Vírský vánek – změna

Z důvodu onemocnění herečky odehraje Absolutní divadlo jiné představení:

Ve chřtánu draka

Češi jsou národem pohádkovým. Spousta lidí se však mylně domnívá, že pohádky jsou určeny výhradně pro děti. Rozhodli jsme se tuto fámu vyvrátit a při inscenování pohádky právě pro dětské publikum jsme se rozhodli vytvořit i verzi pro dospělé. Rekordní návštěvnost tohoto představení za velmi krátkou dobu nám potvrdila, že se jednalo o krok správným směrem. Jedná se vcelku o klasický pohádkový příběh, avšak jeho podání je velmi specifické. Především svou reálností a podáním dramatických situací.

III. ročník Vírského vánku se blíží!!!

Pátek 7. 8. 2009

14.00 Kuba Folvarčný a jeho interaktivní pohádko-přednáška s prvky hororu pro děti „O nešťastném staviteli“

16.00 Naposled ve Víru zahrají vírští ochotníci divadelní představení „Taková ženská na krku“

18.00 Poprvé uvítáme ve Víru ochotníky z Křídel s divadelní hrou „Dohazovač krákora aneb Dědeček z Honolulu“

21.00 Páteční večer bude ukončen diskotékou světových hitů s promítáním v podání pražských DJ´Locco a Ellen

Sobota 8.8. 2009

10.00 Z předchozího ročníku známé divadélko Paravánek zahraje pro děti pohádku „O Popelce“

14.00 Manželé Tiší (duo Potichounku) předvedou především dětem různé hudební nástroje a umožní jim i si na ně zahrát.

16.00 Ochotníci z Městečka Trnávka představí vynikající komedii G. Feydeaua „Na správné adrese“

18.00 Folková skupina Pocity pokřtí ve Víru své CD a hudebně nás naladí pro následující vystoupení

21.00 Hudebním vrcholem festivalu je zcela jistě vystoupení skupiny Fleret s paní Jarmilou Šulákovou

Neděle 9.8. 2009

10.00 Pravidelnými hosty festivalu Vírský vánek je Novoměstské divadlo Zkládanka – pohádka „Toňu a král“

14.00 I další host je tradiční – pan Aleš Doležálek a jeho vystoupení na didgeridoo

16.00 Závěr festivalu zajistí vynikající Absolutní divadlo s vlastní hrou „Ve chřtánu draka“


Ceny všech představení kromě Fleretu jsou 60,– Kč. Fleret stojí 150,– Kč. Děti do deseti let platí polovic. Na ten Fleret by už děti měly spát :). Kdo si koupí permanentku, může ji použít na JAKÉKOLIV představení. Permanentka obsahuje čísla představení, která bude obsluha u vstupného přeškrtávat, takže není možné aby na jedno představení byla permanentka použita vícekrát.

Vírský vánek 2008

Program festivalu:

PÁTEK A SOBOTA 1.8. – 2.8.2008

Chcete si vyzkoušet hru na domorodý nástroj, naučit se cyklické dýchání, seznámit se s životem Aboriginců? Přihlaste se do dílny didgeridoo. Přihlášky na telefon 777 072 420 pan Aleš Doležalem, nebo Obecní úřad Vír. Kurzovné 700,– Kč.

PÁTEK 1.8.2008

17,00 Zdeněk Junák – Ten co s ní byl dřív (KD Vír) Vzpomínkový večer na písničkáře Vladimíra Vysockého plný písní a vyprávění v podání známého herce Zdeňka Junáka. Vstupné 80,– Kč.

19,00 Pradivadlo T. Wilder – Naše městečko (KD Vír) Hra slavného amerického spisovatele vyvrací všechny vžité představy o tom, že hrdiny dramatu musí nutné být vyjimeční jedinci, a že divadelní hra musí postihovat jen mimořádně dramatické události. Lidé, s nimiž nás Wilder seznamuje, by klidně mohli být našimi sousedy. Životy, které žijí, se ničím neliší od všedních dnů kohokoli z nás. Příběh malého městečka, dvou manželských dvojic, jejichž děti, sotva odrostlé škole,se do sebe zamilují a chystají se v mladém věku uzavřít sňatek, postrádá velké dramatické zvraty, přesto už desetiletí nemizí ze světových jevišť.Neobvyklé nejsou události, s nimiž nás autor seznamuje, ale zcela nečekaný pohled na ně. Schopnost vnímat svět jako zázrak a každou vteřinu našeho života jako dar, který by neměl být promarněn, dělá z jeho hry jedno z největších děl moderní světové dramatiky. Pro divadlo je velkou výzvou, protože podávat svědectví o věcech, které každý divák důvěrně zná, o událostech, které jsme všichni prožili, vyžaduje tedy od hereckého souboru velkou míru pravdivosti, upřímnosti a autenticity. Vstupné 80,– Kč.

22,00 K.R.Banda – Bluesový večer (KD Vír) Příjemné zakončení dne při víně a tanci. Vstupné 50 Kč.

SOBOTA 2.8.2008

09,30 Paravánek – Pohádky ze špalíčku (před KD) Nestárnoucí Hrubínovy pohádky (Malá pohádka o řepě, Paleček a jeho kamarádi, Dědečkův kobližek….) hrané malými marionetami či plošnými loutkami střídají písničky s kytarou, akordeonem a příčnou flétnou. Děti se zapojují do představení hrou na jednoduché hudební nástroje, nebo se mohou naučit novou písničku či říkanku. Vstupné 60,– Kč.

11,00 DS Jindřicha Honzla – K. Čapek – Doktorská pohádka (KD Vír) Strašidla a bubáky si vymysleli dospělí proto, aby se jich děti bály. V této pohádce se ale rozhodně nikdo bát nebude. Vstupné 60,– Kč

14,00 Zkladanka – Puf a Muf na prázdninách (před KD Vír) Maňáskové divadlo zpracované podle knížky Nataši Tánské Puf a Muf v podání Novoměstského divadla Zkladanka. Tento převážně dívčí soubor jste mohli loni vidět v pohádce Hroch Oranžoch. Vstupné 60,– Kč.

13,00 Marek Jonáš a Pokus – Tři muži hrají blues (kemp) Recitál tří písničkářů, kteří mají jedno společné – BLUES. Vstupné 80,– Kč. Vstupné platí na všechny tři recitály.

14,00 Pepa Streichl – Tři muži hrají blues (kemp) Recitál tří písničkářů, kteří mají jedno společné – BLUES. Vstupné 80,– Kč. Vstupné platí na všechny tři recitály.

15,00 Ladislav Zítka – Tři muži hrají blues (kemp) Recitál tří písničkářů, kteří mají jedno společné – BLUES. Vstupné 80,– Kč. Vstupné platí na všechny tři recitály.

16,30 V prostorách kolonády na hrázi Vírské přehrady Představení „Slaměný klobouk“ odehrají Vírští ochotníci. Vstupné 60,– Kč.

19,00 Městské divadlo Brno – Randevouz s operetou (KD Vír) Herci Městského divadla Brno přijíždějí do Víru s kyticí operetních melodií blahopřát Vírským ochotníkům k jejich jubileu. Vstupné 120,– Kč.

22,00 DJ – disko 70s (KD Vír) Vzpomínáte ne českou hudební scénu osmdesátých let? Pojďte si je připomenout na naši diskotéku spojenou s promítáním, kde Vám pustíme klipy Olympicu, M. Davida, Elánu, L.Bílé a dalších. Vstupné 50,– Kč.

Cena permanentky na všechna představení + překvapení je 200,–Kč.K zakoupení ve Vírských obchodech a na obecním úřadě. Dětí do deseti let mají vstupné poloviční.

Vypouštění přehrady, Vírský vánek a zářijové Novinky

O víkendu se z důvodu opravy stavby odtoku vody do elektrárny vypustila dolní vyrovnávací nádrž a současně proběhl odchyt ryb pod hrází. Tuto událost si můžete prohlédnout na fotografiích ve fotogalerii.

Další novinky na našich stránkách:

  • Článek o Vírském vánku jako PDF dokument s několika novými
    fotografiemi ke stažení.
  • Zářijová dvoustránka z časopisu Novinky (včetně zhodnocení
    maratonu) jako PDF dokument ke
    stažení
    .

Ohlédnutí za Vírským vánkem

obrazek01 Obec Vír a O.S. Miret za podpory Fondu Vysočiny pořádaly nultý ročník divadelního festivalu Vírský vánek.

Stáhněte si tento článek jako PDF dokument.

V překrásné přírodě údolí řeky Svratky proběhl v době od 27. srpna do 2. září 2007 divadelní a hudební festival Vírský vánek. Tento festival vznikl díky Vírským ochotníkům, kteří už devadesát devět let baví diváky na Vysočině i jinde, díky paní Idě Kelarové a panu Peterovi Serge Butkovi, kteří říkali, že sny se mají plnit, díky divadelním a hudebním umělcům, kteří neodmítli vystoupit v naší malé vesničce a díky mnoha vírským občanům, kteří se nechali přemluvit, aby si připli placku s nápisem POŘADATEL a pak byli ochotni tři dny zajišťovat chod festivalu.

obrazek02 Název dostal festival podle slavného likéru, který v dobách první republiky vyráběl pan Šťastný a o kterém byli všichni přesvědčeni, že je už jen vzpomínkou. Když se nám pak v průběhu příprav na festival povedlo čirou náhodou objevit návod na výrobu Vírského vánku, hned jsme věděli, že slavný likér musí být součástí festivalové tabule.

Program festivalu zahájili v pátek večer vírští ochotníci. Ti samozřejmě nemohli chybět a tak vystoupili s představením hry J. Voskovce a J. Wericha Nebe na zemi.

obrazek03 Po nich zahrála všem účastníkům k poslechu i k tanci Bystřická kapela, s kterou zpíval Vojtěch Dinga (úspěšný účastník soutěže Česko hledá superstar) se svou sestrou Ivou Sysovou.

V sobotu ráno si děti mohly vyzkoušet výrobu masek s výtvarníkem a hercem Adamem Novákem, který se proslavil především rolí Petra Bajzy v seriálu Bylo nás pět.

Po poledni už byli nachystáni Števo Capko a Jiří Bilbo Reidinger s velkolepou klauniádou nazvanou nenápadně Talíře.

Loutkovou pohádku o hrochu Oranžochovi sehrálo spřátelené divadlo Zkladanka z Nového Města na Moravě.

(Pokračování textu…)

Vírský vánek 2007

Obec Vír a o.s. MIRET pořádají VÍRSKÝ VÁNEK

mont-1

Uvolněný festival otevřeného divadla

Festivalový program od 31.8. 2007 do 2.9. 2007

Festival je koncipovaný jako setkání ochotnických a profesionálních divadelníků, ve venkovském regionu, konkrétně v obci Vír a v přilehlém okolí. Představení se budou uvádět nejenom v kulturním domě, ale také v nejrůznějších prostorech obce a okolí (například obecní park…).

(Pokračování textu…)