(Pozor, tento článek byl publikován před 13 lety)

serbessa-mulugeta Za, pro běžce vcelku příznivého počasí, nastoupilo na start 6. ročníku horského běhu Bystřickem kolem Vírské přehrady 45 závodníku z České republiky a Slovenska. Ze startovní listiny bylo znát, že hlavním favoritem na vítězství je Serbessa Mulugeta, letos 2. na MČR v maratonu. Od startu šel na čelo závodu a svůj náskok před ostatními neustále navyšoval. Na 5. km (18:55 min.) měl náskok před skupinou závodníků ve složení Rajnošek M., Němeček, Kadlec, Chlubna a Glier 55 sekund. Na 10. km (36:14 min.) to bylo již 1:44 min., když se skupina za ním rozpadla a seřadila se tak, jak nakonec proběhla i cílem. Na 20. km (1:12:46 hod.) měl již na druhého Rajnoška M., který se věnuje orientačnímu běhu, náskok 3:10 min, který ještě do cíle zvýšil na 5:29 min. a vyhrál v čase 1:40:37 hod.. Mezi 7 ženami, které se závodu zúčastnily, byla nejrychlejší Anna Krátká z TJ Svitavy (2:04:55 hod.) před skoro domácí závodnicí Zdeňkou Komárkovou z Bolešína a Janou Vichovou z Bzenecka.

Pořadatelé připravili kromě pohárů a finančních odměn pro vítězné závodníky pro všechny věcné ceny podle vlastního výběru, diplomy a výsledkové listiny. Dva závodníci, kteří byli vylosováni, si odnesli poukazy na víkendové ubytování ve Víru a Karasíně.

O tom, že se závodníkům ve Víru opět líbilo, svědčí poděkování, které zaslal účastník Jiří Selucký z Kyjova: „Krásný závod – hezká a zajímavá trať, dokonalá organizace + příjemní organizátoři. Děkuji. S pozdravem Jiří Selucký.“

Ve Víru také probíhal od rána Dětský den, kdy děti soutěžily v připravených soutěžích, vyzkoušely si lezení na svislé stěně i lukostřelbu. Pořadatelé pro ně připravili také zdarma skákací hrad a trampolínu.

Odpoledne proběhl závod pro příchozí „Přes přehradu“, kdy trať musela být změněna pro špatné podmínky v lesním úseku. Celkovou vítězkou se stala mladá 14 letá žákyně z Víru Simona Couralová, před Václavem Purčem z Brna a Sabinou Stloukalovou z Adamova.

Pořadatelé by chtěli poděkovat všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na celé sportovní sobotě, zejména Obci Vír, ACARE Brno, ROTTER Vír, OKNA Bystřice, ADREX Vír, NUTRIPRODUCT Prostějov,Veselý statek Valnerovo, K.Popelka, TS města Bystřice n.P., LSO Karasín, Obci Dalečín, KRAB R. Masařek, Petra Ševčíková Vír, Petr Marek Vír, Milan Šauer Vír, Fr. Šutera Olešnice, Dagmar Košíková Vír, Jitka Sehnalová Vír, FONOREX Bystřice n.P., Nábytek POHODA Lísek, Wera Werk Bystřice n.P. a již se připravují na sobotu 21. srpna 2010, kdy se uskuteční 57. ročník Malého svrateckého maratonu a doprovodné závody pro děti a mládež.