(Pozor, tento článek byl publikován před 11 lety)

Za podpory fondu VYSOČINY uspořádal oddíl atletiky TJ Jiskra Vír již 8. ročník horského běhu „Bystřickem kolem Vírské přehrady“ včetně doprovodných akcí.

Za krásného, pro závodníky příznivého počasí (na startu 21st.C), se na start postavilo rekordních 53 závodníků. K favoritům v mužských kategoriích patřil loňský vítěz Jiří Wallenfels ze Sokola Vinohrady, reprezentant v bězích do vrchu Jiří Žák z Techniky Brno Extréme a Tomáš Ondráček z Triexpert Adidas Teamu Brno. V ženách to pak byla loňská vítězka Anna Krátká z Hvězda SKP Pardubice a nestárnoucí Ivana Martincová z AC Moravská Slávia Brno.

Předpoklady se splnily, když po výběhu na hráz přehrady se na čele usadila dvojice Wallenfels, Ondráček, která pak na 5. km (18:06 min.) vedla před třetím Žákem o 1:23 min. Na dalších místech se pak držela čtveřice Pavel Kratochvíl, Michal Glier, Jan Chlubna a Václav Ožana o dalších 33 sec. zpět. Na 10. km v Dalečíně (34:58 min.) měla první dvojice náskok před třetím Žákem již 3:18 min. Další čtveřice (ztráta 28 sec.) se rozpadla, když z ní odpadl Ožana, který ztrácel již 30 sec. V ženách vedla Martincová (41:26 min.) před Krátkou o 36 sec.

K rozhodnutí o vítězi celého závodu došlo před vrcholem kopce před obcí Veselí (16 km), kdy Ondráčka postihly žaludeční potíže a Wallenfels získal náskok cca 500 m, který se ukázal jako rozhodující a stále se zvyšoval. Na 22. km (1:19:08 hod.) byl náskok již 2:02 min. a na třetího Žáka již 7:08 min. Dotahoval se nejlepší z „C“ 52letý Pavel Kratochvíl, který běžel s Glierem a Chlubnou (1:27:25 hod.).

Do cíle ve Víru doběhl první z náskokem 7:33 min. Wallenfels a zopakoval tak loňské vítězství. Na druhého Ondráčka se v závěru dotahoval Žák, který nakonec ztratil pouze 17 sec. Dobře běželi celkově čtvrtý Kratochvíl, Glier a také Hurdálek. V ženách byla opět nejlepší Anna Krátká, která předstihla o 50sec. druhou Martincovou, když zaostala za jejím traťovým rekordem o pouhých 39 sec. a zopakovala své loňské prvenství. Závod odběhl i Olda Kubík z naší obce, který časem 2:27:59 hod. skončil na celkovém 32. místě.

Vyhlášení výsledků proběhlo cca půl hodiny po doběhu posledního závodníka a kromě pohárů a finančních odměn obdrželi všichni diplomy, věcné ceny a výsledky. 

V 8. roč. závodu „Přes přehradu“ zvítězil v mužích Lukáš Osvald z Havlíčkova Brodu a v ženách pak Simona Couralová z Víru.

Celý sportovní den proběhl velice úspěšně hlavně zásluhou všech dobrovolníků z OA  a dále pak Obce Vír, Obce Dalečín, firem ACARE Brno, ROTTER Vír, LSO Karasín, OKNA BYSTŘICE, TS a.s. města Bystřice n.P., FONOREX Bystřice n.P., Veselý statek Valnerovo, SDH Vír, Studio COOL, Krab s.r.o. Brno, Občerstvení „U tety Áji“ Chlum, Povodí Moravy, Řeznictví Šutera Fr. Olešnice na M., SPORTIQUE Ostrava,ZÁBAVNĚ UČENÍ, Dagmar Košíková Vír, Jitka Sehnalová Vír, Lékárna ARNICA Bystřice n.P., kterým pořadatele děkují a těší se na další spolupráci.

Výsledky: Výsledky 8. ročníku Bystřickem kolem Vírské přehrady