Nejvyšší kopec v okolí strážící z jihozápadní strany Vír, 649 672 metrů vysoká Kača, oficiálně Povrchnice.  Lehce přístupná od Pivonic, obtížně přístupná z Víru (pokud to v záchvatu šílenství nevezmete z údolí kolmo vzhůru). Na jejím vrcholku je malá mohyla z kamení, kde jsem před lety nechal vrcholový sešit, aby se do něj zaznamenali ostatní dobyvatelé 🙂

Komentáře (2)

  • Zdeněk Lipský

    Kača neboli Povrchnice (ten druhý název je umělý, vymyslel jej pan Šťastný, zakladatel turistiky ve Víru). Ve Víru je to prostě Kača. Je zajímavé, že při pohledu z Víru od řeky vypadá, jako by její hřbet šel rovnoběžně s řekou, ve skutečnosti má Kača hřbet kolmo na řeku od severu k jihu. Krásně je to vidět, když vylezete nahoru nebo při pohledu třeba od Hlubokého nebo na leteckém snímku. Mockrát jsem na ni vylezl přímo diretissimou od Ledniček nahoru. Ve hřbetu jsou tři vrcholy, jeden se skalnatým hřbítkem zarostlým nepříjemným ostružiním (raději si vzít dlouhé kalhoty než kraťasy). Jejich nadmořská výška je ovšem větší, než uvádí původní text. Nejvyšší je ten nejjižnější vrchol na podrobné mapě nazvaný Bajerův kopec 672 m. Další dva vrcholy severně od něj mají shodnou výšku 671 m. Kousek na sever od toho nejsevernějšího je myslivecká bouda a pak už se terén prudce sklání k Víru k řece.

  • Marek Klusák

    Dobrý den, tak to jsem žil v mylné představě, který z těch vrcholů je vlastně nejvyšší. A jak je vůbec vysoký 🙂 Kdoví, jak jsem k tomu číslu před lety došel.

    S těmi ostružinami máte pravdu, a na tomto vrcholku byla právě kamenná mohylka. Automaticky jsem to považoval za označení nejvyššího bodu.

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..