (opery Tosca  a  Turandot,..). Paní Šimková nám i naživo zazpívala úryvek z opery Gianni Schicchi od Pucciniho.    I ti , kteří operu nemají rádi si určitě našli úryvek , který je zaujal.

Zatím poslední přednáška byla 27.2.2020 na téma Parcipativní rozpočet. Pan Vojtěch Černý nás v prvních 45 minutách seznámil s počátky a smyslem tohoto financování projektů. V další části přednášky se aktivně zapojili sami studenti. Byli jsme seznámeni s návrhy projektů samotnými navrhovateli a poté  jsme „nanečisto“ hlasovali pro jednotlivé návrhy.

 

Zimní kino – Na stupních vítězů

Zima ještě nekončí a proto pokračujeme v promítání, tentokrát nás čeká film Na stupních vítězů.

Citlivé, formálně vytříbené a místy úsměvné portréty představují pět atletů, kteří se ve skromných podmínkách připravují na 18. mezinárodní seniorské mistrovství světa ve finském Lahti. Tvůrci snímku nám výmluvně ukazují, kolik zdravého ducha, svěží mysli a obdivuhodné kondice je možné uchovat ve starém těle; ať jde o stoletého Vídeňana Alfreda Proksche, který ve volném čase maluje ženské akty, 94letou italskou diskařku Gabre Gabric-Calvesi, 93letého sveřepého sprintera ze Stockholmu Herberta Liedtkeho či 82letého skokana do výšky Jiřího Soukupa z Hradce Králové. Příprava na mistrovství i samotné závody, při nichž nechybí nervozita ani pravá sportovní rivalita, pro ně představují především závod s časem. Snímek nahlíží i do soukromí seniorských atletů, pro něž není největší výzvou pokoření světového rekordu, ale jejich věk. Přesto doufají, že příští rok bude jejich výkon ještě o stupínek lepší. (zdroj – www.promitejity.cz)

Zimní kino – 10 miliard – co máte na talíři?

Dalším ze zimních promítání bude film 10 miliard. Film nám předkládá otázky na téma potravin … myslíte, že  potraviny dokážou uživit lidi na naší planetě, kterých stále přibývá?  Kde a  jak ho pěstovat ? A  jaké jídlo si na svůj talíř sami vybereme?

Přijďte si odpovědět 22.1.2020. Těšíme se na vás 🙂

https://promitejity.cz/verejna-projekce/3535/?fbclid=IwAR2h_yDe7jDu9-idwpzFwNCW1j9zUbpeNkAYPsVQT0YVTUzJmDHozhe3oCs

 

Zimní kino – Bohové z Molenbeeku

Zveme vás na první letošní promítání! Film Bohové z Molenbeeku z kolekce Promítej i ty!, je poetický film o přátelství tří dětí uprostřed bruselské čtvrti Molenbeek, místa soužití mnoha kultur a vyznání, které po teroristických útocích v Paříži a v Bruselu v roce 2016 získalo pověst líhně islámského terorismu.