(Pozor, tento článek byl publikován před 10 lety)

Za pro běh příznivého počasí (17stC) se ve Víru postavilo na start jubilejního 10. ročníku horského běhu „Bystřickem kolem Vírské přehrady“  celkem 92 závodníků (76 mužů+ 16 žen). Na startu nechyběli ani loňský vítěz, mladý Jan Janů a držitel traťového rekordu Daniel Orálek. Celý závod začal také v jejich režii, kdy na 5. km vedl Janů (O:17:33 hod.) následován Orálkem (0:17:38) a ve Víru nováčkem Kohutem (0:17:56). Na dalších místech běželi Žák, Štýbnar a Glier. V ženách byla na čele závodu Martincová (0:22:41) o 28 sec. před loňskou vítězkou Krátkou. Na 10 km byla na čele dvojice Janů, Orálek (0:34:12) před Kohutem, v ženách pak Martincová byla na čele běžkyň (0:44:10).

Výsledky Běhu Bystřickem kolem Vírské přehrady 2014 ke stažení.

Článek s odkazy na fotogalerie návštěvníků.

O pořadí rozhodovalo stoupání od Dalečína k Veselí, kdy čelo závodu proběhlo krátkým, ale prudkým přívalem deště s krupobitím a krize přišla na Orálka. Janů zdolával lehce značné převýšení, přestože závod běžel s plné přípravy na kvalifikační závod na ME v běhu do vrchu. Kohut, který jak říkal nemá moc rád kopce, se držel na druhém místě. Na 22 km Janů vedl o 1:O4 min. před Kohutem, dalších 3:09 min. před Orálkem a necelé 2 min. ztrácel Žák. V závěru se ještě snažil Kohut doběhnout Janů, který si však s přehledem svoji první pozici uhájil. Na třetího Orálka se v závěru dotahoval Žák s Glierem. V ženách si první místo vybojovala veteránka Martincová, na kterou se v závěru dotahovala mladá Procházková. Třetí místo nakonec obsadila vítězka minulých ročníků Krátká. Závod dokončilo všech 92 běžců, pro které pořadatelé připravili podle propozic poháry, finanční odměny a pro všechny pak diplomy a věcné ceny. Zvláštní ocenění se dostalo Václavu Ožanovi z Nového Města na Mor., který závod úspěšně dokončil (2. v kateg.C) a oslavil ve Víru svoje, také jubilejní, 50. narozeniny.

Za účasti 9 závodníků proběhl závod pro příchozí „Přes přehradu“, kde zvítězil bratr vítěze hlavního závodu 15letý Pavel Janů před dalším bratrem Petrem. V ženách zvítězila také 15letá Tereza Blahová.

Součástí sportovní soboty byl i sportovně laděný Dětský den, kde si děti mohly prověřit svoji zdatnost i um v několika disciplínách (lezení na svislé stěně, chůze na chůdách, házení na cíl, střelba a další), kdy byly nakonec odměněni párkem v rohlíkům a skládankou puzle. I když učast byla vcelku dost vysoká (cca 80 dětí), chyběly nám tady hlavně naše vírské.

Za to, že se celý den vydařil by chtěli pořadatelé poděkovat hlavně Fondu Vysočiny Kraje Vysočina, Obci Vír a Dalečín, LSO, s.r.o Karasín, OKNA Bystřice, VZP ČR, ACARE Brno, TS města, a.s. Bystřice n,P., Tyco Elektronics Czech, s.r.o. Kuřim, FONETIPu, MEDIC PEEL, s.r.o., Sudio COOL. KRAB, s.r.o., K. Popelka, D. Košíková, J. Sehnalová, SDH Vír, Horolezecký oddíl Vír, o.s.  „Spolek přátel Víru“, osvěžení „U tety Áji“, Lékárna ARNICA, Kolprint Nedvědice, Řeznictví Fr. Šutera, Fonorex Bystřice n.P. a také všem, kteří se na celé akci jakýmkoliv způsobem podíleli.