Zimní kino – Na stupních vítězů

Zima ještě nekončí a proto pokračujeme v promítání, tentokrát nás čeká film Na stupních vítězů.

Citlivé, formálně vytříbené a místy úsměvné portréty představují pět atletů, kteří se ve skromných podmínkách připravují na 18. mezinárodní seniorské mistrovství světa ve finském Lahti. Tvůrci snímku nám výmluvně ukazují, kolik zdravého ducha, svěží mysli a obdivuhodné kondice je možné uchovat ve starém těle; ať jde o stoletého Vídeňana Alfreda Proksche, který ve volném čase maluje ženské akty, 94letou italskou diskařku Gabre Gabric-Calvesi, 93letého sveřepého sprintera ze Stockholmu Herberta Liedtkeho či 82letého skokana do výšky Jiřího Soukupa z Hradce Králové. Příprava na mistrovství i samotné závody, při nichž nechybí nervozita ani pravá sportovní rivalita, pro ně představují především závod s časem. Snímek nahlíží i do soukromí seniorských atletů, pro něž není největší výzvou pokoření světového rekordu, ale jejich věk. Přesto doufají, že příští rok bude jejich výkon ještě o stupínek lepší. (zdroj – www.promitejity.cz)

Zimní kino – 10 miliard – co máte na talíři?

Dalším ze zimních promítání bude film 10 miliard. Film nám předkládá otázky na téma potravin … myslíte, že  potraviny dokážou uživit lidi na naší planetě, kterých stále přibývá?  Kde a  jak ho pěstovat ? A  jaké jídlo si na svůj talíř sami vybereme?

Přijďte si odpovědět 22.1.2020. Těšíme se na vás 🙂

https://promitejity.cz/verejna-projekce/3535/?fbclid=IwAR2h_yDe7jDu9-idwpzFwNCW1j9zUbpeNkAYPsVQT0YVTUzJmDHozhe3oCs

 

Zimní kino – Bohové z Molenbeeku

Zveme vás na první letošní promítání! Film Bohové z Molenbeeku z kolekce Promítej i ty!, je poetický film o přátelství tří dětí uprostřed bruselské čtvrti Molenbeek, místa soužití mnoha kultur a vyznání, které po teroristických útocích v Paříži a v Bruselu v roce 2016 získalo pověst líhně islámského terorismu.

VU3V Slavnostní zakončení s Jaromírem Hanzlíkem

Poslední přednáška VU3V roku 2019 se konala v kulturním domě a přednášejícím byl herec Jaromír Hanzlík. Na začátku jsme zhlédli krátký sestřih jeho filmů s nejznámějšími hláškami. Poté nám pan Hanzlík vyprávěl o svých hereckých začátcích a se zaujetím jsme poslouchali historky s jeho staršími hereckými kolegy.
Pro stálé studenty univerzity byly přichystány Diplomy s vlastnoručním podpisem pana Hanzlíka a pana starosty Stalmacha, které oba osobně předávali.
Na úplný závěr akce proběhla autogramiáda a fotografování.

VU3V Putování po Indii s Martinou Lejska Maštalířovou

Paní Martina Lejska Maštalířová nám vyprávěla o svojí cestě po Indii. Seznámila nás s tradičním indickým oblečením, ve kterém sama přišla oblečená. Na sobě měla pandžábí  (oděv složený z kratších šatů s kalhotami a šálou). Další druh oděvu je sárí, který je z 1 kusu látky omotaného okolo těla. Dozvěděli jsme se i o bindi ( tečka na čele). Může mít spoustu barev a tvarů. Podle tradice nosí vdané ženy červenou tečku. Ochutnali jsme tradiční nápoj masala (černý čaj, mléko + koření) a indické cukroví bárfí.

VU3V – univerzity z konce podzimu

24.10. nás paní Diváková seznámila s nástrahami zhoršujícího se zdraví ve starším věku.  A s možnostmi jak s tím bojovat.  Celá přednáška byla podána velice zábavnou formou. Ke konci přednášky jsme měli možnost luštit rébusy v nichž byla skrytá česká pořekadla (např.  Láska hory přenáší ,  …).
7.11. nám pan Suchan velice poutavě vysvětloval jak se lidstvo samo připravuje o krásný pohled na noční oblohu plnou hvězd tím, jak se plýtvá světlem a je špatně rozloženo v prostoru.  Viděli jsme snímky Země pořízené z vesmíru, na nichž jsou vidět města, jak v noci svítí.
Na ukázku pan Suchan přinesl meteorit starý 4,5 miliard let  a malý suevit z kráteru Ries v Bavorsku starý 15 milionů let.
Mezi posluchači nechal kolovat plyšového Krtečka, který v roce 2011 byl s astronauty ve vesmíru v raketoplánu Endeavour. A také kovovou propisovací tužku, kterou používali astronauti v raketoplánu Atlantis v roce 2009.

17.11. za námi již po šesté přijel pan Císař s cestovatelskou přednáškou. Dnes jsme se s ním alespoň na fotkách vydali na ostrov Nový Zéland, na kterém se  točil film Pán prstenů. „Procestovali“ jsme oba ostrovy – Jižní i Severní. Na fotografiích jsme viděli nádhernou nedotčenou přírodu, na kterou jsou místní obyvatelé pyšní a chrání ji. Viděli jsme záběry z fjordu Milford Sound s městem Queenstown, které je mekkou sportovců. Nový Zéland se pyšní světovým rekordem s nejstrmější ulicí, která má  sklon 35´ a je ve městě Dunedine.  Dále jsme viděli sopku Tanaraki v národním parku Egmont,  jezero Taupo a surfařské pláže v Hamiltonu, podívali jsme se do vesničky hobbitů  „Hobitín“.   Pan Císař nám pustil i několikaminutové video, které nás ještě více přeneslo do této kouzelné země.