(Pozor, tento článek byl publikován před 13 lety)

Pan Karel Popelka nám zaslal ke zveřejnění tento text, ve kterém představuje svoji snahu o vydání knihy s pohlednicemi Víru a okolí.

V dnešní Toulavé kameře pan starosta Ladislav Stalmach krásně vyzdvihl, jak velkou měrou se podílel na zviditelnění obce Vír pan František Šťastný. Jeho pohlednice mě upoutaly již před deseti lety a začal jsem postupně dávat dohromady svoji sbírku. Již dva roky pracuji na obsahu knihy z těchto pohlednic.
Rád bych Vás všechny informoval o přípravě vydání knihy s názvem „VÍR a jeho okolí na starých pohlednicích Františka Šťastného“.

Obsah knihy je ucelený výběr historických pohlednic Františka Šťastného od sedmi sběratelů. Rozděleny jsou do historických celků jednotlivých částí obce, dle data jejich zrodu a atelierů, ve kterých byla zadána jejich výroba. Kniha pohlednic je doplněna texty o rodině Šťastných, o obci Víru a jeho okolí, s popisnými texty k jednotlivým fotografiím. Je vhodně prokládána kresbami, historickými mapami, dalšími textovými a obrazovými materiály, souvisejícími s uvedenými pohlednicemi. K některým pohlednicím je vytvořeno tzv. porovnávací foto z nynějšího období.

Tisk bude barevný na pololesklé křídě. Obal knihy bude v pevné i v měkké vazbě (rozdíl ceny). Na čelní straně bude uveřejněna nejstarší pohlednice Víru, litografie s rodinou Šťastných. Kniha bude obsahovat 160 až 180 stran.

Rádi bychom do knihy vložili přílohu formou DVD s dokumentárním filmem Karla Slacha „Procházka Vírem a okolím po stopách historických pohlednic Františka Šťastného“.

Chtěli bychom také vydat na podporu turistického ruchu reedici některých starých pohlednic (4 ks) a nových pohlednic Vír a jeho okolí v obrazech: jaro, léto, podzim, zima (8 ks).

Obsah knížky je už z 80% vytvořen. Vycházíme z mé sbírky, která činí asi 300 ks pohlednic. Oslovili jsme ještě dalších sedm sběratelů z Víru a jeho okolí pro doplnění. Z jejich sbírek doplníme pohlednicemi pro jednotlivá témata knihy.

Ke spolupráci se přiklonilo také Bystřické muzeum, zastoupené panem ředitelem Vladem Cisárem, který má velké zkušenosti s vydáváním podobných publikací na Vysočině.

Jednáme s dalšími partnery o spolupráci (KIC Bystřice, město Bystřice, kraj Vysočina) a pomoc také přislíbili různí sponzoři. Mediální partneři knihy budou Čes. televize, Čes. rozhlas, rádio Vysočina, Blesk, Lidové noviny a další.

Chtěl bych, aby tato kniha byla reprezentativní chloubou obce Vír. Uvítám také jakoukoliv informaci o pohlednicích i pomoc občanů z Víru.
Děkuji za podporu tohoto projektu, Karel Popelka, Vír 18 tel. 606 553 285.

vir-026