Informace o křtu knihy Chudobín – historie zaniklé obce

Zhruba před padesáti lety zanikla obec Chudobín, svérázná horácká obec ležící v údolí Svratky mezi obcemi Vír a Dalečín (dnes okres Žďár n. Sázavou) a to v důsledku výstavby Vírské údolní nádrže a zatopení této části Svrateckého údolí. Chudobín byl proslulý svoji přírodní krásou, ve starších turistických průvodcích byl označován například jako „krajinářská perla na Svratce“, „jediný volný divoký park v širé přírodě“ nebo jako „Českomoravské Švýcarsko“ a byl velmi hojně navštěvován turisty a sportovci, zejména lyžaři.

Při příležitosti tohoto výročí byla v roce 2004 uskutečněna v Dalečíně a ve Víře dokumentační výstava fotografií. Její úspěch inicioval vznik knihy s výše uvedeným titulem, obsahující na 204 stranách zasvěcené texty celkem od 12 spoluautorů a téměř 300 fotografií. Editorem knihy je Milan Peňáz. Kniha vyšla s podporou Fondu Vysočiny a obcí Vír, Dalečín a Korouhvice a vydala ji Obec Vír.

Dne 6. května 2006 dopoledne se v rámci populární akce „Vírské výlety“ uskuteční křest knihy a to přímo poblíže místa, kde Chudobín kdysi stával – na pravobřežní komunikaci podél Vírské přehrady, v místě vyústění Písečského potoka asi 3 km pod obcí Dalečín. Účast na této akci přislíbil profesor Radovan Lukavský, hejtman kraje Vysočina Dr Miloš Vystrčil, poslanci a senátoři, autoři knihy, umělecké soubory žáků základních škol v Dalečíně a ve Víře a Lidové školy umění v Bystřici n. Pernšt. Hlavní část programu se křtem knihy by měl proběhnout v době mezi 10 – 11 hod. Protože na pravobřežní komunikaci není povolen provoz motorových vozidel, bude přeprava účastníků organizována z Víru na hráz přehrady kyvadlově autobusem a odsud na místo konání akce koňskými bryčkami.

Kontakt na pořadatele akce: Obec Vír – starosta Mgr. Ladislav Stalmach, Vír 178, telefon 566 575 121, e-mail: ou@virvudolisvratky.cz

Křest knihy o Chudobínu se blíží

Vesnička Chudobín. Že jste o vesnici toho názvu nikdy neslyšeli? A že jste ji marně hledali na mapě? To proto, že ona víska už neexistuje. Zalila ji voda. Před padesáti lety, kvůli vyšším zájmům, bylo zatopeno malebné údolí řeky Svratky vodami Vírské přehrady. Ale Chudobín přece jen existuje. Existuje díky půvabné knize a partě nadšenců, kteří ji dali vzniknout. Knížka Chudobín – historie zaniklé obce Vám umožní alespoň v myšlenkách vrátit se do vsi, kde se čas zastavil před padesáti lety. Představí Vám na mnoha krásných dobových fotografiích krajinu, domy i samotné občany Chudobína a jejich bohatý život.

chudobin-vizualizace

Chudobín

Překrásná kniha o obci Chudobín se blíží k dokončení, v současné době probíhají poslední korektury a vybíráme nejvhodnější tiskárnu. Křest knihy jsme po domluvě s pořadateli naplánovali na dobu Vírských výletu tj. počátkem května a místem křtu by se měl stát přímo Chudobín. Daří se nám shánět i sponzory, kterým děkujeme už nyní a poděkujeme jim ještě jednou přímo v knize.

chudobin-08-1