Novinky ve virtuální kronice
Když jsem na jaře 2007 připravoval aplikaci pro listování v ofocených kronikách Víru a Hrdé Vsi, uvědomoval jsem si jednu podstatnou věc: jsou to jen obrázky. Jejich obsahem je text, ale ten nemohu nijak strojově zpracovat, nemohu v něm vyhledávat, nemohu jej nijak využít. Prohlížení kroniky obyčejným návštěvníkem by tedy znamenalo buď její prolistování od začátku do konce (pro nadšence do historie), nebo náhodné přelistovávání mezi stovkami stran pro zvědavce, kteří hledáním informace (= přečtením celé kroniky) nehodlají strávit půl dne.
Jedinou možností, jak obsah kronik zdigitalizovat a připravit pro vyhledávání, bylo vložit pod každý list kroniky textové pole, do kterého mohl kdokoli, kdo si onen list právě přečetl, pár slovy přepsat jeho obsah nebo zaznamenat, jakého data se události na listu týkají.
Postupně tak došlo k vytvoření databáze informací v kronice obsažených a nad nimi jsem již mohl vytvořit další část aplikace – Obsah. Tlačítko s tímto názvem se nyní nově objevilo v hlavičce stránky při procházení jednotlivých kronik. Klepnutím na něj dojde k vypsání všech stran kroniky a informací či dat, které k nim byly za ten rok a půl doplněny.
Nutno dodat, že kompletně zpracovaná je pouze kronika Hrdé Vsi (má jen 60 stran) a částečně první díl kroniky Víru (téměř 500 stran!).
S doplňováním obsahu jednotlivých stran mi tedy může kdokoli pomoci a bude se tak podílet na zkvalitnění této části našeho webu. Nakonec, zjistí při tom spoustu zajímavostí. Například: věděli jste, že nedávno obnovená socha Sv. Jana u Jitřenky byla v minulosti postavena proto, aby bránila tamní místo před strašením, které tam dle kroniky prý probíhalo? 🙂
Na závěr doplním, že v kronikách zatím vyhledávat nelze, ačkoli se o tom zmiňuji. Ale protože je veškerý obsah vypsán na jedné stránce, lze jej prohledávat díky internímu vyhledávání prohlížeče. Ve všech prohlížečích lze vyvolat vyhledávací okýnko pomocí kláves CTRL+F nebo funkční klávesou F3.
A nyní – pokud jste měli dostatek trpělivosti a dočetli až sem – můžete přejít na obsah první části kroniky Víru nebo kroniky Hrdé Vsi.
Staňte se spoluautory našich stránek!
V dnešní době překotného technologického rozvoje je digitální fotoaparát součástí téměř každé rodiny. Při návštěvách různých událostí jsem nebyl sám, kdo se snažil nasbírat alespoň pár zajímavých záběrů, a nejiné to určitě nebylo i na akcích, kterých jsem se nezúčastnil a o nichž jsem pak neměl co dát na web. Dvě tři větičky o konání nějaké akce jsou málo, nemám-li k nim pár fotografií, kterými bych je na webu vhodně doplnil. A přitom je jisté, že někdo jiný tam určitě byl a fotil.
Do dnešního dne bylo poskytnutí takových fotografií problematické, zasílání velkých souborů e-mailem není moc spolehlivé, nakonec ani můj e-mail zde není nikde přímo zveřejněn a kontaktní formulář zasílání souborů neumožňuje.
Od dnešního dne je ovšem zaslání fotek velmi jednoduché – vytvořil jsem pro to speciální stránku s formulářem, v němž stačí vybrat soubory tak jako jste zvyklí u příloh e-mailů v různých e-mailových aplikacích a odeslat je. Soubory se uloží do oddělené části webu, já na ně budu automaticky upozorněn a poté je zveřejním na webu, případně rozhodnu, co s nimi dál.
Typy souborů nejsou nijak omezeny – fotografie, videozáznam, Word soubor s doprovodným textem, stejně jako nejsou omezeny témata příspěvků – sportovní či kulturní události, tipy na výlety, zajímavá místa v okolí, …
Chcete-li se tedy také podílet na na zkvalitňování našeho webu, nic Vám nebrání.
Nové fotografie ve virtuální procházce
Do virtuální procházky jsem po delší době doplnil pár nových záběrů. Jak to ale v tamějších téměř 130 snímcích poznat, které jsou nové? To je problém, člověk aby si pamatoval každý záběr, jinak mu nezbude než si všechny snímky náhodně prohlédnout, zda nenarazí na takový, který mu nebude povědomý 🙂 Tak tomu bylo doposud, nyní má každý možnost nechat si zobrazit například posledních 15 vložených snímků – všechny starší dočasně zmizí a z těch, co na mapě zůstanou, snadno pozná, zda-li je už viděl. Tuto funkci naleznete v pomocném menu, které se neustále drží v levém horním rohu procházky.
Nové snímky jsem doplnil z louky skryté v lesích vedle silnice na Rovečné, a ještě dříve z konce Hrdé Vsi, od dolní přehrady… necháte-li si zobrazit posledních třicet snímků, půjde prakticky pouze o záběry vložené až po jarním spuštění virtuální procházky.
Vylepšený kalendář akcí a událostí
Vzhledem k tomu, jak hojně je kalendář akcí a událostí využíván a jak tragické měl od počátku provedení, zasloužil si velké úpravy a rozšíření, aby šlo akce vkládat pohodlněji a s více možnostmi.
Doposud šlo uložit pouze datum konání akce a krátký nijak neformátovaný popisek. Nyní došlo na několik změn:
- Každá akce má nyní (povinný) nadpis.
- Lze uložit nejen datum zahájení, ale i datum ukončení. Akce tedy bude
v tomto časovém intervalu stále aktuální. - Data lze vkládat pomocí šikovných kalendářů vyvolaných kliknutím na
tlačítko „Vložit datum“ – není třeba trápit si hlavu, v jakém
formátu je datum nutno napsat. - Popis akce není nyní délkově nijak omezen a lze jej formátovat
jednoduchou Texy! syntaxí, stejně tak jako zdejší komentáře.
Novinek je tedy spousta a je jen na Vás, abyste je využili a vložili do seznamu blížící se akce, o kterých tam není ani zmínka 🙂 (Mimochodem, možná bude nutné obnovit stránku, aby se načetly všechny aktuální změny a vše správně fungovalo.)
Další změnou bude vytvoření tradičního kalendáře, jaké znáte z jiných podobně zaměřených stránek. Ale to až v budoucnu.
S letním počasím letní vzhled
Je to teprve pár týdnů, co začalo jaro roku 2007 a přesto už byl zimně laděný kabátek našeho webu trochu pasé, ne-li přímo webmasterovou ostudou 🙂 Vytvořil jsem tedy vzhled vskutku letní, veselý a hrající barvami. Doufejme tedy, že se bude s počasím za okny shodovat velmi, velmi dlouho.
Web samotný doznal i několika strukturálních změn, například nejnovější aktualita se vypisuje na úvodní stránce nad texty, při přidávání komentáře lze zobrazit jeho náhled ještě před publikováním. Drtivá většina novinek je ovšem v administraci a usnadňuje správu obsahu tohoto webu nám, editorům.
Máte-li k současné podobě webu jakékoli výhrady či připomínky, neváhejte a podělte se o ně v komentářích pod tímto textem.
Vír na starých vojenských mapách
Náhodou jsem na internetu narazil na zajímavý projekt Laboratoře geoinformatiky Univerzity J. E. Purkyně – Staré mapy Čech, Moravy a Slezska. A když staré, tak z dob rakousko-uherského císaře Josefa (~1760) apod. Na podobném principu, který dobře známe z moderních mapových serverů, jsou zpracovány vojenské a katastrální mapy celé republiky. Kdo se chce podívat, jak vypadalo okolí Víru na starých mapách, má jedinečnou šanci. Následující obrázek znázorňuje údolí budoucí přehrady.
Virtuální procházka Vírem
Jarní čas je znát již i na Vysočině a změny se nevyhýbají ani našemu webu. Před třemi týdny jsme spustili virtuální kroniku, dnes – aby té virtualizace nebylo málo – spouštíme virtuální procházku obcí.
Co si pod tím představit? Sbírku záběrů naší obce ze všech možných míst a ve všech ročních obdobích. Ve výsledku jde o obrovskou mapu obce (obrázek o rozměrech 3000×2300px – datová velikost 500kB), nad níž jsou zobrazena malá oka, mnou nazývaná fotobody. K těmto místům na mapě jsou připojeny fotografie, které se zobrazí právě po kliknutí na dané oko. Samotná ikonka oka naznačuje i směr či zorný úhel, který je fotografií snímán. Při najetí kurzorem na načtenou fotografii se v její spodní části objeví název, případně seznam dalších fotografií připojených k této jedné ikonce oka, fotobodu.
Mapa je záměrně zjednodušená, barvy se slévají do sebe. K tomu jsem přistoupil ze dvou důvodů: detaily na mapě nejsou pro virtuální procházku podstatné (obzvlášť existují-li letecké fotografie), a také plně detailní mapa by byla datově mnohem větší. Již takhle je půl megabajtový obrázek docela troufalost.
Naše virtuální procházka je vytvořena moderními technologiemi plně spoléhajícími na podporu skriptovacího jazyku Javascript návštěvníkovým prohlížečem. Zmiňuji to pouze pro jistotu, dobrou podporu Javascriptu mají všechny moderní prohlížeče a procházka byla otestována v Internet Exploreru 6, Firefoxu 2 a Opeře 9. Setkáte-li se přesto s nějakým problémem či chybou, budu Vám velmi vděčný, popíšete-li ji v komentářích níže, abych ji mohl opravit.
A nyní již na Vás čeká…
Fotografií je v současnosti vloženo přibližně 60, připravený mám ještě obdobný počet dalších. Samozřejmě uvítáme zaslání Vašich fotografií, které se v procházce ještě nevyskytují (nebo v jiných ročních období) a rádi je zveřejníme. Kontaktovat mě můžete na e-mailu marek.klusak@gmail.com.
Virtuální kronika
Zákonem ze dne 30. ledna 1920 č. 80 Sb. ukládá se politickým obcím v celé Československé republice povinnost pečovati o řádné a pečlivé zapisování místních pamětí do trvanlivé knihy, obecní to kroniky.
Těmito slovy začíná (a zároveň svůj vznik vysvětluje) první kronika obce Vír. Od roku 1924 byl zaznamenáván život v obci a letmo i události ve světě. První kronika pokrývá období let 1924 až 1958, ve své závěrečné části se tedy věnuje stavbě přehrady.
Nasnímaná je v současnosti pouze první kronika, další části tudíž ještě nejsou aktivní. Pod každým listem je také pole pro zadání podstatných informací, o kterých daná strana kroniky pojednává a které může uložit úplně každý. V budoucnu pak půjde tyto informace použít pro vyhledávání.
Soutěžíme o Zlatý erb
Jako každoročně i letos jsme se přihlásili do soutěže Zlatý erb. V této soutěži se utkávají webové stránky měst a obcí. V naší kategorii soutěží dvacet osm obcí. Domnívám se, že naše stránky www.virvudolisvratky.cz jsou stále lepší a jejich šance na dobré umístění je rok od roku větší. Každý, komu se naše stránky líbí může pomoci jejich dobrému umístění alespoň v soutěži o cenu veřejnosti. Pokud kliknete na slůvko „hlasujte“ pod logem soutěže na našich stránkách, otevře se vám stránka soutěže, na které vyplníte formulář, odešlete jej a pak počkáte na email, který vám bude zaslán. V tomto emailu odkliknete adresu, která je v něm napsaná a tím bude váš hlas odeslán. Jelikož je naše obec jediným soutěžícím z mikroregionu Bystřicko, dáváte svůj hlas zástupci mikroregionu!
Hlasujte pro nás! Děkujeme.
Zimní vzhled stránek
Po rozpačitém prosinci a vetší části ledna konečně přišla ta pravá zima (ťuk ťuk ťuk) s teplotami pod nulou a spoustou sněhu. A abychom šli s dobou, převlékáme vírské stránky do zimního vzhledu.
Současně se také zapojujeme do soutěže Zlatý erb o nejlepší obecní stránky, můžete nás tedy podpořit (v hlasování veřejnosti) zasláním vašeho hlasu.