(Pozor, tento článek byl publikován před 15 lety)

Když jsem na jaře 2007 připravoval aplikaci pro listování v ofocených kronikách Víru a Hrdé Vsi, uvědomoval jsem si jednu podstatnou věc: jsou to jen obrázky. Jejich obsahem je text, ale ten nemohu nijak strojově zpracovat, nemohu v něm vyhledávat, nemohu jej nijak využít. Prohlížení kroniky obyčejným návštěvníkem by tedy znamenalo buď její prolistování od začátku do konce (pro nadšence do historie), nebo náhodné přelistovávání mezi stovkami stran pro zvědavce, kteří hledáním informace (= přečtením celé kroniky) nehodlají strávit půl dne.

Jedinou možností, jak obsah kronik zdigitalizovat a připravit pro vyhledávání, bylo vložit pod každý list kroniky textové pole, do kterého mohl kdokoli, kdo si onen list právě přečetl, pár slovy přepsat jeho obsah nebo zaznamenat, jakého data se události na listu týkají.

Postupně tak došlo k vytvoření databáze informací v kronice obsažených a nad nimi jsem již mohl vytvořit další část aplikace – Obsah. Tlačítko s tímto názvem se nyní nově objevilo v hlavičce stránky při procházení jednotlivých kronik. Klepnutím na něj dojde k vypsání všech stran kroniky a informací či dat, které k nim byly za ten rok a půl doplněny.

kronika-obsah

Nutno dodat, že kompletně zpracovaná je pouze kronika Hrdé Vsi (má jen 60 stran) a částečně první díl kroniky Víru (téměř 500 stran!).

S doplňováním obsahu jednotlivých stran mi tedy může kdokoli pomoci a bude se tak podílet na zkvalitnění této části našeho webu. Nakonec, zjistí při tom spoustu zajímavostí. Například: věděli jste, že nedávno obnovená socha Sv. Jana u Jitřenky byla v minulosti postavena proto, aby bránila tamní místo před strašením, které tam dle kroniky prý probíhalo? 🙂

Na závěr doplním, že v kronikách zatím vyhledávat nelze, ačkoli se o tom zmiňuji. Ale protože je veškerý obsah vypsán na jedné stránce, lze jej prohledávat díky internímu vyhledávání prohlížeče. Ve všech prohlížečích lze vyvolat vyhledávací okýnko pomocí kláves CTRL+F nebo funkční klávesou F3.

A nyní – pokud jste měli dostatek trpělivosti a dočetli až sem – můžete přejít na obsah první části kroniky Víru nebo kroniky Hrdé Vsi.