Odpoledne s Lukášem Krpálkem a mladými judisty

Dnešní přednáška byla trochu netradiční, protože část kulturního domu nezabíraly stoly a židle, ale TATAMI (= žíněnka pro judo). Stylového zahájení se ujali mladí judisté z Bystřice nad Pernštejnem pod vedením pana učitele Pročka.  Ten nás seznámil s pojmem JUDO (= styl  japonského bojového umění, které vzniklo jako sebeobrana neozbrojeného člověka) a jeho etikou. Každý judista je oblečen do judogi, které je staženo barevným pásem, který ukazuje, jak je na tom judista technicky. Naučili jsme se i pár slovíček z japonštiny  UKEMI (= pády)  – pád vpřed =  MAE UKEMI, pád vzad = USHIRO UKEMI, pád v bok = YOKO UKEMI, KATA = chvaty.
Krátce po 17:00 hodině na TATAMI za velkého potlesku vstoupil osobně pan Lukáš Krpálek. Povídal nám o svých začátcích v judu, o svém kariérním růstu a odpovídal na dotazy. Poté nám ukázal několik ze „svých“ chvatů a technik, které si vyzkoušeli i mladí judisté.
Na závěr byla autogramiáda.

VU3V – přednášky o životě ve tmě a válečného reportéra

21. 5. 2020 nás paní Tereza Axmanová se svým manželem seznámili s činností, kterou se zabývají již několik let a  to je pomoc nevidomým s modelováním soch. Povídali nám o tom, jak nevidomí lidé pracují s hlínou ve svých začátcích a postupně se propracovávají k dokonalejším dílům. Na jednotlivých sochách nám vysvětlili rozdíly mezi sochou nevidomého od narození a nevidomého během života. Povídali nám o konkrétních lidech a jejich životních příbězích.

4. 6. 2020 na přednášku VU3V zavítal pan Karel Rožánek, reportér České televize. Během dvouhodinového vyprávění jsme měli možnost vyslechnout jaké to je pohybovat se ve válečné zóně, jaká pravidla dodržovat. Viděli jsme reportáže z Afghánistánu a Mali, ke kterým jsme dostali podrobný výklad doplněný popisem pocitů, které zažíval sám reportér.  Zájemci si mohli vyzkoušet obléci neprůstřelnou vestu i helmu, kterou nosí pan Rožánek v terénu. Ve druhé části přednášky jsme zhlédli  videoreprodukci 3D rekonstrukce atentátu na Heydricha, jejimž autorem je pan Rožánek.

VU3V – odstartovali jsme 7. ročník

16. ledna jsme zahájili 7. ročník Vírské univerzity třetího věku. Prvním přednášejícím v novém školním roce byl pan Pavel Nepustil, který se nás seznámil se záludnostmi závislostí, jak lehce k nim přijdeme a jak těžké je se jich zbavit.

4. února proběhlo setkání s lovcem stromů Robem McBridem, o které jsme již informovali.

Další přednáška byla 13. února od paní Šimkové Dany, která už u nás jednou přednášela. Dnešní téma bylo Opera nekouše.  Paní Šimková nám pouštěla ukázky oper a ve zkratce nás seznámila s dějem daného hudebního díla i jejího autora (např. Mozart , Donizetti , Verdi  (opera Nabuko), Giacomo Puccini  (opery Tosca  a  Turandot,..). Paní Šimková nám i naživo zazpívala úryvek z opery Gianni Schicchi od Pucciniho.    I ti , kteří operu nemají rádi si určitě našli úryvek , který je zaujal.

Zatím poslední přednáška byla 27.2.2020 na téma Parcipativní rozpočet. Pan Vojtěch Černý nás v prvních 45 minutách seznámil s počátky a smyslem tohoto financování projektů. V další části přednášky se aktivně zapojili sami studenti. Byli jsme seznámeni s návrhy projektů samotnými navrhovateli a poté  jsme „nanečisto“ hlasovali pro jednotlivé návrhy.

 

Zimní kino – Na stupních vítězů

Zima ještě nekončí a proto pokračujeme v promítání, tentokrát nás čeká film Na stupních vítězů.

Citlivé, formálně vytříbené a místy úsměvné portréty představují pět atletů, kteří se ve skromných podmínkách připravují na 18. mezinárodní seniorské mistrovství světa ve finském Lahti. Tvůrci snímku nám výmluvně ukazují, kolik zdravého ducha, svěží mysli a obdivuhodné kondice je možné uchovat ve starém těle; ať jde o stoletého Vídeňana Alfreda Proksche, který ve volném čase maluje ženské akty, 94letou italskou diskařku Gabre Gabric-Calvesi, 93letého sveřepého sprintera ze Stockholmu Herberta Liedtkeho či 82letého skokana do výšky Jiřího Soukupa z Hradce Králové. Příprava na mistrovství i samotné závody, při nichž nechybí nervozita ani pravá sportovní rivalita, pro ně představují především závod s časem. Snímek nahlíží i do soukromí seniorských atletů, pro něž není největší výzvou pokoření světového rekordu, ale jejich věk. Přesto doufají, že příští rok bude jejich výkon ještě o stupínek lepší. (zdroj – www.promitejity.cz)