(Pozor, tento článek byl publikován před 12 lety)
Přetiskujeme článek zveřejněný 10. října 2011 na webu Povodí Moravy Proč Povodí Moravy nedoporučuje rekreaci na vodní nádrži Vír (odkaz):
Umožnit koupání, rybaření a parkování. S takovými požadavky se obrátili starostové obcí v okolí Vírské přehrady na správce této vodárenské nádrže – Povodí Moravy. Státní podnik však s takovou žádostí nemůže souhlasit. V sázce je totiž ohrožení jednoho z nejstrategičtějších vodních zdrojů na Moravě.
VÍR – Vírská přehrada: na první pohled panenská příroda, čistá voda, snadno přístupná lokalita. Obraz, který zdánlivě vybízí k rekreaci. Tato nádrž je však v první řadě jedním z nejvýznamnějších zdrojů pitné vody na Moravě zásobující téměř půl milionu lidí. A v budoucnu může její význam ještě vzrůst.
Povodí Moravy, s. p. proto při zpracování návrhu nových ochranných pásem této vodárenské nádrže musí hájit ochranu vydatnosti, jakosti a zdravotní nezávadnosti její vody.
Zástupci Povodí Moravy tento postoj dnes (10. října 2011) znovu prezentovali v Bystřici nad Pernštejnem na setkání se starosty obcí v okolí Vírské přehrady za účelem seznámení s rozpracovanou dokumentací stanovení nových ochranných pásem. V takzvaném prvním pásmu je ze zákona zakázán vstup a vjezd.
Zástupci sdružení obcí zejména požadují, aby v návrhu ochranných pásem byla téměř celá nádrž o délce téměř deseti kilometrů určená ke koupání. Pro rozšíření turistického ruchu také chtějí zpřístupnit pozemek, který je součástí vodního díla jako parkoviště. Chtějí rovněž, aby na nádrži mohli hospodařit místní rybáři. Tyto lokální požadavky jsou však v rozporu s hlavním veřejným zájmem: Chránit kvalitu pitné vody pro část Vysočiny a Jihomoravského kraje.
Jak je dnes zásobováno Brno pitnou vodou?
Roční spotřeba pitné vody v Brně: 17,8 mil. m3
Z vodárenské nádrže Vír bylo v roce 2010 odebráno 1 316 400 m3 vody, což je 41,7 litru za vteřinu.
V současné době Brno odebírá zejména vodu z prameniště v Březové nad Svitavou. V horizontu několika desetiletí jsou však některé části tohoto vodního zdroje, i přes přísná ochranná opatření, ohroženy z pohledu kvality podzemní vody.
„Při zpracování návrhu ochranného pásma jsme pamatovali na potřeby místních obyvatel, zemědělců i podnikatelů. Navrhovaná opatření proto umožňují v maximální míře využívání krajiny a zohledňují i posílení ekonomické situace v regionu – zemědělské hospodaření, rozvoj bydlení i rekreaci. Rozhodli jsme se například ponechat takzvanou pravobřežní komunikaci pro pohyb pěších, cyklistů a běžkařů. S ohledem na ochranu vodního zdroje však zbylé požadavky zástupců obcí nemůžeme akceptovat,“ zdůraznil generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.
Podle něj je zpřístupnění nádrže rizikové zejména z dlouhodobého hlediska. Povodí Moravy totiž v roce 2008 zpracovalo studii Posouzení vlivu klimatické změny na vodohospodářskou soustavu (ke stažení na stránkách www.pmo.cz ).
Z ní vyplývá, že vírská nádrž může být do budoucna jedním z mála zdrojů pitné vody pro Brňany a obyvatele Vysočiny. „Se všemi zainteresovanými institucemi se velmi snažíme, aby se voda ve Víru rok od roku zlepšovala. Musíme se totiž postupně připravovat na to, že kvůli klimatickým změnám může kvalitních vodních zdrojů ubývat a vírská nádrž tak bude nejdůležitějším pilířem pro zásobování půl milionu lidí pitnou vodou. Pohyb lidí, budování infrastruktury, rozvoj turistické ruchu můžou snahu o zlepšování kvality vody v takto důležitém zdroji vrátit o několik let zpět,“ doplnit ředitel závodu Dyje Jan Moronga.
Povodí Moravy předloží vypracovaný návrh stanovení nových ochranných pásem vodoprávnímu úřadu Krajského úřadu Vysočina do konce roku ke schválení. Ten následně rozhodne o míře ochrany tohoto významného zdroje pitné vody.
Karel Lejska
Co říkají zástupci povodí na to, že přehrada samotná a Svratka dál proti proudu má dlouhé kilometry přítoků, kterými se do přehrady sveze spousta nečistot všeho druhu? Pokud se nepletu, ochranná pásma okolo přítoků neexistují.
listopad
Zástupci povodí neříkají nic Je zajímá pouze ochranné pásmo I. stupně okolo celé nádrže se zákazem koupání, rybaření a používání loděk.
To, že největší znečištění přichází do přehrady z oblasti Poličska je zatím nezajímá, i když jasné důkazy o tom pocházejí z r. 1997, kdy dánská firma CarlBro k tomu zpracovala studii, která to potvrzuje.
Slávek
Zdánlivě poetická,ale ve skutečnosti varující až tragická situace na „vybrané“vodárenské nádrži, kterou tak pečlivě a důsledně zbavili „vodohospodáři“ všech znečišťovatelů – několika chatařů, pár desítek rekreantů a rybářů,nežádoucích druhů ryb a dalších možných „zdrojů znečištění“ v bezprostředním okolí nádrže.Co smyslného bude ještě nutno zlikvidovat a zničit a co nesmyslného a neúčelného postavit,než konečně někdo procitne a začne řešit skutečné příčiny znečišťování nádrže?Proč nikdo neřeší závěry studie prováděné dánskou firmou CARL-BRO v roce 1997,proč nikdo nebere na vědomí výsledky měření provedené RNDr. Janem Himmelem z Ústavu vodohospodářského výzkumu VUT v Brně v roce 1997?Zřejmě proto,že by se ukázalo jako nesmyslné,ne-li škodlivé,utrácení desítek miliónů za budování betonové bariéry kolem levobřežní komunikace Vír-Korouhvice,že by se v jiném světle ukázala barbarská likvidace těch několika rekreačních objektů v okolí nádrže. Miliony na jejich demolici mohly být využity na jejich zabezpečení proti znečišťování vodního zdroje a v současné době mohli poskytovat obcím pracovní místa a přinášet finance do rozpočtu. Znečištění nádrže přichází totiž řekou Svratkou,a to nikdo neřeší.A strašení veřejnosti znečištěním vlivem koupání a rybaření jsou jenom,s prominutím,kecy,na které,bohužel,slyší v současné době i úřad,který o PHO rozhoduje.A je smutné,že ten by se měl starat spíše o rozvoj spravovaného regionu,ne jej likvidovat.
Martin
Bydlím ve Víru ne přiliš dlouho, ale jsem rád, že není dovoleno používat vodní nádrž Vír k rekreaci. Už tak je tu spousta turistů – v pátek najíždí, v neděli odjíždí. Kdyby se ve Víru dalo v létě koupat, bylo by to auto za autem projíždějící obcí každý volný den – smog, hluk – tuny odpadků… A profit z dané věci by mělo akorát pár místních „businessmanů“! Běžný trvale žijící obyvatel této krásné obce/krajiny by akorát trpěl. A může říkat kdo chce, co chce! HOWGH!
suchý čert
Dobrý den ,
byl jsem také rybář.Na Vír jsem jezdil strašně rád.Chodili jsme pod Hluboké – pěšky.Na tři dny jeden chleba , šiška Vysočiny ,trochu rumu do čaje. Co jsme donesli , to jsme odnesli zpět do auta.Bylo to naše místo , kde by vždy vzorný pořádek , a chovali se tak všichni kdo tam chodili.Jakmile zavřeli Vír vykašlal jsem se na ryby , protože nikde to už nemělo to kouzlo.
Když nepovolíte jezdit okolo vody auty ,tak těch rybářů a rekreantů bude pár , protože rybáři si dnes potřebují dovézt k vodě obývák a nijak to neohrozí kvalitu vody ani pořádek.Jsem přesvědčený , že stav ,který je dnes na Víru je nesmyslný a uměle vyvolaný.
Slávek
Pán je chytrej! Bu-bu-bu!