(Pozor, tento článek byl publikován před 14 lety)

Srpnová sobota, 22. 8. 2009, patřila ve Víru opět Malému svrateckému maratonu, a to jeho 56. ročníku. Pořadatele strašila předpověď počasí, která načasovala na sobotu přechod studené deštivé fronty. V pátek navečer se také obloha zatáhla mraky, ale spadlo jen trochu kapek. Sobotní ráno bylo podmračené, bez deště,chvílemi vysvitlo i sluníčko, ale odpoledne se obloha zatáhla šedivými mraky a od 13. hodiny vytrvale drobně pršelo až do večera. Pořadatele však potěšilo, že dopolední závody mládeže proběhly i s vyhlášením výsledků bez deště. Zajímavý celodenní program mohli návštěvníci využít plně jen dopoledne, odpoledne trávili čas buď venku v rozlehlém stánku nebo v sálu rekonstruovaného kulturního domu.

p1150946
Vítěz 56. ročníku Malého Svrateckého Maratonu Mulugeta Serbessa.
srpnove-rano-na-hrde-vsi
beh-virem

Dvě fotografie od pana Jaroslava Sadílka.

Další fotografie od pana Zdenka Krcháka na serveru Běhej.com.

Sobotní dopoledne patřilo tradičně běžeckým závodům mládeže všech věkových kategorií s rekordním počtem startujících 183! Pořadatele to však nezaskočilo a úspěšně zvládli celý průběh závodů i s vyhlášením výsledků, kde všechny zúčastněné děti byly odměněny diplomy a zajímavými dárky. Nejlepší si pak užily i slávu na stupních vítězů s medailemi na hrudi.

Ve 14,30 hod., již za deště, byl pak odstartován 56. ročník MSM, na jehož start se postavilo 90 maratonců, mezi nimi 13 žen. Od počátku závodu se v čele usadila dvojice favoritů – Mulugeta Serbessa a Daniel Orálek, za nimi pak běžel Jiří Wallenfels a s dalším odstupem Jiří Žák. Převážnou část závodu „odtáhl“ Orálek, po 25. kilometru však nastoupil k rozhodujícímu útoku Serbessa a do cíle přiběhl s náskokem dvou minut. Druhý Orálek pak získal na třetího Wallenfelse pět minut a dvacet vteřin. K zajímavostem patří účast Ladislava Rozmana z Brna,který nestihl start a na trať vyběhl s šestiminutovým zpožděním. Celkově doběhl na 23. místě,v kategorii C obsadil 3. místo, když od druhého místa jej dělilo právě těch šest minut!

Mezi ženami byla, při neúčasti vítězky z roku 2008 Ivany Martincové, která závodu přihlížela jako divák, nejlepší Anna Krátká ze Svitav před Radkou Zbíralovou z Prahy a Zdeňkou Komárkovou z Bolešína.

Jediný domácí závodník, Ondřej Kryštof, doběhl na celkovém 86.místě.

V soutěži družstev bylo nejlepší družstvo Moravské Slavie Brno – Daniel Orálek a Michal Glier před družstvem Nového Města na Moravě ve složení Jiří Žák – Václav Ožana a třetí skončilo družstvo Univerzity Brno: Aleš Borek – Tomáš Ondráček.

Po startu MSM byl v 15.00 hod. také odstartován již 43. ročník běhu dorostu na 3 km. Na trať vyběhlo 8 dívek a 9 chlapců, z nichž někteří běželi i dopolední závody. Mezi chlapci byl nejlepší Michal Žák, startující za Truhlářství Petrovice, z dívek pak Simona Couralová z Víru.

Krátce po 19.hodině bylo zahájeno vyhlašování výsledků, které muselo být pro déšť provedeno v kulturním domě. Současně byly vyhlášeny i výsledky poháru „Běháme Vysočinou“, ve kterém byl nejlepší Mulugeta Serbessa před Danielem Orálkem a Jiřím Wallenfelsem, mezi ženami pak bylo pořadí: Zdeňka Komárková – Vilma Podmelová – Ivana Crhová.

Celé odpoledne bylo vyplněno doprovodným programem: lezením na svislé stěně, střelbou z luku, děti mohli zdarma využít trampolínu a skákací hrad.

Po celý den měli pořadatelé pro návštěvníky zajištěno bohaté občerstvení, zájemci mohli vyhrát zajímavé ceny v bohaté tombole.

Po deváté hodině večer byl pod „ledovou skálou“ odpálen ohňostroj, po němž pokračoval program dne tradiční Maratónskou zábavou v kulturním domě

Pořadatelé současně touto cestou děkují Fondu Vysočiny, Obci Vír, Acare Brno p. Z. Pěnčíkovi, OKNA Bystřice, Adrexu Vír, Veselý statek Valnerovo K.Popelkovi, KRAB p. R. Masaříkovi, LSO Karasín, TS a.s. Bystřice n.Pern., D. Košíkové, J. Sehnalové, Pivovar Černá Hora, Autokemp „Na Kopci“, hospůdka „Pohádka“ Hluboké, pí. A.Vondrové, FONOREX Bystřice n.Pern., POHODA Lísek, F. Šuterovi Olešnice na Mor., M. Šauerovi, J. Klujovi, S. Čermakovi,M. Sysovi ml., R. Matuškové, P. Markovi, M. Havlovi, SDH Vír, MRS MO Vír, Stavebniny ZEMAN, Stavspol Bystřice n. Pern.,ing.V.Dohnalovi, KČT Nedvědice, Městys Nedvědice, SITTEC Unín, Wera Werk Bystřice n.Pern., Satelity R. Ambrož, Harst Agency N. Město na Mor., V. Šándorové a všem dalším, kteří jakkoliv podpořili uspořádání této tradiční sportovní akce ve Víru.