(Pozor, tento článek byl publikován před 11 lety)
Obecní úřad Vír podle ustanovení § 16 odst. 2 zákona č. 344/1992 Sb. o katastru nemovitostí České republiky (katastrální zákon), ve znění pozdějších předpisů, a na základě oznámení Katastrálního úřadu pro Vysočinu, Katastrální pracoviště Bystřice nad Pernštejnem (dále jen „katastrální úřad“) č.j. OO-11/2012–745–2 OO-10/2012–745–2 oznamuje, že v budově Obecního úřadu Vír, v místnosti tomu určené , v období od 22.7.2013 do 2.8.2013, vždy v pracovních dnech a to 22.7., 24.7., 29.7., 31.7. (pondělky, středy) od 12:30 do 15:30 hod., v ostatní dny od 9:00 do 11:00, bude vyložen k veřejnému nahlédnutí katastrální operát obnovený přepracováním na digitalizovanou katastrální mapu (dále jen „obnovený katastrální operát“) v katastrálním území Vír, Hrdá Ves obce Vír.
Ve dnech 22.7., 24.7., 29.7., 31.7. (pondělky, středy) bude veřejnému nahlédnutí přítomen zaměstnanec katastrálního úřadu, v ostatních dnech bude požadované údaje poskytovat zaměstnanec obce nebo osoba pověřená obcí (dále jen „zaměstnanec obce“). V případě, že zaměstnanec obce nebude při nepřítomnosti zaměstnance katastrálního úřadu schopen poskytnout zájemci požadované údaje o jeho vlastnictví, bude možné po předchozí dohodě nahlédnout do obnoveného katastrálního operátu na katastrálním pracovišti.
Vlastníci nemovitostí a jiní oprávnění (dále jen „vlastníci“) se upozorňují na tyto skutečnosti:
1) Obnovou katastrálního operátu nejsou dotčena vlastnická ani jiná práva k nemovitostem zapsaná v katastru nemovitostí (§ 15 katastrálního zákona).
2) Výměra parcely je evidována s přesností danou metodami, kterými byla zjištěna; jejím zpřesněním nejsou dotčeny právní vztahy k pozemku [§ 27 písm. g) katastrálního zákona].
3) V obnoveném katastrálním operátu je doplněna dosud platná katastrální mapa zobrazením hranic zemědělských a lesních pozemků, jejichž hranice v terénu neexistují a jsou sloučeny do větších půdních celků, pokud to umožňuje kvalita jejich zobrazení v grafickém operátu dřívější pozemkové evidence (§ 13 katastrálního zákona), přitom tyto parcely jsou zpravidla označeny novými parcelními čísly, aby se zabránilo duplicitě a nedošlo při majetkoprávních převodech k záměně parcel.
4) Vlastníci mohou během vyložení obnoveného katastrálního operátu a ve lhůtě do 15 dnů ode dne, kdy skončilo jeho vyložení, podat námitky proti obsahu obnoveného katastrálního operátu. O podaných námitkách rozhoduje katastrální úřad (§ 16 odst. 3 katastrálního zákona). V této době mohou vlastníci ohlásit případnou změnu osobních údajů doloženou průkazem totožnosti. Neúčast vlastníků a jiných oprávněných při vyložení operátu není překážkou pro vyhlášení platnosti obnoveného katastrálního operátu.
5) Katastrální úřad vyhlásí platnost obnoveného katastrálního operátu dnem 19. 8. 2013 Nebude-li pravomocně rozhodnuto o některých námitkách, je katastrální úřad oprávněn vyhlásit platnost obnoveného katastrálního operátu s tím, že tuto okolnost vyznačí v katastru. Po nabytí právní moci rozhodnutí o námitkách katastrální úřad toto upozornění odstraní (§ 17 odst. 1 katastrálního zákona).
6) Dnem vyhlášení platnosti obnoveného katastrálního operátu se dosavadní katastrální operát stává neplatným a nadále se používá obnovený katastrální operát (§ 17 odst. 2 katastrálního zákona).
Toto oznámení se doručuje veřejnou vyhláškou v souladu s ustanovením § 25 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů:
- všem vlastníkům, kteří mají v obci trvalý pobyt nebo sídlo,
- těm vlastníkům, u kterých není katastrálnímu úřadu znám jejich trvalý pobyt nebo sídlo a kterým z uvedených důvodů nemůže katastrální úřad doručit toto oznámení podle § 16 odst. 2 katastrálního zákona.
Karel Lejska
Laická otázka: proč digitalizovaná katastrální mapa vůbec prochází tímto procesem, když schválením tohoto operátu nemůžou být dotčena žádná práva? K čemu potom podávat námitky? Je to jenom kvůli vychytání chyb, které mohly vzniknout (např. kvůli tomu, že digitalizovaná mapa už běží několik let souběžně s tou původní)?
Ladislav Stalmach
Katastrální území Vír ani Hrdá Ves doposud digitalizována nejsou. Měření, která zde probíhala v minulém roce, měla za úkol převést parcely vedené v pozemkovém katastru do katastru nemovitostí. Tím se zjednoduší orientace v katastrální mapě. Jiný důsledek toto řízení nemá.
Karel Lejska
Díky za odpověď.
K té digitalizaci, měl jsem dojem, že na katastrálním úřadě v Bystřici mi už před třemi roky udělali kopii z digitalizované katastrální mapy Víru (tzn. ne z té nepřehledné ručně vyvedené, která je v současnosti k dispozici na http://nahlizenidokn.cuzk.cz/). Pokud jsem to dobře pochopil, šlo jenom o to, že to mohli používat jenom lokálně u nich na úřadu. Současná digitalizace je součástí zavedení katastrálního území Víru do centrální databáze.
Ladislav Stalmach
Místní katastr používá program Dispro. Ten převedl ruční čáry v mapě do digitální podoby. To v důsledku znamená zpřehlednění katastrální mapy pro uživatele. Digitalizace katastru ale znamená, že jsou jednotlivým fyzickým bodům v terénu přiřazeny digitální souřadnice. K tomu u nás zatím nedošlo.
Ladislav Stalmach
Místní katastr používá program Dispro. Ten převedl ruční čáry v mapě do digitální podoby. To v důsledku znamená zpřehlednění katastrální mapy pro uživatele. Digitalizace katastru ale znamená, že jsou jednotlivým fyzickým bodům v terénu přiřazeny digitální souřadnice. K tomu u nás zatím nedošlo.
Miroslav Veselý
Digitalizace katastrální mapy znamená převedení její rastrové verze (starší ručně malované tuží na průsvitky v měř. 1:2880) do vektorové, tím dojde ke zpřesnění výměry parcel a jejich „rohů“. I program Dispro ke každému lomovému bodu přiřazuje souřadnice X, Y a to v systému jednotné trigonometrické sítě katastru JTSK a nadmořskou výšku Z v systému Balt po vyrovnání. Otázkou je, jestli KÚ tyto výsledky srovnává s geometrickými plány parcel, co jsou v terénu fyzicky vyměřovány geodety (nutné např. při dělení či scelování pozemků). Každopádně jsem na internetu zaregistroval, že to může přinášet mnohé problémy, třeba při placení daně z nemovitosti. Doporučení je tedy, aby si každý vlastník pozemku ten svůj důsledně hlídal. Odkazy na tuto problematiku najdete zde: https://www.cuzk.cz/Dokument.aspx?… http://www.rozhlas.cz/…prava/849121 http://zpravy.ihned.cz/…rad-prichazi http://ekonom.ihned.cz/…rad-prichazi
Karel Lejska
Díky za odpověď a odkazy. Celá věc složitější, než se na první pohled zdá.
Petra Žáková
Už původní mapy,v měřítku 1:2880 nejsou přesné.Z praxe vím,že body zaměřené v terénu seděly s mapovým podkladem maximálně v rámci každého bloku.Mnohdy se stalo,že neseděla ani hlavní linie původních domů v obcích s mapami souvislého zobrazení a zaměřované body z ostatních bloků,např.i přes silnici,mnohdy nepasovaly k sobě.Bylo to dáno dobou a možnostmi,kdy tyto mapy vznikly.A digitalizovat takovéto mapy,určovat-nedejbože tvrdit,že se zpřesňují souřadnice nebo výměry,je holý nesmysl.Jediný způsob,jak přesně určit souřadnici,případně výměru,jakéhokoliv pozemku je vzít přístroj a zaměřit v terénu všechny lomové body pozemku a to v již zmíněném jednotném trigonometrickém systému.
Opravdu to není jednoduché,ale pouhá digitalizace map(obzvlášť těch,co jsou z hrubých měřítek) je k ničemu,to ví,každý,kdo je z oboru.
Karel Lejska
Pokud jsem dobře pochopil, co mi říkala paní asistující při kontrole mapy na OÚ ve Víru, tak nová katastr. mapa Víru musela být dost opravovaná měřením v terénu. Ukazovala mi, že např. náš dům na Spalisku byl v Dispru tak o metr dva posunutý na západ, oproti tomu, jak je to v novému operátu. Nevím, jak konkrétně náš dům upřesňovali, ale celý Vír asi přeměřovat nemohli.