V sobotu 21. srpna 2021 uspořádala Jiskra Vír již 68. ročník Malého svrateckého maratonu (dále MSM). Po změnách ve výboru spolku a loňském pokusu o politické zneužití jména závodu, došlo letos k mnohým změnám v rámci celé organizace akce. Novinkou bylo zařazení štafet, týmové soutěže čtyřčlenných družstev, do hlavního závodu. Změn doznal systém registrace, občerstvení a ocenění účastníků, vyhlašování výsledků, ale i doprovodných akcí, například oblíbené tomboly. Poměrně značné obměny doznal i kolektiv pořadatelů, kam se začlenilo mnoho nových, mladých členů. Všechny tyto změny neměly zásadní vliv na průběh celého sportovního dne. Spíše naopak se ukázalo, že se pro budoucnost závodu rýsuje kolektiv schopný přinést nové nápady a myšlenky, které pozvednou úroveň závodů a zajistí pokračování tradice MSM.

Celodenní sportovní akci zahájil 43. ročník Běhu Vírem mládeže. Tradičně velmi oblíbené závody mládeže všech věkových kategorií nás opět potěšily velkým zájmem běžeckých nadějí. Letos běželo celkem 153 dětí (79 dívek a 74 chlapců). Na všechny čekaly diplomy, tašky plné překvapení a na nejlepší pak medaile. 

V poměrně přívětivém a teplotně stabilním počasí se na start 68. ročníku MSM postavilo celkem 51 závodníků individuálního běhu (12 žen a 39 mužů) a 5 čtyřčlenných týmů štafet, kde pomyslný kolík si předávali členové týmu po odběhnutí 8 kilometrů. Stejně jako loni určoval tempo závodu Martin Kučera z Brna, jenž si vytvořil poměrně velký náskok, který sice jeho pronásledovatelé v závěru snižovali, ale jeho vítězství neohrozili. Vyhrál tedy způsobem start – cíl. Na druhém místě pak skončil Ladislav Suk a třetí místo z loňska obhájil Jakub Exner (vítěz 66.ročníku). Těmto třem nejlepším se podařilo dosáhnout času pod 2 hodiny. V ženské kategorii obhájila svoje loňské vítězství Hana Vičarová z Brna před druhou Eliškou Vlachovou a třetí Zdeňkou Komárkovou.

Na start závodu se postavili i běžci z Víru – Ester Trefilová, Karel Řehoř a Vojta Klusák. Všichni se objevili v cíli závodu a mohli se stejně jako ostatní radovat z krásné a originální účastnické medaile, která byla další novinkou a stane se tradicí MSM.

Zařazení závodu štafet bylo a bude přínosem. Přivedlo na start mnoho nových běžců, kteří přivítali možnost běžet v rámci kolektivu kratší osmikilometrový úsek. 1. ročník týmových štafet (4 x 8 km) dokončilo 5 týmů. Nejlépe si vedl tým s přiléhavým názvem „Bratři jak se patří!“ tvořený bratry Rejdovými a Říhovými před domácím týmem Jiskry Vír a ženským týmem SK TRI CykloChlubna ze Žďáru n. S.

Po startovním výstřelu hlavního závodu byl v 15 hodin odstartován 55. ročník Běhu Vírem dorostu v délce 3 kilometrů za účasti 4 chlapců a 5 dívek.

Z důvodu složitých protiepidemických pravidel den zakončila netradiční diskotéka pod širým nebem.

Letošní ročník MSM se konal opět za podpory Kraje Vysočina – Fond Vysočiny, obce Vír a také v rámci akce “Tipsport Sportuj s námi 2021” ČUS. Velké dík patří také sponzorům, kteří podporují činnosti celého spolku, partnerům MSM a doprovodné tomboly.

Poděkovat chceme také všem, i panu Petru Vejrostovi a jeho týmu z KČT Nedvědice, kteří se na přípravě a organizaci letošního MSM podíleli a přispěli k úspěšnému zvládnutí celé akce.

Tým Jiskra Vír

Foto: Miroslav Nosek / Marek Havel

VÝSLEDKOVÉ LISTINY NALEZNETE NA WWW.JISKRAVIR.CZ