Provoz knihovny

Knihovna je otevřena každé pondělí od 16,30 do 18h.

Novinky

Knihovna prošla zásadní reorganizací. Knižní fond je od listopadu 2010 řazen podle řádných knihovnických regulí. Všechny knihy jsou evidovány v databázi žďárské knihovny a označeny čárovým kódem, pomocí kterého jsou evidovány i výpůjčky knih. V rámci výměnného fondu žďárské knihovny má knihovna k dispozici dalších 250 titulů. Přijďte si vybrat!

Nové knihy

Knihovna disponuje dalšími knihami (zhruba 250 knih) z výpůjčního fondu ze žďárské knihovny. Přijďte si vybrat..!

Dana Říhová

Meziknihovní výpůjčky

Meziknihovní výpůjčky už fungují. Pokud sháníte knihu, která není ve knižním fondu MLOKa, napište mail nebo se stavte, pokusím se ji sehnat ve žďárské knihovně.

Dana Říhová

Spousty nových knih

Obnovila jsem spolupráci se žďárskou knihovnou. V současné době probíhá nová inventarizace knižního fondu. Přejdeme na nový systém evidence knižního fondu přes webové rozhraní žďárské knihovny. Čtenáři budou moci nahlížet i do knižního fondu jiných knihoven a v dohledné době budou znovu možné i meziknihovní výpůjčky.

V rámci této spolupráce nám také žďárská knihovna půjčila stovky nových titulů z výpůjčního fondu. Knihy už jsou roztříděné podle žánrů, takže přijďte, určitě si vyberete!

Dana Říhová

Květnové svátky

Na 1.máje je vám knihovna k dispozici. Co třeba zkusit něco z červené knihovny? Ta se k tomuto dni tak nějak hodí…:o)

8.5.2009 bude knihovna zavřená.

Dana Říhová

Poděkování

Děkuji paní Findeisové o obohacení knižního fondu o další zajímavé tituly všech žánrů.

Dana Říhová

Knižní fond

Kompletní soupis knižního fondu už je na webu. Od poslední verze v únoru 2009 přibylo dalších 60 knih.

Dana Říhová

Poděkování

Děkuji paní Kamile Purčové o obohacení knižního fondu o další tituly v žánru Čtení pro dámy.

Dana Říhová

Nové knihy pro dospělé

Detektivky a napětí:

Smrtící investice (Kjell Ola Dahl) Jako pavouk v síti číhá starý Johansen noc co noc za oknem a chtivě sleduje milostný život mladé Reidun Rossendalové. A pak je tato dívka brutálně zavražděna. Při vyšetřování zločinu se kriminalisté setkají se špínou nejen v bytě starého chlípníka. I za luxusní fasádou počítačové firmy, kde Reidun naposledy pracovala, a profesionální maskou jejích bývalých kolegů se skrývá žumpa korupce, zrady a žárlivosti. Než případ dospěje k dramatickému finále a překvapujícímu rozuzlení, zahynou rukou vraha ještě další oběti…

Šifra mistra Leonarda (Dan Brown) Knižní podoba amerického filmu se stejným názvem. Kouzlo Brownova vyprávění spočívá především v mistrném stupňování napětí, překvapivých dějových zvratech a schopnosti nabídnout v pravou chvíli odlehčení v podobě zábavné perličky z oboru hlavního hrdiny profesora Langdonova – dějin symbologie. Autor rafinovaně kombinuje detektivní příběh s překvapivými konspiračními teoriemi, a mísí fakta se spekulacemi tak dovedně, že čtenář zůstává na pochybách, čemu vlastně věřit. Ale na tom ve víru struhujícího děje vlastně nezáleží.

Hlas (Arnaldur Indridason) Každoročně o Vánocích proudí do Reykjavíku turisté prožít vánoční svátky jinak… Když je ve sklepě renomovaného hotelu nalezen mrtvý vrátný, jehož někdo uškrtil, zdá se být po idyle. Záhadnou vraždu má Erlendur spolu s kolegy z reykjavícké kriminálky vyřešit tak, aby nepoplašil mezinárodní klientelu hotelu. Smrt starého muže se vlastně nikoho nedotkla, nikdo se s ním nestýkal. Kdo tady mohl mít zájem odstranit starého samotáře. Nitky vedou hluboko do minulosti…

Historické romány:

Řeka Bohů IV. Vnitřní oko (Wilbur Smith) Čtvrté pokračování úspěšného vyprávění o otroku Taitovi a jeho životě na faraonově dvoře. V tomto dílu dosáhl kdysi ješitný otrok Taita postavení uznávaného mága, jehož životním úkolem se stává záchrana životů i osudů obyvatel Egypta po té, co řeka Nil začala vysychat. Vypravěčský talent autora je nepochybný. Strhující děj, jeho nečekané zvraty i velmi naturalistické líčení bitev i milostných scén nedovoluje čtenáři knihu odložit dříve než po přečtení poslední stránky.

Čachtická paní – příběh hraběnky Báthoryové (Jóžo Nižnánsky) Příběh hraběnky Báthoryové, který pravdivě a věrně popsal Jóžo Nižnánsky, se odehrává na rozhraní 16. a 17.století a čerpá ze skutečných událostí. Děj je nabitý nejen zajímavými historickými a dobovými fakty, ale je především napínavým až detektivním čtením. Vyvrcholení děje je nekonečná až chorobná touha čachtické paní být za každou cenu krásnou. Tato touha byla příčinou zmaření životů mnoha nevinných mladých dívek. Bylo jen otázkou času, kdy se část příběhu stane námětem pro filmové zpracování. Této látky se chopil zkušený režisér Juraj Jakubisko ve filmu Báthory. Čtenář na 512 stranách prožije vedle napínavého dobrodružství i nezištnou lásku, nenávist, zradu, zklamání i nenávist.

Čtení pro dámy:

Princezna Džarmína (Norman Johnson, Andrew Crofts) Norman Dorset je muž nepokojné povahy, který se nejednou ocitl v konfliktu se zákonem. Když se po sedmi letech vrátil z vězení, podařilo se mu brzy vyhoupnout se opět na výsluní. Spokojeně si užívá pohodlného života, dokud se po něm nezačne shánět policie. Právě v tu chvíli potká po letech svého bratra Lena. Len právě zoufale shání personál, který bude chránit členy arabské královské rodiny, jedné z nejbohatších na světě. Podaří se mu přesvědčit Normana, aby se úkolu ujal. A tak se Norman seznámí s líbeznou princeznou Džarmínou, netrvá dlouho a pojí ho k ní křehké citové pouto…

Muži a jiné katastrofy (Kerstin Gier) Honba za vysněným mužem se stala pro Juditu jedním velkým groteskním dobrodružstvím. Šestadvacetiletá Judita je absolutně nespokojená se svým životem. Její přítel je zcela nepoužitelný – zajímá ho už jen sport a jiné ženy – studia a práce v kanceláři má plné zuby a muži, se kterými se čas od času schází, se jí zdají úplně k ničemu. Ani Juditiny kamarádky na tom nejsou lépe. Susanna odhodila veškeré zábrany a pro peníze se začala spouštět se starým, nudným panákem. Katja se nechává svým přítelem obelhávat a podvádět a Mila se musela zamilovat zrovna do notorického ješity. Příběhy dívek ve světě mužů, které vrcholí překvapivě a neočekávaně, vypráví autorka velice vtipně, duchaplně, poutavě a čtivě.

Literatura faktu:

Rozkoš a láska – dějiny partnerských vztahů ve středověku (Leah Otis-Cour)

Autorčiným záměrem je poněkud poopravit dosud stereotypní představy o středověku jako období sňatků bez lásky, naprosté nerozlučitelnosti manželství, především církví živeného odporu k sexualitě a tělesnosti vůbec i všestranné podřízenosti ženy ve společnosti ovládané muži. Na základě neobvykle širokého pramenného materiálu, zahrnujícího stejně tak texty teologické a právní jako anonymní rytířské romány, vykresluje autorka mnohostranný obraz vztahu mezi mužem a ženou ve středověku.

Rady a rozumy:

Smaltování bez pícky (Monika Jankůj) Knížka z edice Výtvarná dílna naplněná návody a popisy technik smaltování na plotně obyčejného elektrického vařiče.

Lidové tradice (Dagmar Šottnerová) Původ lidových tradic, zvyky, pověry, pranostiky, říkadla.

Nové knihy pro děti

Čarodějnice Lili v cirkuse (Knister) Od té doby, co našla Lili vedle své postele kouzelnickou knihu, čaruje moc ráda. Čarování má ale většinou nepředvídatelné následky… Třeba když do města zavítá cirkus a Lili se chystá na večerní představení. Těší se na nezapomenutelné zážitky. Vsaďme se – jak to všechno dopadne?

Neobyčejná dobrodružství pro neobyčejné kluky a holky (Radek Daniel a Lenka Procházková) Kniha je plná napínavých příběhů, hrdinové v ní s dětskou upřímností, spontánností i nezbedností tropí nejrůznější vylomeniny. S odvahou se vydávají za tajuplným zlodějem, který umí létat. Vnikají do cizí zahrady, kde rozbíjení okno chatky a z vlastní hlouposti se dostávají do pořádného maléru. S láskou zachraňují život malému ptáčkovi…

Kamarádi to nevzdávají (Dana Nowaková) Dvacet osm pohádkových, dobrodružných i úplně obyčejných příběhů na motivy lidových přísloví, pořekadel a citátů pomůže dětem pochopit, co se tím myslí, když se říká třeba: Pýcha předchází pád a domýšlivost klopýtnutí.

Obrázkové příběhy o vynálezech (Bohuslav Žárský) Abychom žili tak, jak žijeme, museli si naši předkové lámat hlavu, až se jim z ní kouřilo. Objevovali a vynalézali. Jak se jim to v staletích a tisíciletích před námi dařilo, co bylo dřív a co až potom, kde pomohla náhoda a s čím se potýkala celá pokolení? Pojďme si o tom velikém dobrodružství povídat. S mnoha vynálezy si lidé poradili tak dávno, že nikdo neví, jak vlastně přišly na svět. O těch novějších už jsou i písemné záznamy, ale nikdy se nenapíše všechno, proto má představivost dveře dokořán!

Zoubek se vrací! (Tony Wolf) Bohatě ilustrovaná knížka pro nejmenší s vyprávěním o myšáku Zoubkovi a jeho putování nejen po lese.

Otisky kosmických katastrof 3D (Pavel Gabzdyl) Ať už planety podobné Zemi, jejich satelity nebo dokonce komety a malé planetky – všechny nesou na povrchu otisky dávných katastrof v podobě kruhových prohlubní. Naše nejbližší vesmírné okolí nám může připadat jako bezpečný prostor, kde se téměř nic neděje. Opak je však pravdou a tato kniha vám o tom podá důkaz, v některých případech dokonce trojrozměrný!

Dana Říhová

Každý pátek od pěti, čtení v MLOKu pro děti!

Celý leden jsme procházeli Vysočinou a blízkým okolím Víru v doprovodu pověstí, báchorek a více či méně pravdivých příběhů. Od února budeme číst na pokračování jednu z mých nejoblíbenějších dětských knih, Chatu v Jezerní kotlině od Jaroslava Foglara.

Dana Říhová

Upomínky

Zdvořile žádám čtenáře, aby respektovali knihovní řád. Zejména to, že výpůjční doba je jeden měsíc a s upomínkami je to myšleno vážně. Již teď je poptávka po již vypůjčených knihách. Nenechte prosím své „kolegy“ čekat a neustále se ptát, byla-li ta která kniha již vrácena. Není problém výpůjční dobu prodloužit, stačí jen napsat email nebo se stavit. Důležité zkrátka je, dát to vědět a dané slovo dodržet, abychom se nedostali do nepříjemné smyčky. Děkuji.

Dana Říhová

Žhavý přírůstek

Jednou z posledních novinek v knižním fondu je i kniha Vír v údolí Svratky.

Dana Říhová

Knižní fond

Usilovně pracuji na inventuře knižního fondu MLOKa. Je to práce velmi náročná a zdlouhavá, proto žádám čtenáře o trpělivost. V dohledné době se na webu objeví soupis knih knižního fondu, třeba alespoň dosud sepsané žánry. V lednu plánuji znovu nastartovat meziknihovní výpůjčky se žďárskou knihovnou. I vírské knihy by měly doznat obměny, i když nové knihy přibývají téměř každý týden. Postupem času se o přírůstcích bude moci na webu informovat. Uvítám jakékoli připomínky, názory i náměty. Neváhejte mi napsat, o jaké knihy byste měli zájem, já se pokusím vám vyhovět.

Dana Říhová

MLOK má svého maskota

Vírské děti daly knihovně vánoční dárek. Vytvořily krásného metr velikého mloka skvrnitého, který teď zdobí knihovnu. Také se mi dostalo cti zalistovat a začíst se do prvního vydání školního časopisu Zábavná škola Vír, který píší právě děti. MLOK se stal pravidelným odběratelem a návštěvníci knihovny mohou sami posoudit, jak moc se dětem časopis povedl. A věřte, že se tam dočtete opravdu zajímavé věci, třeba i o tom, co všechno je možné zaslechnout ze sborovny :o)!

Ještě jednou dětem děkuji za velmi milou předvánoční návštěvu i za jejich nevšední dárek. Odměnou zvu děti na každopáteční zimní čtení, které odstartuje 2. ledna 2009 v 17h. Čtení mohou děti navštěvovat až do 20. března 2009. Pak už bude jaro!

Dana Říhová