Okolí Víru se strmými svahy a skalními ostrohy přímo vybízí k objevování jeho krás z výšek. A nejenže k tomu vybízí, ono je k tomu dokonale uzpůsobeno…

 

!! Podrobnější informace a také fotografie naleznete v článku o vírských skálách !!

 

 

Klubačice

Skalní stěna nad meandrem řeky, strážící údolí i obec samotnou. Shlédnout můžete na velkou část Víru i Hrdou Ves, jenom cesta sem je trochu obtížnější. Nejlépe se sem dá patrně dostat od přehrady cestou vedoucí k vysílači nad vesnicí a kolem něj dolů ke srázu, kudy už vede pěšina až k vyhlídce. Ta tu stála již na začátku století, přesněji v roce 1911. Vzpomíná na ni pamětní deska zasazena do skály v místě vyhlídky. K bezpečnosti také přispívá nové železné zábradlí, takže ani slabší povahy se nemusejí bát.

Kobylí skála

Název dostala podle kruté pověsti, kdy na ni vyjížděli postupně tři bratři na koních, usilujíce o ruku spanilé princezny. Na jejím nejvyšším místě se museli otočit, ale povedlo se to až třetímu, který kvůli marnivosti princezny (nebo to byla jen urozená dívka?) přišel o dva bratry a její smrtí je pomstil.

Je to patrně nejkrásnější vyhlídka zde v okolí, a také je obtížně dostupná. Shlédnout můžete na vodní hladinu přehrady, která se rozlévá pod skálou a táhne se údolím až k Dalečínu. Ovšem málokdo ví, že ještě lepší výhled je ze skalního hřebenu nad samotnou „Kobylinou“, ale dostat se tam už vyžaduje i notnou dávku překonání strachu z výšek a zapření pudu sebezáchovy.

Hraběcí stolek

Tato vyhlídka leží přes řeku přímo proti Pyšolci nad širokým meandrem Svratky a dříve tu stávala dřevěná rozhledna. To je ovšem minulost, kterou připomíná pouze kamenná zídka na nejvyšším bodě skály. Turisté si mohou prohlédnout dolní přehradu (Vír II) a také Pyšolec, který je ovšem většinu roku skryt v listnatém lese. Cesta sem není nijak značená, i mnoho místních by ji nenašlo. Proto nabízí nádherný klid a ticho přírody…

Horymírka

Poslední z vyhlídek, strážící konec obce ve směru na Rovečné. Její vrcholek je ohrazen železným zábradlím, ale úzké údolí zamezuje lepšímu výhledu. Značená cesta sem neexistuje.

Krajina

Obzvláště krásná a divoká je krajina na východním břehu říčky Bystřičky v úseku od Aueršperku po tábor Jitřenka. Zdejší prudké svahy a skalní útvary nabízejí mnoho míst k prohlédnutí případně k toulkám dál od civilizace (to je splněno dokonale).