Bledule v údolí Chlébského potoka

Známou a již 60 let chráněnou přírodní rezervaci Údolí Chlébského potoka i letos zaplavily tisíce bílých kvítků bledule jarní. Pár týdnů ještě pokvetou, tak neváhejte a naplánujte si zajímavou procházku!

Autem lze dojet až na konec (dolního) Chlébského, kde je nyní malé „parkoviště“ a stánek s občerstvením (pracovní doba neznámá, možná jen o víkendech). Přesná poloha na mapě. Doporučuji neostýchat se a vyrazit v pořádných botách, se kterými nebudete mít problém projít bahnem nebo loužemi. Budou se vám hodit 🙂

Jak vypadá vrchol Povrchnice?

Před pár dny jsem od Chlumu přehlížel vírské údolí a podivoval se, jak mohutný je Povrchnice kopec. Pak mě napadlo, že jsem ještě nikdy nebyl na jeho vrcholu. Pravděpodobně není o co stát, je plně zalesněný a ačkoli je 649,8 metrů nad mořem, žádný zajímavý výhled nenabídne. Ale přesto bylo z onoho vyvýšeného místa znát, že vrcholek má. A tak jsem se na něj dnes vydal.

kaca-01

Zvolil jsem nejnáročnější, nejprudší a nejkratší směr. Přibližně od hájenky na Závodí přímo vzhůru. A od prvních výškových metrů se toto rozhodnutí ukazovalo jako opravdu odvážná volba 🙂 Poštěstilo se mi také vyplašit obrovského dravce (snad sovu?), který se neslyšně snesl ze smrku a vylétl z lesa.

(Pokračování textu…)

Vzpomínka na zimu

Zatím ani první prosincový týden nepřinesl zaznamenání hodné vločky sněhu, musíme se tedy spokojit s tímto snímkem zachycujícím brzce listopadový Vír pod lehkým sněhovým popraškem – který během několika následujících hodin zmizel. Ale přesto, kdo si tehdy neříkal, jak rychle střídá zima pozoruhodně dlouhý a teplý podzim? A nakonec to byl poslední listopadový sníh a ani v současnosti nás podle meteorologů žádné překvapení nečeká.

listopadovy-snih

Povodně na Svratce a stav Vírské přehrady

obrazek Jarní obleva přichází ruku v ruce s povodněmi, které trápí velkou část země. Vírská přehrada se ale na tání sněhu připravila upouštěním zásoby vody na takovou úroveň, že tento nevšední pohled na nízkou hladinu začal lákat i turisty. V nové fotogalerii se můžete podívat, jak jsem období nízké hladiny (dva týdny zpět) i praktického naplnění nádrže zachytil na fotografiích.

Dnes v ranních hodinách hráz zadržovala 45 milionů metrů kubických vody (z 56 milionů možných) při odtoku 43 metrů kubických a přítoku 76 metrů kubických za sekundu. Pokud je tato úroveň odtoku maximální možná (což nevím), pak se možná dočkáme i vizuálně velmi poutavých přepadů vody přes výpustě pod korunou hráze.

Tyto informace jsem získal ze stránek Povodí Moravy, kam současně odkazuji všechny zájemce o aktuální informace.

Další užitečné informace:

Další informace o Vírské přehradě.

Zasněžený Pyšolec

obrazek Jak zmiňuji i ve fotogalerii, při pohledu na siluety zdiva na kopci nad dolní přehradou mě vždy zajímalo, jak Pyšolec asi tak v zimě vypadá. Zatímco letní zeleň ho před pohledem z dálky celý skryla, v zimě pohledu na něj nic nebránilo a stejně tak nic nebránilo pohledu z něj do údolí. Přiznám se, že výsledný zážitek neodpovídal očekávání (z Víru toho bohužel moc vidět nebylo), ale brodění se sněhem až ke kolenům má také svoje kouzlo. Fotografie z této vycházky jsem umístil do galerie.

Začátek podzimu ve Víru

Před pár týdny převzal po létu nadvládu podzim a ačkoli to už není na válení u vody, stále ještě není nač si stěžovat. Babí léto je teplé a slunečné a mělo by vydržet až do konce října. A aby se tady na webu něco dělo, vzal jsem foťák a vyrazil ven.

Pohled na Vír z mostu přes Svratku vir-z-mostu

(Pokračování textu…)

Zřícenina hradu Zubštejn

zubstejn-vez Zubštejn je nezaměnitelnou památkou v okolí a míří k němu kdejaká turistická stezka. Autem může člověk zpohodlněle dojet až do Pivonic (můj případ), což je vesnička na úbočí ostrohu, který rozvaliny kdysi strážily. Asi odnikud jinud není takový výhled na jižní část Svratecké hornatiny jako ze Zubštejna.

Vstup do fotogalerie.

Dnes je sobota a v areálu byl klid, ale podle lešení a zednických surovin zde probíhají opravy, čemuž fandím, protože točené (kdysi-) schodiště na nejvyšší zeď paláce je nyní opravdovou výzvou. Teď už jen uklidit neskutečné množství odpadků a ukáznit případné nepořádné táborníky…

Letní krupobití

V neděli 7. července 2005 se přes Vír přehnala bouře s krupobitím. Z krásně modré letní oblohy se během chvilky rozpršelo, pak se po dlažbě rozskákaly bílé kuličky ledových krup a během pěti minut bylo všude opět ticho a k modrobílé obloze stoupaly proužky páry. Dávám sem několik fotek z akce a rád zveřejním i zaslané fotografie.

krupobiti_trava

(Pokračování textu…)