Vírské výlety 2007

Na počest zakladatele a prvního průkopníka turistiky ve Víru Františka Šťastného. Motto: Nestůjte nohy, choďte horami, krajem mocného kdysi Věnavy, užijte přírody hýřící krásami, poznejte Vír, perlu Moravy!

Výlety půjdeme v sobotu 5. května 2007 a zváni jsou všichni, kteří se chtějí na vlastní oči přesvědčit, jaké krásy přírody nám zůstávají skryty, pokud se za nimi sami nevypravíme. Prezentace účastníků bude z Kulturního střediska (bývalá Mateřská škola) ve Víru od 7 do 11 hodin, ukončení do 17 hodin. Výlety se konají za každého počasí. Každý, kdo se zúčastní, jde a jede na vlastní nebezpečí. Rodiče plně odpovídají za své děti. Startovné je dobrovolné. Občerstvení zajištěno. Udělejte něco pro své zdraví a dobrou pohodu, poznávejte své okolí:

1. trasa – 11 km

Vír – Javorův kopec – Horní les (rozhledna) – modrá – 6 km
Horní les – Chlum – modrá – 2 km
Chlum – Klubačice (vyhlídka) – nevede po značce – 2 km
Klubačice – Vír – červená – 1 km

(Pokračování textu…)

S letním počasím letní vzhled

dizajn-leto Je to teprve pár týdnů, co začalo jaro roku 2007 a přesto už byl zimně laděný kabátek našeho webu trochu pasé, ne-li přímo webmasterovou ostudou 🙂 Vytvořil jsem tedy vzhled vskutku letní, veselý a hrající barvami. Doufejme tedy, že se bude s počasím za okny shodovat velmi, velmi dlouho.

Web samotný doznal i několika strukturálních změn, například nejnovější aktualita se vypisuje na úvodní stránce nad texty, při přidávání komentáře lze zobrazit jeho náhled ještě před publikováním. Drtivá většina novinek je ovšem v administraci a usnadňuje správu obsahu tohoto webu nám, editorům.

Máte-li k současné podobě webu jakékoli výhrady či připomínky, neváhejte a podělte se o ně v komentářích pod tímto textem.

Vír na starých vojenských mapách

Náhodou jsem na internetu narazil na zajímavý projekt Laboratoře geoinformatiky Univerzity J. E. PurkyněStaré mapy Čech, Moravy a Slezska. A když staré, tak z dob rakousko-uherského císaře Josefa (~1760) apod. Na podobném principu, který dobře známe z moderních mapových serverů, jsou zpracovány vojenské a katastrální mapy celé republiky. Kdo se chce podívat, jak vypadalo okolí Víru na starých mapách, má jedinečnou šanci. Následující obrázek znázorňuje údolí budoucí přehrady.

stara-mapa-prehrada

Virtuální procházka Vírem

Jarní čas je znát již i na Vysočině a změny se nevyhýbají ani našemu webu. Před třemi týdny jsme spustili virtuální kroniku, dnes – aby té virtualizace nebylo málo – spouštíme virtuální procházku obcí.

Co si pod tím představit? Sbírku záběrů naší obce ze všech možných míst a ve všech ročních obdobích. Ve výsledku jde o obrovskou mapu obce (obrázek o rozměrech 3000×2300px – datová velikost 500kB), nad níž jsou zobrazena malá oka, mnou nazývaná fotobody. K těmto místům na mapě jsou připojeny fotografie, které se zobrazí právě po kliknutí na dané oko. Samotná ikonka oka naznačuje i směr či zorný úhel, který je fotografií snímán. Při najetí kurzorem na načtenou fotografii se v její spodní části objeví název, případně seznam dalších fotografií připojených k této jedné ikonce oka, fotobodu.

virtualni-prochazka

Mapa je záměrně zjednodušená, barvy se slévají do sebe. K tomu jsem přistoupil ze dvou důvodů: detaily na mapě nejsou pro virtuální procházku podstatné (obzvlášť existují-li letecké fotografie), a také plně detailní mapa by byla datově mnohem větší. Již takhle je půl megabajtový obrázek docela troufalost.

Naše virtuální procházka je vytvořena moderními technologiemi plně spoléhajícími na podporu skriptovacího jazyku Javascript návštěvníkovým prohlížečem. Zmiňuji to pouze pro jistotu, dobrou podporu Javascriptu mají všechny moderní prohlížeče a procházka byla otestována v Internet Exploreru 6, Firefoxu 2 a Opeře 9. Setkáte-li se přesto s nějakým problémem či chybou, budu Vám velmi vděčný, popíšete-li ji v komentářích níže, abych ji mohl opravit.

A nyní již na Vás čeká…

Virtuální procházka obcí Vír

Fotografií je v současnosti vloženo přibližně 60, připravený mám ještě obdobný počet dalších. Samozřejmě uvítáme zaslání Vašich fotografií, které se v procházce ještě nevyskytují (nebo v jiných ročních období) a rádi je zveřejníme. Kontaktovat mě můžete na e-mailu marek.klusak@gmail.com.

Virtuální kronika

Zákonem ze dne 30. ledna 1920 č. 80 Sb. ukládá se politickým obcím v celé Československé republice povinnost pečovati o řádné a pečlivé zapisování místních pamětí do trvanlivé knihy, obecní to kroniky.

Těmito slovy začíná (a zároveň svůj vznik vysvětluje) první kronika obce Vír. Od roku 1924 byl zaznamenáván život v obci a letmo i události ve světě. První kronika pokrývá období let 1924 až 1958, ve své závěrečné části se tedy věnuje stavbě přehrady.

ukazka-kroniky

Virtuální kronika obce Vír

Nasnímaná je v současnosti pouze první kronika, další části tudíž ještě nejsou aktivní. Pod každým listem je také pole pro zadání podstatných informací, o kterých daná strana kroniky pojednává a které může uložit úplně každý. V budoucnu pak půjde tyto informace použít pro vyhledávání.

Sníh nám dlouho nevydrží

Zatímco před rokem jsme noční sněžení na tehdejších desítkách centimetrů sněhu ani nezaznamenali, dnes ráno nešlo přehlédnout. Několik málo centimetrů mokrého sněhu pokrylo celé údolí a statečně bojovalo s pár stupni nad nulou. Najedete-li kurzorem na obrázek pořízený v 9:40, objeví se záběr z přibližně třetí hodiny odpolední.

tani-snehu-snih

Zimní vzhled stránek

Po rozpačitém prosinci a vetší části ledna konečně přišla ta pravá zima (ťuk ťuk ťuk) s teplotami pod nulou a spoustou sněhu. A abychom šli s dobou, převlékáme vírské stránky do zimního vzhledu.

Současně se také zapojujeme do soutěže Zlatý erb o nejlepší obecní stránky, můžete nás tedy podpořit (v hlasování veřejnosti) zasláním vašeho hlasu.

zimni-loucky

Vysočina MX CUP 2006

Motokrosový pohár Vysočina MX CUP vstoupil v roce 2006 pod tímto názvem do svého druhého ročníku, i když jeho historie je ve skutečnosti delší, neboť navazuje na závody, které se v předcházejících letech konaly pod jinými názvy. Na úplném začátku byla snaha několika nadšenců, kteří měli rádi motokros a doslova v polních podmínkách uspořádali první závody s účastí hrstky závodníků. Byl to ale velice důležitý okamžik v historii poháru.

Od té doby se mnohé změnilo. Pohár Vysočina MX CUP se stal v motokrosových kruzích známým pojmem, mnohonásobně vzrostl počet jeho účastníků a s tím také pochopitelně vzrostla organizační náročnost celé akce. Byly vyřešeny administrativní náležitosti, našli se partneři pro zastřešení poháru a rovněž byl vyřešen způsob registrace licencí jezdců. Vše postupně dostávalo svůj pevný řád.

vysocina-mx-cup-2006

(Pokračování textu…)

Vzpomínka na zimu

Zatím ani první prosincový týden nepřinesl zaznamenání hodné vločky sněhu, musíme se tedy spokojit s tímto snímkem zachycujícím brzce listopadový Vír pod lehkým sněhovým popraškem – který během několika následujících hodin zmizel. Ale přesto, kdo si tehdy neříkal, jak rychle střídá zima pozoruhodně dlouhý a teplý podzim? A nakonec to byl poslední listopadový sníh a ani v současnosti nás podle meteorologů žádné překvapení nečeká.

listopadovy-snih