(Pozor, tento článek byl publikován před 13 lety)

Již 20. ročník jarních rybářských závodů na Vojtově rybníku pod Vírem uspořádala místní organizace rybářů v sobotu 8. května 2010. Soutěžící přivítalo uplakané ráno a déšť se střídavou intenzitou provázel závod téměř celé dopoledne. To také ovlivnilo účast : jen 50 rybářů.

A nejen počasí, ale i ryby kazily závodícím dobrou náladu: přestože jich bylo před závodem do rybníku vysazeno 800 kg (!) a týden před závodem se na rybníku nerybařilo, odmítaly brát! A tak po skončení lovu mohli rozhodčí konstatovat: bylo uloveno celkem 70 ryb, z nich pak bylo 55 kaprů, 5 amurů a 10 ostatních ryb (plotice, cejn, pstruh duhový). Pouze 31 rybářů ulovilo nějakou rybu!

A z těch byl nejúspěšnější Jaromír Štourač z Bystřice n.P., který ulovil 6 kaprů a 1 amura a celkem získal 311 bodů a domů si odnesl televizi. Stejného úspěchu dosáhl i v roce 2007! Druhým nejúspěšnějším rybářem byl Martin Krušina z Poličky – 3 kapři a 2 amuři znamenali 224 bodů a třetí byl Karel Matal z Černé Hory se ziskem 153 bodů (3 kapři). Nejúspěšnějším domácím rybářem byl mladý rybář Jaroslav Coural, který skončil na 6. místě (3 kapři), když o 5. místě rozhodl větší ulovený kapr ve prospěch Stanislava Navrátila z Koroužného. Zvláštní cenu za ulovení „červeného kapra“ pro sebe získal Josef Svoboda z Dalečína a za největší ulovenou rybu vírský mladý rybář Miroslav Coural za kapra o délce 76 cm!

Po vyhlášení výsledků, které provázelo už poměrně teplé počasí bez deště, byla jako tradičně slosována tombola, v níž bylo plno hodnotných cen a také 10 živých kaprů.

V neděli 9. května proběhly pak na Vojtově rybníku závody mládeže, kterých se zúčastnilo pouze 11 (!) soutěžících (z toho jedna dívka). Vír měl pouze jediného zástupce, protože ostatní domácí rybáři hráli fotbal. Pořadatele pak překvapila účast dvou mladých rybářů až z Prosetína u Skutče!

Nedělní ráno už bylo příjemné, bez deště a poměrně teplé a také ryby ochotněji braly. Celkem mladí rybáři ulovili 29 ryb (24 kaprů a 5 ostatních), nejlepší z nich byl pak Jiří Kovařík z Jiříkovic, který ulovil 6 kaprů a jednu jinou rybu a získal 241 bodů, druhý byl Jakub Horníček z Velkých Janovic (4 kapři – 181 bodů) a třetí místo patřilo nejmladšímu účastníkovi, Mikuláši Haluškovi (3 kapři – 156 bodů). Jemu také patřila prémie za největší ulovenou rybu: kapra 56 cm! Pouze jeden závodník neulovil rybu, ale ani on neodcházel smutný, protože pořadatelé připravili ceny pro všechny účastníky.

Bohuslav Matuška