68. ročník Malého svrateckého maratonu

Jiskra Vír, z.s., v rámci akce „Malý svratecký maraton 2021“, uspořádá v sobotu 21. 8. 2021 již 68. ročník Malého svrateckého maratonu.

Jedná se o závod v silničním běhu na 32 km dlouhé trati z Víru do Nedvědice a zpět v rámci akce „Tipsport Sportuj s námi 2021“ ČUS a za podpory Fondu Vysočiny „Jednorázové akce 2020“.

Více informací a registrace na webu www.jiskravir.cz

Malý svratecký maraton 2020

Již 67. ročník Malého svrateckého maratonu (dále MSM), na trati Vír – Nedvědice – Vír, se uskutečnil v sobotu 22. srpna 2020 ve Víru. Jeho konání ohrožovala epidemie koronaviru a opravy komunikace v obci Koroužné. Obojí se však podařilo vyřešit a tak se v horkém počasí na start hlavního závodu mohlo postavit celkem 69 závodníků (15 žen a 54 mužů).

V mužské kategorii se od startu rozhodovalo mezi trojicí závodníků. Na obrátce v Nedvědici byl v čele ještě Martin Kučera z Brna, ale pak se začal prosazovat trojnásobný vítěz MSM Jan Kohut z Blanska, a zvítězil s téměř pětiminutovým náskokem před druhým Martinem Kučerou. Vítěz se jako jediný dostal pod hranici dvou hodin a doběhl v čase 1:58:00. Třetí v cíli pak byl loňský vítěz Jakub Exner z Jihlavy. Mezi ženami kralovala od začátku závodu Hana Vičarová z Brna s výsledným časem 2:28:58 a před druhou v cíli Lenkou Horákovou z Brna měla k dobru více jak 20 minut. Třetí pak doběhla Zdenka Komárková z Bolešína. Mezi závodníky na startu měla zastoupení i pořádající Jiskra Vír, kterou reprezentovala Ester Trefilová a Karel Řehoř, oba se objevili i v cíli závodu.

Vedro na startu závodu vystřídal v závěru někde až poměrně silný déšť a výrazné ochlazení. Závod nedokončili 2 startující.

V dopoledních hodinách proběhly již tradičně oblíbené závody mládeže všech věkových kategorií, kterých se zúčastnilo celkem 149 dětí (79 chlapců a 70 dívek). Po startu hlavního závodu pak byl odstartován již 54. Běh Vírem dorostu v délce tří kilometrů za účasti 7 chlapců a 4 dívek.

V rámci programu dne také proběhla soutěž v pojídání ostrých pokrmů – Vírský Chilli Drak, večer pak tradičně ukončila Maratonská zábava.

Letošní ročník MSM se konal opět za podpory Kraje Vysočina – Fond Vysočiny a celé řady sponzorů, kterým patří velké díky a těšíme se na budoucí spolupráci nejen na MSM.

Velké díky patří také všem, kteří se na přípravě a organizaci letošního MSM podíleli a přispěli k úspěšnému zvládnutí celé akce i v době covidové.

Tým Jiskra Vír.

Foto: Miroslav Nosek / Ester Trefilová

Výsledková listina ke stažení (PDF)

 

Fotbalová sobota ve Víru

Po obavách z počasí předchozích dní se ve Víru 20. června 2020 uskutečnila fotbalová sobota. Součástí celodenní akce byl 42. ročník tradičního turnaje žáků v kopané.

O vítězství spolu bojovaly týmy:

 • Jiskra Vír
 • FK Štěpánov
 • SK Rožná
 • Sokol Radostín nad Oslavou
 • FK Radešínská Svratka

Počasí se nad Vírem nakonec umoudřilo a na perfektním trávníku se sehrálo celkem 10 zápasů. Hrálo se systémem každý s každým. K bezproblémovému průběhu turnaje přispěli zkušení rozhodčí a nadšení pořadatelé.

Hlavní sponzor, Údolí sportu, zajistil pro hráče výborné a bohaté občerstvení.

Na závěr turnaje na hráče čekalo velké překvapení v podobě tomboly o unikátní suvenýry podepsané slavnými hráči a jako hlavní cenu jsme losovali mobilní telefon, který věnovala společnost Simplycom Group.

Konečné pořadí turnaje:

Umístění Tým Skóre Body
1. FK Radešínská Svratka 18 : 2 12
2. SK Rožná 11 : 2 9
3. Jiskra Vír 4 : 7 6
4. Sokol Radostín nad Oslavou 8 : 6 3
5. FK Štěpánov 0 : 24 0

Nejlepší hráč: Ondřej Kadlec, FK Štěpánov

Nejlepší střelec: Milan Kříž, FK Radešínská Svratka (7 branek)

Nejlepší brankář: Jakub Humpolík, Sokol Radostín nad Oslavou

Velké dík patří všem partnerům celého turnaje, účastníkům a skupině pořadatelů, kteří stojí za velmi úspěšným turnajem. Celý program dne, výsledky jednotlivých zápasů, střelce a rozsáhlou fotogalerii si můžete prostudovat na Facebooku – https://www.facebook.com/jiskravir/.

Partnery 42. ročníku byly:

 • Údolí sportu
 • Obec Vír
 • Michal Matuška
 • Simplycom Group
 • E.on
 • SPH
 • Nekupto
 • Zuriel
 • KFS Vysočina
 • OFS Žďár nad Sázavou
 • Velkoobchod potravin Kamil Herník
 • Smíšené zboží Dagmar Košíková
 • Myslivecký spolek Vír
 • Muškaření Šenkýřovi

Tým Jiskra Vír

Fotbalová sobota ve Víru

Program dne:
✅ 8:00 – 13:00 – Žákovský turnaj
✅ 13:00 – 13:30 – Dovednostní disciplína pro týmy
✅ 13:45 – Vyhlášení výsledků turnaje
🎩 Losování věcných cen a podepsaných věcí slavnými hráči
✅ 15:00 – Zakončení turnaje

✅ 17:00 – Legendární rozlučkový zápas Jiskra Vír 2000 vs. Jiskra Vír 2020

😎 9:30 – 15:00 – Doprovodný zábavný program pro malé i velké o drobné ceny.

#myjsmejiskra #oldboys #newgeneration

Přístavba hasičské zbrojnice – Vír

Cílem projektu je provedení stavebních úprav (přístavba garážových prostor) požární zbrojnice v obci Vír za účelem zvýšení odolnosti stanice vůči účinkům mimořádné události tak, aby složka IZS mohla plnit své úkoly v době mimořádných událostí.

Předmětem projektu je provedení stavebních úprav požární zbrojnice v obci Vír za účelem zvýšení odolnosti stanice vůči účinkům mimořádné události tak, aby složka IZS mohla plnit své úkoly v době mimořádných událostí. Realizovány jsou stavební úpravy stávající hasičské zbrojnice, tj. vybudování přístavby a rozšíření garážových prostor, s cílem řádného garážování, údržby a efektivního využívání výjezdové techniky JSDH Vír.

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.

18. Vírský sumec a 25. Mikulášský trampský bál T. O. Falešná karta

Trampská osada a kapela FALEŠNÁ KARTA zve srdečně všechny na svoji tradiční akci – trampský hudební festiválek „Vírský sumec“ spojený s Mikulášským trampským bálem T.O. Falešná karta. Tato akce proběhne v kulturním domě ve Víru v sobotu 7. prosince 2019.

Vše začne v 15:30 hod. „18. Vírským sumcem“. Na tomto trampském festiválku se v minulosti objevilo mnoho kapel pohybujících se v naprosté špičce FTC žánru – např. Ozvěna, Lístek, Stráníci, F.T. Prim, Přístav, Epy de Mye, Chrpa ad…Letos se vám, kromě krátkého úvodního bloku Falešné karty, představí:

 • Monopól – kapela okolo Pavla „Jima“ Macháčka (bývalého basisty Falešné karty) hrající vlastní akustickou muziku
 • B.P.T. – kapela zpívající spirituály i vlastní tvorbu na pomezí folku a trampské písně
 • Karabina – legendární trampská kapela ověnčená několika Portami
 • Marien – jedna z nejprogresivnějších a nejúspěšnějších současných folkových kapel v čele s Víťou Troníčkem

(Pokračování textu…)