(Pozor, tento článek byl publikován před 13 lety)
Ahoj Karle, zasílám pár informací o našich nálezech. Určitě by stál za zmínku visací zámek z Aueršperku a vápenická pec u Pyšolce, o nichž vyšly příspěvky v časopise Archeologia technica. Zdraví Mirek Korbička.
Tuto zprávu zaslal panu Karlu Popelkovi jeho přítel, archeolog Miroslav Korbička. Mluví v nich o překvapivých nálezech na našich blízkých zříceninách – při svém zkoumání, jakými způsoby a prostředky byly tyto středověké stavby budovány, nalezl s kolegy u Aueršperku nevídaně zachovaný visací zámek, a u Pyšolce vápenickou pec. Oba případy byly publikovány v časopise Archeologia technica a jsou dostupné on-line. Obsáhlé dokumenty plné fotografií si můžete stáhnout a prostudovat, zde zveřejním pouze úryvky:
Visací zámek z Aueršperku
„Visací svorníkový pružinový zámek byl nalezen při povrchovém geofyzikálním průzkumu, jehož cílem bylo potvrdit na základě archeologického materiálu domněnku o existenci těžebního prostoru, z něhož stavitelé hradu získávali stavební materiál pro jeho stavbu. Kámen byl zde s velkou pravděpodobností těžen ze skalních výchozů, které se nachází zhruba 30 m od jádra hradu v příkrém západním svahu pod novodobou přístupovou cestou.“
Visací zámek z Aueršperku (PDF dokument, 1 MB)
Vápenická pec u Pyšolce
„S výstavbou hradu Pyšolce s velkou pravděpodobností souvisí středověká vápenická pec, která byla odkryta hloubkovým archeologickým průzkumem do úrovně propustnosti terénu. Objekt se nachází v těsné blízkosti zdroje krystalického vápence asi 300 m jihozápadně od hradu. Těžební prostor o rozměrech 80 × 20 m je dodnes v poměrně exponovaném terénu velmi dobře patrný jako výrazná oproti okolnímu terénu, ostře ohraničená deprese antropogenního původu.“
Ivan Smýkal
Zajímal by mně věk onoho zámku.Kdysi jsem mněl ve sbírce několik gotických ,visacích zámků ze 14 a 15tého stol. ale tento typ vidím poprvé.Nespatřil jsem jej ani v literatuře.Díky za názor.Ivan
karel popelka
Je to unikát i podle nálezce Mirka Korbičky a jeho paní. Několik let se archeologicky zajímají o zříceniny hradů Zubštejn, Pyšolec a Aueršperk. Pocházejí z Brna a Mirek provozuje (mimo archeologických výzkumů) několik jídelen zdravé výživy Rebio po celém městě. Pokud budete mít zájem, sjednám s ním schůzku. Ještě asi neobjevili odtěžené vápencové ložiska, kde jsou také kruhovité pece na výrobu vápna po Pyšolcem. Co ale zjistili (chemickým rozborem omítek), že všechny hrady jsou stavěny z jednoho zdroje vápence. Vše také konzultují s Vladem Cisárem z Bystřického muzea. Pokud znáte další zajímavosti k těmto hradů (štoly, sklepy, studny, cesty, nálezy, malby, ostění oken, povídky atd.), prosím napište je na moji adresu karel.popelka007@seznam.cz a je předám panu Korbičkovi k odbornému posouzení. Veškeré další informace o hradech včetně překrásných malovaných obrázků hradů budou zveřejněny v připravované knížce o pohlednicích pana Šťastného. Děkuji Karel Popelka