(Pozor, tento článek byl publikován před 9 lety)

Zhruba před dvěma měsíci navštívila naši obec dcera vírského rodáka pana Vlastislava Němce, paní Susan Nemec s rodinou. Byla to velmi příjemná návštěva, která nám umožnila uvědomit si, jak silné jsou lidské kořeny, když pan Němec opustil Českou republiku před sedmdesáti lety a jeho rodina po tak dlouhé době váží cestu z dalekého Nového Zélandu, aby navštívila otcovo rodiště.

Život přinesl pokračování tohoto příběhu. Brzy po návštěvě potomků pana Němce ve Víru pan Němec zemřel. Snad se splnilo jeho poslední přání… 

Paní Susan Nemec píše:

S lítostí vám musím oznámit, že náš tatínek 20. srpna zemřel. Bylo nádherné, že jsme mohli navštívit Vir a setkat se s jeho starým přítelem Aloisem. Jeho úmrtí udělalo naši návštěvu ve Víru velmi významnou. Škoda, že Alois (a všichni ostatní, kteří si ho pamatují) nemohl vidět fotografickou eulogii, kterou jsme na jeho pohřební obřad připravili. Měli jsme s tatínkem krásné rozloučení a vnučka Elena, s kterou jste se setkal, hrála na housle, na které mu mimochodem i hrála každý týden od svých pěti let. Skladba, kterou můžete slyšet na You Tube klipu se jmenuje „River Flows in Me“ (Řeka proudí ve mně). Mysleli jsme si, že by to mohla byt dobrá skladba, už kvůli řece, která teče Virem a také kvůli metafoře řeka života – naši předkové, současna generace a budoucnost. Jeden z odznaku Víru, které jste nám daroval, jsme položili do rakve s tatínkem, dívá se na krásné kopce s vinicemi v dálce směrem na západ a zapadající slunce. 

Prosím vyřiďte naše pozdravy a lásku hlavně Aloisovi. Vlastislavova žena Leslye velice rada vzpomíná na čas, který spolu všichni strávili. 

Zde je ten You Tube klip.

Děkujeme za smutnou zprávu a vyjadřujeme upřímnou soustrast!