Svého času nejdůležitější hrad zubštejnské části pánů z Pernštejna byl postaven v první třetině 14. století a sloužil dlouhou dobu jako ochranná jednotka pro obchodní stezku vedoucí kolem meandrů řeky Svratky.

První zmínky pocházejí z roku 1350, kdy Filip z Pernštejna prodal poškozený hrad Ješkovi z Konice a Ješkovi z Kravař. Ti jej patrně opravili, protože roku 1358 ho získal markrabě Jan Jindřich. Další zmínka pochází z roku 1464, kdy je hrad považován za rozbořený, ale nález mramorových kamenických článků dokazuje činnost ještě v 15. století.

Tehdy se však posádka stala sama loupežníky, před kterými kdysi chránila malebné údolí široké řeky Švarcavy (nynější Svratky). Samotná existence hradu byla zpečetěna za válek mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem, kdy byl dobyt a vypálen. Pyšolec byl původně největší z trojice Pyšolec, Zubštejn, Aueršperk.

Toto nádherné místo, ležící na červené turistické stezce, je často navštěvované, především v letním období. Od Víru je vzdáleno 2.5 kilometru a až do podhradí vede mírně stoupající lesní cesta.

Komentáře (1)

  • Zdeněk Lipský

    Nadmořská výška 465 m. Místo zajímavé nejen historicky, ale také po přírodní stránce. Listnatý les původního druhového složení, staré buky. V předjaří zde rozkvétá (doufám, že ještě stále, už jsem tam dlouho v předjaří nebyl) modrý jaterník podléška a nyní už velmi vzácný lýkovec jedovatý (jen několik keříků, nutno chránit !).

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..