(Pozor, tento článek byl publikován před 17 lety)

Když vyprávím o našem záměru postavit ve Víru „Vírský mlýnek“, mnohý z pamětníků se zasní a zavzpomíná, jak tenkrát zastavili s rodiči u silnice, sešli k potoku a obdivovali dílo pana Navrátila. Mnozí přiznali, že „Vírský mlýnek“ byl součástí jejich dětských snů- čerti brousící nože, policajt s pokutou, selka s válečkem, no a nikdo nezapomněl připomenout pantátu na záchodku…

Posledních dvacet let byl „Vírský mlýnek“ k vidění v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě, kde jej darovali dědicové pana Navrátila. Když už mechanizmus přestával sloužit, Vyrobil skvělý restaurátor pan Josef Filip z Velkého Meziříčí kopii mlýnku, která od jara do podzimu v muzeu baví malé i velké.

Jenže mlýnek se jmenuje Vírský, tak proč by neměl zase klapat ve Víru. A tak jsme loni požádali o dotaci a náš nápad se hodnotící komisi natolik zalíbil, že nám přiklepla čtyřicet tisíc korun. Ono to není moc peněz, ale pan Navrátil tenkrát pořídil mlýnek ještě levněji. Obec Vír k této částce přidá svůj podíl (asi sto tisíc korun) a pan Filip postaví nový mechanizmus (zatím jen s třetinou původních figurek), pan Havlíček vyrobí mlýnské kolo, další šikovní vírští na ně přivedou vodu a ve Víru už nebudou muset za svým mlýnkem jezdit do muzea. Jen někteří „znalci“ budou upozorňovat, že mlýnek není ve Víru, ale na Hrdé Vsi a tak jej budou chtít přejmenovat na „Hrdoveský mlýnek“. Nové umístění tohoto mechanizmu bylo totiž zvoleno u potoka Bystřice na zahradě domu č.p. 205, kde bydlívala rodina Sadílkova. Tam bude možno vybudovat klidovou zónu, kde obdivovatelé mlýnku nebudou rušeni projíždějícími auty a nebudou se muset bát o své děti.

Vírský mlýnek bychom rádi otevřeli ještě před začátkem turistické sezony.

clip-image002
Pohled s Vírským mlýnkem umístěným v novoměstském muzeu