Nové webové stránky

Webové stránky obce Vír prošly zásadní aktualizací. Po více než 4 letech byl úplně změněn redakční systém, na kterém běží, a který již značně zastaral – přešli jsme na světově rozšířený redakční systém WordPress, který je neustále rozvíjen a vylepšován. S touto změnou došlo i k naprosté změně vizuální podoby webových stránek, pro kterou jsem využil již existující webovou šablonu vhodnou pro obce a malá města – může se tedy stát, že na internetu narazíte na jiné webové stránky, která budou těm našim podobné.

(Pokračování textu…)

Fotosoutěž

V pravém sloupci přibyla nová upoutávka na Fotosoutěž. Je to část webu, jejímž účelem je shromáždit nejlepší fotografie Víru a jeho okolí od vás, čtenářů a návštěvníků těchto stránek, rozdělené podle měsíců, v nichž byly pořízeny. Pro každou fotografii pak můžete hlasovat, a z nejlepších fotografií z každého měsíce pak poskládáme odpovídající stránku do vlastního kalendáře obce Vír na rok 2014.

Proto vás prosíme, abyste se podívali do svých fotografií a ty nejlepší nahráli do odpovídajících měsíců (a co největší, klidně originály z fotoaparátu –  bude to sice déle trvat, ale snímky budou kvalitnější). A prosíme respektujte měsíc jejich pořízení a měsíc, do kterého je vložíte. Ať nemáme v říjnovém kole snímky novoročního koupání v Korouhvici 🙂

Fotografie jsou vloženy anonymně (vaše jméno bude uloženo, ale nikoli zobrazeno), a také není zveřejněno proběžné hlasování. Nebudete tak ovlivněni tím, které snímky se nejvíce líbí ostatním ani tím, jestli jejich autora osobně znáte.

Tematika fotografií není nijak omezena. Pouze by mělo platit, aby byly pořízeny ve Víru nebo jeho blízkém okolí. Krajina, společenské události, sportovní akce, pěkná stavení … fotografií můžete vložit neomezeně, čím více, tím lépe 🙂

Protože sběr fotografií musíme v říjnu 2013 ukončit, aby se stihl kalendář na další rok připravit, tak jsou již vypsány i podzimní měsíce. Do nich můžete vložit fotografie, které jste nafotili v daných měsících minulého roku. Další měsíce budeme postupně odkrývat, jakmile nastane jejich čas.

Několik svých fotografií jsem do Fotosoutěže již vložil, aby nebyla úplně prázdná, ale nyní je to již jen na vás 🙂

Nová podoba vírských internetových stránek

Po několika letech jsem opět aktualizoval vzhled webu. Doufám, že změna ze zelené barvy na bílomodrou pro vás nebude nijak drastická, nová podoba mi přijde čistší a přehlednější (ostatně, o to jsem se snažil nejvíce). Strukturálně se web nijak nezměnil, nic se nikam nepřesouvalo. Několik novinek na webu ovšem je.

1. On-line překladač do několika jazyků – vlaječky u horního okraje webu jej překládají do několika vybraných jazyků. Překlad je to sice strojový a určitě ne úplně dokonalý, ale určitě je to lepší řešení než dřívější jedna stránka informací v angličtině a jedna v němčině. Doufám, že to návštěvníci z ciziny patřičně ocení 🙂

2. Nová úvodní stránka Fotogalerie – nyní se zobrazí přehled všech doposud vytvořených fotogalerií s informacemi o počtu snímků a zhlédnutí, včetně náhledu první fotografie. Je to určitě vizuálně lepší zpracování než předchozí strohá informace o posledních pět fotogaleriích.

3. Mapa zajímavých míst – do pravého sloupce jsem umístil poutač na Mapu, která na webu sice již dva roky existuje, ale její potenciál je značně nevyužitý. Ještě s ní mám velké plány. Pozor! Zajímavá místa na ni může vkládat kdokoli, tedy i Vy!

4. Úpravy publikační části – těchto změn si nijak nevšimnete, slouží pouze publikujícím autorům. Přepracoval jsem tuto část webu tak, abychom nyní měli mnohem méně práce při publikování fotek, videí a ostatních článků. Snad se to brzy pozitivně projeví 🙂

Doufám, že se na webu neobjeví žádné problémy, ale zaručit to nemohu a budu velice rád, pokud mě na ně upozorníte. Samozřejmě se můžete vyjádřit k samotné nové podobě stránek a také napsat, co vám na webu nyní chybí nebo by šlo udělat lépe. Děkuji za reakce!

Se sněhovou nadílkou přišel i zimní vzhled

Za okny začalo sněžit, do Štědrého dne zbývá méně než měsíc a podzimní kabátek našeho webu přestal být aktuálním. Můžete se k modrému ladění vyjádřit v komentářích. A máte-li vhodné zimní fotografie do hlavičky, rád je vyměním.
zimni-vzhled

Teplota vzduchu ve Víru

První týden listopadu za námi a teploty vzduchu bez problémů překračují 15°C. Zajímavé. Zajímavá je také skutečnost, že od dnešního dne je údaj o teplotě vzduchu u nás v obci dostupný i na našem webu. Kde? V pravém sloupci nad Toplist počítadlem. Před nedávnem jsem na stránkách Povodí Moravy objevil informační stránku s údaji měřenými na Vírské přehradě, kde se mimo jiné objevuje i informace o teplotě vzduchu (měřená patrně někde na hrázi přehrady). Aktuálnost tohoto údaje není vždy úplně přesná, někdy tam i více hodin visí ta samá hodnota. Vírští se holt podívají na teploměr za oknem a přespolním musí stačit tato informace Big grin.

Tato teplotní data mi robot sbírá již od prvního dubna a časem snad vytvořím stránku s teplotními statistikami. Sice nebude nijak zvlášť užitečná, ale zajímavá ano.

Nová podoba novinek

Novinky jsou kratičká upozornění informující o změnách na tomto webu. Málokdo se chodí každý den podívat do Fotogalerie, aby zjistil, jestli se v ní neobjevily nové fotografie 🙂 Novinkou mohu snadno návštěvníky informovat, že se na webu konečně něco změnilo. Ale není to tak jednoduché – jak vůbec zajistit, aby si návštěvník vůbec všiml oné novinky? Po spuštění nové podoby webu byl jejich výpis umístěn v pravém sloupci, ale mezi dalšími informačními bloky se lehce ztratil. Musel jsem to vyřešit jinak.

Aktuální novinky se nyní vypisují pod hlavičkou webu a jsou lehce vizuálně odlišeny. Ale aby jimi nebyl vracející se návštěvník „otravován“ pokaždé, kdy na web zavítá, může každou z nich odkazem „již nezobrazovat“ skrýt. To si jeho internetový prohlížeč zapamatuje a příště tuto novinku nezobrazí. Ovšem přijde-li ten samý návštěvník z jiného počítače (například z práce), novinka se mu zobrazí, protože její skrytí si „pamatuje“ pouze domácí počítač.
Doufám tedy, že toto zobrazení novinek a aktualit bude lepší a užitečnější než původní řešení.

nova-podoba-novinek

Nová letecká mapa obce Vír

Je to již přes pět let, co se na tomto webu objevily letecké snímky Víru krkolomně pojmenované Ortofotomapa – v době jejího vzniku nebyly letecké fotografie na mapových serverech tak snadno přístupné jako nyní, šlo tedy alespoň o zajímavý, když už ne užitečný nástroj. Později jsem jej používal, potřeboval-li jsem přiblížit pozici nějakého místa v obci (obecního úřadu, …). Ale doba a možnosti pokročily a dnešním dnem zveřejňuji mnohem propracovanější a interaktivnější leteckou mapu obce založenou na mapových technologiích společnosti Google. Z technologického hlediska se jedná o jednoduchou integraci serveru Maps.google.com a přidání vlastních špendlíků s informačními bublinami.

Na tuto mapu tak může kdokoli připíchnout nový špendlík a přidat další „bod“ s patřičnou ikonkou (odkaz „Vložte na mapu nový bod“ pod horním okrajem mapy je doufám nepřehlédnutelný). Každý bod lze pojmenovat, připojit informační text i fotografie, určit jeho přesnou polohu.

V současnosti je na mapě pouze několik mnou vytvořených špendlíků, týkajících se především skalních vyhlídek, zřícenin a několika zajímavostí. Ale kdokoli může na mapu umístit špendlík s provozovnou svého podnikání či čehokoli, co uzná za vhodné – v ideálním případě „místa“, u kterého je znalost přesné polohy pro ostatní přínosná. Jen podotknu, že nový bod není po uložení ihned zveřejněn – z bezpečnostních důvodů podléhá mému schválení. Ale jsem na tuto událost automaticky upozorněn a schválení tak může být otázkou chvilky.

V budoucnu tuto mapu naleznete vždy v menu Obec Vír > Letecká mapa. Nebo vás napadne lepší název? Sem (do komentářů) s ním!

letecka-mapa-viru
V komentářích očekávám připomínky a nápady na vylepšení stejně jako jakékoli jiné názory.

Nové vyhledávání přímo od Googlu

Na původních stránkách zajišťoval vyhledávání v obsahu (až příliš) jednoduchý algoritmus, jehož použitelnost byla slušně řečeno velmi pochybná. Pro nový web jsem se tedy rozhodl využít možnosti, kterou nabízí nejpoužívanější vyhledávač současnosti – americký Google. Do stránek tak mohu vložit malý interní vyhledávač využívající technologie Googlu, ale vyhledávající pouze nad databází stránek, které jeho robot na našem webu našel.

Jedinou negativní vlastností tohoto řešení je zobrazování reklam ve výsledcích vyhledávání – pokud je vyhledávaná fráze komerčně zajímavá (například „ubytování“). Ale zjednodušeně řečeno, zobrazováním reklam platím za využívání vyhledávací technologie. A lepší kvalitní vyhledávání s reklamami než žádné.

Pevně věřím, že tento nástroj pomůže především náhodným návštěvníkům najít to, kvůli čemu na naše stránky přišli.

Panoramatické snímky Víru

Pan Milan Peňáz nám poskytl panoramatické snímky Víru a okolí, především Vírské přehrady. Prohlédnout si je můžete na samostatná stránce Panoramatické snímky Víru. Kdykoli později je naleznete v Menu > Obec Vír > Panoramatické snímky. Jeden sem vkládám jako „lákadlo“ 🙂

panorama-383-nahled

Nový web spuštěn!

Vírské internetové stránky konečně získaly avizovanou podobu. Z toho důvodu byly také od včerejšího večera odstaveny a dnes ráno konečně spuštěny, ačkoli to měla být maximálně hodinová operace. Ale člověk míní a digitální svět mění, takže bylo nutné počkat do rána na zásah technické podpory hostingu, aby odstranila nečekanou překážku. Pak následovalo ještě několik drobných oprav a úprav a nyní by již vše mělo být v pořádku. Pokud narazíte na nějaký problém, chybku ve vzhledu nebo cokoli jiného, pište na admin@virvudolisvratky.cz. Určitě se ještě něco objeví Big grin
Nyní mám nejméně dva velmi zajímavé nápady, co nového na stránkách vytvořit, ale zatím si je nechám pro sebe, ať je to překvapení.
Mimochodem, nyní – když novou podobu vidíte opravdu na vlastní oči – se k ní můžete samozřejmě vyjádřit a diskutovat. Včera mi byly zaslány fotografie Hrdé Vsi ke zvážení, jestli některou z nich nepoužít v hlavičce webu. Bylo by hezké, mít tam všechny části obce zastoupeny rovnoměrně, ale bohužel mnou pořízené podzimní fotografie Hrdé Vsi a taktéž ty zaslané jsou z pošmourných dní, a takový snímek se mezi ony slunečné obrázky bohužel nehodí.
Ale pomoci mi může kdokoli! Stačí prohlédnout vlastní fotky a vybrat zdařilé, které mi jednoduše pošlete! Snazší už to opravdu být nemůže.