Zimní kino – 10 miliard – co máte na talíři?

Dalším ze zimních promítání bude film 10 miliard. Film nám předkládá otázky na téma potravin … myslíte, že  potraviny dokážou uživit lidi na naší planetě, kterých stále přibývá?  Kde a  jak ho pěstovat ? A  jaké jídlo si na svůj talíř sami vybereme?

Přijďte si odpovědět 22.1.2020. Těšíme se na vás 🙂

https://promitejity.cz/verejna-projekce/3535/?fbclid=IwAR2h_yDe7jDu9-idwpzFwNCW1j9zUbpeNkAYPsVQT0YVTUzJmDHozhe3oCs

 

Zimní kino – Bohové z Molenbeeku

Zveme vás na první letošní promítání! Film Bohové z Molenbeeku z kolekce Promítej i ty!, je poetický film o přátelství tří dětí uprostřed bruselské čtvrti Molenbeek, místa soužití mnoha kultur a vyznání, které po teroristických útocích v Paříži a v Bruselu v roce 2016 získalo pověst líhně islámského terorismu.

VU3V Slavnostní zakončení s Jaromírem Hanzlíkem

Poslední přednáška VU3V roku 2019 se konala v kulturním domě a přednášejícím byl herec Jaromír Hanzlík. Na začátku jsme zhlédli krátký sestřih jeho filmů s nejznámějšími hláškami. Poté nám pan Hanzlík vyprávěl o svých hereckých začátcích a se zaujetím jsme poslouchali historky s jeho staršími hereckými kolegy.
Pro stálé studenty univerzity byly přichystány Diplomy s vlastnoručním podpisem pana Hanzlíka a pana starosty Stalmacha, které oba osobně předávali.
Na úplný závěr akce proběhla autogramiáda a fotografování.

VU3V Putování po Indii s Martinou Lejska Maštalířovou

Paní Martina Lejska Maštalířová nám vyprávěla o svojí cestě po Indii. Seznámila nás s tradičním indickým oblečením, ve kterém sama přišla oblečená. Na sobě měla pandžábí  (oděv složený z kratších šatů s kalhotami a šálou). Další druh oděvu je sárí, který je z 1 kusu látky omotaného okolo těla. Dozvěděli jsme se i o bindi ( tečka na čele). Může mít spoustu barev a tvarů. Podle tradice nosí vdané ženy červenou tečku. Ochutnali jsme tradiční nápoj masala (černý čaj, mléko + koření) a indické cukroví bárfí.

VU3V – univerzity z konce podzimu

24.10. nás paní Diváková seznámila s nástrahami zhoršujícího se zdraví ve starším věku.  A s možnostmi jak s tím bojovat.  Celá přednáška byla podána velice zábavnou formou. Ke konci přednášky jsme měli možnost luštit rébusy v nichž byla skrytá česká pořekadla (např.  Láska hory přenáší ,  …).
7.11. nám pan Suchan velice poutavě vysvětloval jak se lidstvo samo připravuje o krásný pohled na noční oblohu plnou hvězd tím, jak se plýtvá světlem a je špatně rozloženo v prostoru.  Viděli jsme snímky Země pořízené z vesmíru, na nichž jsou vidět města, jak v noci svítí.
Na ukázku pan Suchan přinesl meteorit starý 4,5 miliard let  a malý suevit z kráteru Ries v Bavorsku starý 15 milionů let.
Mezi posluchači nechal kolovat plyšového Krtečka, který v roce 2011 byl s astronauty ve vesmíru v raketoplánu Endeavour. A také kovovou propisovací tužku, kterou používali astronauti v raketoplánu Atlantis v roce 2009.

17.11. za námi již po šesté přijel pan Císař s cestovatelskou přednáškou. Dnes jsme se s ním alespoň na fotkách vydali na ostrov Nový Zéland, na kterém se  točil film Pán prstenů. „Procestovali“ jsme oba ostrovy – Jižní i Severní. Na fotografiích jsme viděli nádhernou nedotčenou přírodu, na kterou jsou místní obyvatelé pyšní a chrání ji. Viděli jsme záběry z fjordu Milford Sound s městem Queenstown, které je mekkou sportovců. Nový Zéland se pyšní světovým rekordem s nejstrmější ulicí, která má  sklon 35´ a je ve městě Dunedine.  Dále jsme viděli sopku Tanaraki v národním parku Egmont,  jezero Taupo a surfařské pláže v Hamiltonu, podívali jsme se do vesničky hobbitů  „Hobitín“.   Pan Císař nám pustil i několikaminutové video, které nás ještě více přeneslo do této kouzelné země.