Katastrální mapu Víru, vedení plynu či vodovodu a dalších sítí si může nyní kdokoli jednoduše prohlédnout na svém počítači. Stačí mít nainstalovaný program Google Earth pro „prohlížení zeměkoule“, a datový soubor s podklady. A být připojen k internetu (mapová data se stahují z internetu)

1. Stáhněte si program Google Earth zde, tlačítkem Stáhnout Google Earth vpravo nahoře. Instalace je jednoduchá a v češtině.

2. Stáhněte si datový soubor z našeho webu.

(Pozor! I přes veškerou snahu obsahují mapové podklady několik chyb, a ne vše je zakresleno 100% přesně. Nelze se tedy na zjištěné informace slepě spolehnout.)

A jak dosáhnout například takovéhoto výsledku?

google-earth-01

Velice jednoduše:

Spusťte program Google Earth – zobrazí se vám planeta Země. Ovládání programu je jednoduché – podržíte-li levé tlačítko myši, můžete si planetou libovolně otáčet. Točíte-li kolečkem myši, planetu si přibližujete nebo oddalujete. Kolečko myši můžete i stisknout, a pak si mapu různě natáčíte, a při dostatečném přiblížení zjistíte, že není placatá, ale plastická (jsou znát kopce a údolí).

Je třeba si „zazoomovat“ na Vír – buď jej na mapě najdete, nebo vlevo nahoře do kolonky Hledat jednoduše napíšete „Vír“ 🙂

Jste-li nad obcí, pak stačí jednoduše chytnout datový soubor myší a přetáhnout jej nad mapu, a pustit jej v okamžiku, kdy se u kurzoru objeví malé „plus“. Jiný způsob je tradiční cesta přes menu Soubory > Otevřít …, a dohledání uloženého datového souboru.

V tento okamžik vám možná počítač na chvilku přestane reagovat, protože informací v datových podkladech je spousta a procesor se možná trochu zapotí, než je na mapě vykreslí.

V levé části programu se vám v boxu Místa objevily nové „vrstvy“. A to jsou jednotlivé sítě zobrazené na mapě. Jednoduše si je můžete odšrtávat (a skrývat) a nechat zobrazené pouze ty, které vás právě zajímají.

google-earth-02

A to je vše.