Poděkování vírským ochotníkům

Přetiskuji vzkaz od paní Havlátové vírským ochotníkům:

„Přeji krásný dobrý den! V sobotu 21. 4. 2012 jsem navštívila s dcerou divadelní představení „Hrátky s čertem“. Není třeba dlouhých komentářů, opravdu to byl moc hezký zážitek, výkony herců a bezesporu také režisérský um pana Matušky byly skvělé! Na Vaše představení se snažím chodit každý rok a patří Vám můj velký obdiv a dík. Ráda na vírské občany vzpomínám také v souvislosti projektu The Cultural village of Europe, kdy jsem si s některými z Vašich obyvatel potykala, ale bohužel bych je dnes už asi těžko poznala, již je to drahný čas, kdy jsme společně navštívili Anglii. Moc Vám fandím a těším se na další herecké výkony a snad i na osobní setkání. Třeba se naskytne možnost již při letošním uskutečnění projektu. Dceři je teď sedm let, tak jsem nemohla vyhledat Vaše ochotníky po představení, prosím vyřiďte jim, že Bysteráci byli nadšení, ale toho si jistě museli všimnout již zde. Přeji hodně zdaru celé Vaší obci a tím i občanům. Mějte se moc hezky! Zdraví Hana Havlátová, rozená Sejkorová.“

Děkujeme!

Ochotníci připravují hru Jana Drdy – Hrátky s čertem

Pro letošní rok zvolili Vírští ochotníci divadelní hru Jana Drdy – Hrátky s čertem. Hrátky s čertem je úsměvná pohádková komedie, v níž je však pod nánosem pohádkové symboličnosti silně aktuální jádro: hra líčí boj prostého českého člověka proti bezpráví, násilí a špatnosti. Hlavní hrdina, vysloužilý voják Martin Kabát nezná bázeň. Nelekne se loupežníka Sarky Farky, nelekne se ani čertů v Čertově mlýně. Dá se sice ošálit zákeřným úskokem vychytralého ďábla Dr. Solferna, ale svou odvahou toto nedopatření napraví. Pro záchranu dvou nevinných dívčích duší se pustí do statečného boje s celým peklem. Do boje, ve kterém nakonec přes velkou přesilu moci zla zvítězí. Zachrání obě nerozumné, touhou po ženichovi posedlé dívenky, princeznu Dišperandu a její služebnou Káču. Spravedlivě při tom lidsky potrestá loupežníka Sarka Farku i zpyšnělého poustevníka Školastyka a nakonec se s Káčou ožení.

Premiéra se uskuteční v pátek 16. března 2012 v 19,30 hodin v Kulturním domě ve Víru.  Následně zahrají divadlo v okolních obcích. Obce si mohu představení objednat  telefonicky 736174667 nebo e-mailem havlova.obec@seznam.cz. Termíny a obsazení rolí naleznete na stránce představení v části webu Kultura.

Pozvánka na Hudebně divadelní festival

 Letošní ročník festivalu představí především umění z vesniček, které uspěly v soutěži Vesnice roku. A tak přivítáme letošního krajského vítěze obec Domamil a nositele oranžové stuhy obec Jiratice, loňské krajské vítěze Nepolisy, Březno a domácí Vír. Velké očekávání jistě naplní loňští celostátní vítězové z Ratměřic. Další program je složen z vystoupení umělců, které jsme již měli tu čest ve Víru přivítat (loutkáři Jan Hrubec a Kateřina Rakovčíková, skupina Pocity, Zdeněk Junák), ale i z těch, kteří u nás vystoupí poprvé (skupina All X a cimbálová muzika Veronica). Všichni se jinak mohou těšit na dobré občerstvení a příjemnou atmosféru, děti také na sobotní skákací hrad. Vstupné  na jednotlivý den činí 100 Kč pro dospělé, 50 Kč pro děti do patnácti let a děti do deseti let mají vstup zdarma. plakat-vir-2011

PÁTEK 29. 7.

patek

SOBOTA 30. 7.

sobota

Fotografie z představení Doba kamenná

Vírští herci ve dnech 11. a 12. března předvedli novou divadelní hru, kterou pro nás v zimních měsících nastudovali. Divadelní hra Pavla Němce „Doba kamenná“ je změnou, kdy naší herci přešli ze salonů střední třídy až k počátkům vývoje naší civilizace. Jak ale hra ukazuje, ani v těchto dobách nechyběli vykukové, kteří se chtěli mít dobře a jen parazitovat na práci jiných. Naštěstí i pravěcí lovci měli pravděpodobně dostatek zdravého selského rozumu a se svými šamany se dokázali vypořádat. Děkujeme vírským ochotníkům za příjemný kulturní zážitek a přejeme jim i mnoho úspěchů na dalších jevištích.

V pokračování článku následuje mnoho fotografií z představení!

(Pokračování textu…)

Termíny představení nové hry vírských ochotníků

Vírští ochotníci nacvičují novou hru Doba kamenná, jejímž autorem je Pavel Němec. Je to komedie o tom, jak již v pravěku žili vykukové ovládající umění manipulovat s lidmi. Premiéra se uskuteční v pátek 11. března 2011 v Kulturním domě ve Víru. Začátek bude v 19.30 hodin. V dalších měsících se uskuteční představení v okolních obcích. Představení je možno objednat na telefonním čísle 736 174 667 nebo na e-mailu havlova.obec@seznam.cz.

Dnes byla na web přidána stránka s termíny a místy jednotlivých představení (pozor, v minulých letech docházelo k mnohým změnám, tak se tuto stránku vyplatí sledovat), naleznete tam také přehled postav a jejich obsazení.

Tyto informace naleznete vždy pod odkazem Kultura > Doba kamenná v horní navigaci.

AKTUALIZACE: Vstupenky na vírská představení v pátek 11. března a v sobotu 12. března budou v předprodeji od pátku 4. března v obchodě u paní Jitky Sehnalové.

Hodnocení divadelní sezóny 2010

Zkoušky probíhaly za ztížených podmínek: v kulturním domě se finišovalo s opravami jak sálu,tak jeviště,všude zima a prach. A tak několik zkoušek proběhlo i v klubovně hasičské zbrojnice. Díky tomu rostla nervozita v souboru – stále to nebylo dostatečně nacvičeno. Ani generálka ještě nebyla OK,ale premiéra v pátek 12. března rozptýlila obavy ochotníků – obecenstvo je přijalo bouřlivě a slova chvály nebrala konce. Stejně tak dopadla i sobotní repríza a je škoda, že tam chybělo netradiční uvítání obecenstva promítnuté na zavřenou oponu, které se v pátek velmi líbilo.

Určitě byl úspěch představení také podpořen zcela novou scénou : renovované jeviště s novou podlahou, která nevrzá, nová jevištní technika s novými závěsy a zcela nové osvětlení jistě zanechaly v divákovi dobrý dojem.

(Pokračování textu…)

Jak to ve škole bývalo dříve

Děti ze školy i školky si ke Dni matek připravily malé představení, které vám zahrajeme v pátek 7. 5. 2010 od 16. 30 hodin v kulturním domě ve Víru. Doufáme, že se přijdete podívat všichni, nejen maminky. Těšíme se na vás!

plakat-skolni-divadlo

Ochotníci stále umějí pobavit publikum

ochotnici Amatérští divadelníci odehráli minulý rok s hrou Taková ženská na krku celkem čtyřiadvacet představení. Ochotnickým divadlům se v posledních letech začíná dařit, i když se z vesnic přesouvají do měst.

Vír – V roce 2001, kdy po pětileté pauze obnovil Vírský ochotnický divadelní spolek svoji činnost, vystoupili herci s divadelní hrou Na letním bytě před publikem pouze sedmkrát, minulý rok absolvovali s hrou Taková ženská na krku již dvacet čtyři představení. „Loni to byl opravdu velký shon, na nazkoušení představení máme vždy dva a půl měsíce, takže zkoušky probíhají někdy i čtyřikrát týdně, pro pracující je to časově velmi namáhavé,“ popsal náročný rok režisér ochotníků Bohuslav Matuška.

Přečtěte si celý článek
o ochotnících v online
deníku Stisk »»»

Autorem textu je Šárka
Vostrejžová
, autorem fotografií Jaroslav
Nečas
.