(Pozor, tento článek byl publikován před 11 lety)

Letos opět za finanční podpory Fondu Vysočiny uspořádala Obec Vír spolu s OA Jiskra Vír již 59. ročník Malého svrateckého maratonu. Ještě v pátek pořadatelé sledovali počasí, které běhu vůbec nepřálo. Teploty přesahovaly 30 stupňů a proto uvítali, když přišel déšť, který trval celou noc a ještě ráno zkrápěl tratě závodu.

Výsledky ke stažení: Výsledky 59. ročníku Malého svrateckého maratonu

Vůbec to nevadilo ani dětem, kdy byl při 34. ročníku Běhu Vírem mládeže překonán účastnický rekord a závodilo jich celkem 173!

Na start hlavního závodu se postavilo celkem 58 závodníků  (12 žen a 46 mužů), kteří se vydali na 32 km dlouhou trasu z Víru do Nedvědice a zpět. Ihned od začátku se na čele usadila dvojice Orálek a Wallenfels. Dlouho však spolu nevydržela, protože již na 5. km byl v čele Orálek (16:27 min.) před Wallenfelsem (16:51 min) a Žákem (18:04 min.) a svůj náskok neustále zvyšoval. Na 10. km (33:24 min.) to bylo již 1:21 min. na Wallenfelse a 3:48 min.na třetího Žáka. Pořadí se nezměnilo ani na obrátce v Nedvědici, náskok Orálek (54:25 min.) stále zvyšoval, dopředu se začal propracovávat Ondráček. V ženách si první místo udržovala nestárnoucí Ivana Martincová před Annou Krátkou. Ještě nikdy v historii MSM neměl závod takový průběh jako letos. Na čele běžící Orálek jako jediný pokořil v cíli hranici dvou hodin, když zvítězil v čase 1:54:02 hod. Druhý Wallenfels ztratil 10:06 min. a byl druhý v čase 2:04:08 hod. Závodilo se pouze o třetí místo, kdy dobře běžící Ondráček v závěru předstihnul Žáka. V ženách zvítězila Martincová (celkově 10.) před  Krátkou a Stehlíkovou. Závod nedokončil jeden závodník. Úspěšně zvládli závod i dva závodníci z naší obce . Oldřich Kubík zdolal trať za 3:07.37 a Vlasta Navrátilová za 3:31:40 hod. V soutěži dvojčlenných družstev zvítězila Moravská Slávia Brno (Orálek, Glier) před Technikou Brno Extréme (Žák, Ožana) a Moravskou Slávii „B“ (Svoboda, Rerych).

V hodnocení běžeckého poháru Běháme Vysočinou vyhrál Jiří Wallenfels před Tomášem Ondráčkem a Jiřím Žákem.

Jako vždy měli pořadatelé připraveny pro všechny závodníky věcné ceny, diplomy a každý dostal výsledky. Dva závodníci také vyhráli poukazy na víkendová ubytování.

V doprovodných závodech pro dorost na 3km, 43. ročníku Běhu Vírem, vyhrál František Koukal z Nového Města na Mor. v čase 10:56 min., v dorostenkách pak nadějná 12 letá Tereza Šimůnková z Havlíčkova Brodu v čase 12:37 min.

Pořadatelé by chtěli poděkovat Fondu Vysočiny, ACARE Brno, ROTTER Vír, LSO Karasín, TS a.s. Bystřice n.P., OKNA BYSTŘICE, HERBST AERO Brno, Veselý statek Valnerovo, FONOREX Bystřice n.P., Studio COOL Petra Ševčíková, Šutera Fr. Olešnice, Povodí Moravy, Krab Masařík R., SDH Vír, MRS Vír, SPORTIQUE Ostrava, Obec Nedvědice, KČT Nedvědice, Košíková D., Sehnalová J., Lékárna ARNICA, Havel M. Vír, Piskač J. Vír, Kluj J. Vír, Slezák J. Vír, Zábavné učení, VZP N. Město na Mor., MUDr. Prudká, Čermák S. Vír, Ondra L. Vír, WERA WERK Bystřice n.P., Šanderová V. Bystřice n.P. a všem, kteří jakýmkoliv způsobem podpořili náš závod.

Závod byl brán jako příprava na jubilejní 60. ročník, kdy by chtěli pořadatelé uspořádat mistrovství ČR veteránů v silničním běhu.