(Pozor, tento článek byl publikován před 18 lety)

planeta Americký internetový vyhledávač Google je pozoruhodná firma. A proč to? Občas za své astronomické zisky koupí nějakou společnost a pak její produkty zdarma nabízí komukoli, kdo o to stojí. Příkladem budiž prohlížeč fotografií Picasa. Posledním podobným projektem byla koupě společnosti KeyHole, která se soustředila na shromažďování satelitních fotografií povrchu naší planety. Google ji koupil a nyní nabízí volně ke stažení (v případě základní verze) prorgam Google Earth, s jehož pomocí je možné Zemi detailně prozkoumat.

A protože mě tento program opravdu nadchl, napíšu o něm několik slov, aby jeho kouzlu propadl i někdo jiný 🙂

Program (10MB) lze stáhnout z jeho domácí stránky, ovšem tam je často pouze hláška Google Earth downloads temporarily delayed (Stahování Google Earth dočasně omezeno). Tato služba je ve stádiu vývoje a toto jsou opatření proti přetížení serverů poskytujících obrazový materiál. Pokud je tam něco jiného, lze program stáhnout. Pokud ne, jedna jeho schovaná verze je zde. Vypadá to podezřele, ale není se čeho obávat.

Instalace

Instalace je tradiční (v angličtině). Jen dodám, že program potřebuje pro svůj běh operační systém Windows 2000 nebo XP. Pokud při pokusu o spuštění vyskočí okénko, v němž se bude psát o video card driver a program se nespustí, je nutné ve Start > Programy > Google Earth kliknout na Start Google Earth with OpenGL nebo … with DirectX. A znovu zkusit spustit. Při neúspěchu kliknout na druhou položku Start with…. Nutnost tohoto chaosu může být odčiněna spuštěním programu 🙂

Program si ze serveru neustále načítá obrázky povrchu planety, je tedy nutné být připojený k internetu. Ovládání programu si člověk snadno osahá použitím myši, kolečka na ní (zoom), sledováním změn ve funkci kolečka při stisku klávesy SHIFT nebo CTRL. Ke stejnému účelu slouží kurzorové klávesy (šipky).

vir

Na tomto obrázku je vidět rozvržení programu a také Vírská přehrada. Levý horní roh: kolonka pro vyhledávání (značně nespolehlivé mimo hranice USA). Vyhledávat lze třemi možnostmi, ale já používám pouze Fly to záložku.
Níže je okénko s červeným polem Places. To slouží jako seznam míst, které si uživatel označil na mapě. Obdoba ikon na ploše. Dvojklikem se obrazovka přesune (přeletí) na pozici značky (vysvětlím dále).
levém dolním rohu je přehled Layerů. Co to je? Zde si lze zaškrtat, které informace si přejete na mapě zobrazovat. Benzínové pumpy, statistiky zločinnosti v policejních okrscích (USA), historická místa,…

Pravá část programu patří vlastní mapě a dolní část navigaci. Odpověď na otázku „Proč je na horním obrázku Vír tak rozmazaný?“ zní: detailně jsou nasnímaná pouze velká města a zajímavá místa. Ale i tak je zážitek vidět svoji vesničku až z vesmíru 😉 Kdo ji chce vidět lépe, ať navštíví ortofotomapu.

Dolní navigace je důležitá minimálně díky dvoum prvkům: stav načtení mapy a špendlík. Stav načtení mapy je například hodnota Streaming 52%, která říká, že ještě není načteno vše, co by mělo být zobrazeno v okně programu. Jinými slovy: je vaše mapa rozmazaná a hodnota Streaming je nižší než 100%? Pak počkejte, program stále ještě stahuje obrazová data. Je mapa neostrá a hodnota Streaming je 100%? Pak již bohužel nebude nic nového načteno. Člověk si na povrchu planety brzo všimne podivných nahnědlých obdélníků. To jsou právě lokace nasnímané detailně a v nejvyšší kvalitě. Města, zajímavé přírodní úkazy,…

alcatraz

Špendlík je vidět na předchozím obrázku věznice Alcatraz. Můžete si jej připíchnout na zajímavá místa a pak tam přes seznam v Places dvojklikem přelétnout místo zdlouhavého znovuhledání. Stačí kliknout na modře provedené tlačítko se špendlíkem v pravé dolní části programu a vybrat položku „Placemark“. Nyní si špendlík ve žlutém zaměřovači můžete ještě posunovat a v novém okénku také doplnit jeho jméno (Name). Editaci provedete kliknutím na špendlík pravým tlačítkem myši a vybráním položky Edit.

Jak najít Vesuv?

„Chci se podívat na sopku Vesuv. Jak nejsnáze ji mohu najít?“ Obdobnou otázku si asi položí každý… najít Prahu, to nebude problém, ale co s tímto místem? Vyhledávání v programu mi pomohlo málokdy a nejvíce se mi osvědčilo nalezení zeměpisných souřadnic na internetu a teprve ty si nechat vyhledat programem. Jak ale najít souřadnice? V angličtině se zeměpisná šířka a délka řekne latitude a longitude. Pokud je tedy někde psáno o Vesuvu a je zmíněna jeho zeměpisná poloha, dotaz „Vesuv latitude“ určitě nezklame. Vyzkoušejte si jej. Není nutné vyhledané stránky otevírat, neboť údaje nalezneme často hned v zobrazeném úryvku. Jeden z prvních nalezených výsledků obsahuje slova Latitude:. 40.821°N. Longitude:. 14.426°E a to je přesně to, co potřebujeme. Jenže tomuto výrazu by program stále nerozuměl, je nutné jej upravit do podoby 40.821, 14.426 a teprve tento tvar zadat do kolonky vyhledávání v okně programu. Potvrdíme a program se rozletí na danou lokaci. Chvilku počkáme na načtení grafických map a ukáže se nám temný Vesuv v celé své kráse.

Jak získat souřadnice místa, které vidím?

Někdy se nám určitě vyskytne problém opačný: „Koukám na zajímavé místo na mapě a chtěl bych jeho souřadnice poslat někomu jinému e-mailem, aby se podíval také. Jak to mám udělat?“ Tentokrát je to jednodušší než předchozí problém. V dolním okně programu se u slova Pointer s pohybem myši po mapě neustále mění souřadnice. Jde o zeměpisnou polohu místa, nad nímž se právě nachází kurzor (v překladu právě onen pointer). Ideální postup je tedy tento: kliknout do kolonky pro vyhledávání a pak myší najet na určenou lokaci. Do kolonky jsme klikli proto, abychom si nyní mohli napsat souřadnice tam, aniž bychom přepínali do okna e-mailu nebo nemuseli hledat tužku a papír. Opíšeme souřadnice do kolonky vyhledávání a teprve poté si je někam zkopírujeme. Použití tužky a papíru samozřejmě nic nebrání 🙂 Správně opsaný údaj vypadá například takto: 40° 50′ 32.69″ N, 14° 25′ 27.62″ E.

Pro pořádek dodám, že symbol stupně (°) se na české klávesnici napíše jako SHIFT+; (středník, klávesa přímo pod ESC), minuty (‚) se píší jako apostrof (asi), tedy SHIFT+klávesa vedle BackSpace a sekundy je nutné napsat jako normální uvozovky, ne dva apostrofy za sebou!

Jak je zřejmé z hledání souřadnic místa na internetu, program si rozumí i se souřadnicemi v desetinných číslech. Jen je nunté brát v potaz, že jde o program v anglickém jazyce a v něm se místo desetinné čárky používá desetinná tečka.


To by mohlo být vše. Jakýkoli dotaz rád zodpovím v komentářích.

A nyní ještě pár zajímavých míst…

atomovka
37° 10′ 38.05″ N, 116° 02′ 47.04″ W – Nevadská poušť a testovací oblast americké armády. Měšíční krajina…
canaveral
28.6283570351, –80.6211897663 – Mys Canaveral, Florida. Odpalovací rampa pro raketoplány.
letadlovka
32.6631079902, –117.122358334 – Americký válečný přístav, San Diego, Kalifornie. Letadlová loď.
pyramidy
29.9742578285, 31.1339950124 – Káhira, Egypt. Pyramidy v Gíze a Sfinga.
vir-teren
49.5568897601, 16.316304089 – Pohled na údolí Víru (od jihu) při zkoušení funkcí kláves Shift a Ctrl.