Když organizační výbor Malého svrateckého maratónu ve složení Janoušek Mojmír, Matuška Bohuslav, Pěnčík Zdeněk, Ševčík Zdeněk a Šudoma Zdeněk v r. 2005 připravoval podklady do termínovky „Běhů mimo dráhu – maratón“, bylo rozhodnuto vyzkoušet nový závod – horský běh, kterých se v té době u nás v Česku mnoho neběhalo.

ZRUŠENO! Propozice 16. ročníku horského běhu Bystřickem kolem Vírské přehrady (30. května 2020) – ke stažení zde

Všechny publikované články vztahující se k horskému běhu naleznete v rubrice Sport > Horský běh Bystřickem kolem Vírské přehrady.


Trasa byla jednohlasně zvolena s ohledem na uvažovaný profil a délku trati a to v okolí přehrady, po silnicích s co nejmenším silničním provozem. Závodem budou také propagovány obce regionu Bystřicko, přes které závod běží ( Dalečín, Veselí, Hluboké, Korouhvice, Chlum, Věstín). Náročnost běhu je dána profilem trati, kdy závodníci na vzdálenosti 28km překonávají celkové převýšení 524m

Nejnižším místem je křižovatka u Šťastných ve Víru s 387 m n.m. oproti vrchu nad Veselím s n.v. 665 m. Nejnáročnější stoupání je mezi odbočkou do Veselí v Dalečíně a již zmíněným vrchem nad Veselím, kdy musí závodníci na vzdálenosti 4 km překonat výškový rozdíl 186 m. Nejdelší seběh je naopak mezi 23. km ve Věstíně a 26. km ve Víru, kdy na 3 km seběhnou 161 m. Na trase mají běžci 4 občerstvovací stanice a to na 5. km u přehrady ( Kobylí skála), na 10. km u Obecního úřadu v Dalečíně, na 17. km v Hlubokém a na 21. km v obci Chlum, kde pomáhají s občerstvením obyvatelé zmíněných obcí.

Na celé trase je spousta krásných míst s výhledy na okolí Vírské přehrady a to nad obcemi Veselí, Hluboké, Chlum i Věstín. Prvních 10 km probíhá v samé blízkosti přehradní nádrže po pravobřežní komunikaci, kde je zákaz provozu motorových vozidel a také úsek mezi obcí Chlum a Věstín (cca 4 km) je prakticky bez silničního provozu.

Pro doprovod závodníků, rekreační běžce i pro ty, pro které je hlavní závod příliš náročný, je připraven závod pro „příchozí“ na 4 km s převýšením 130 m „Přes přehradu“ a další doprovodné soutěže a ukázky sportů (lukostřelba, lezení na svislé stěně, sjíždění Svratky na raftech aj.).

Kromě samostatného hodnocení závodu připravili pořadatelé soutěž o pohár „Běháme Vysočinou“, kdy nejlepší součet časů z horského běhu „Bystřickem kolem Vírské přehrady“ a „Malého svrateckého maratónu“ určí celkového vítěze poháru.