Zřícenina hradu Zubštejna (Zubrštejna, Kamene, Lapisu) je dominantou zalesněného hřebenu nad obcí Pivonice (682 m. n. m) a je dobře viditelná od Bystřice nad Pernštejnem. Na místní poměry (ve srovnání s Pyšolcem a Aueršperkem) mohutná stavba je pozůstatkem hradu vystavěného za účelem ochrany kupecké stezky vedoucí údolím Svratky od Brna do Poličky. O datu založení se vedou spory, první zmínka z roku 1214 neodpovídá postupu kolonizace zdejšího kraje a také archeologické vykopávky ukazují na počátek 14. století. Důvodem pro založení byla patrně potřeba oddělených sídel pro rozrůstající se rodové větvě Pernštejnů.

Finanční obtíže tohoto rodu vedly k následnému přecházení Zubštejna mezi různé majitele, až je roku 1437 uváděn jako hradiště, tedy místo zbořeného hradu – během husitských válek byl tedy velmi pravděpodobně vážně poškozen. Tehdy už byl opět v rukou Pernštejnů a ti jej také znovu obnovili a lépe opevnili. Další finanční těžkosti pernštejnkého rodu vedli k jeho dalšímu prodeji, ale to je již roku 1547 uváděn jako pustý zámek.

Zřícenina je dobře přístupná, zachovány jsou zbytky paláce, místností s klenutými stropy, schodišť.

Nelze nezmínit nádherný výhled do kraje, který se ze zříceniny nabízí, především do údolí Svratky (k jihu) a na Bystřici nad Pernštejnem.

Na palouku před Zubštejnem stojí mohyla, v níž je uchována hlína památných míst české historie – Vítkov 1420, Lidice 1942, Banská Bystrica 1944, Dukla 1945, Brno – Kaunicovy koleje.

Komentáře (0)

Zatím žádný komentář.

Přidejte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..